Jak wyczyścić odpływ bez użycia środków chemicznych?

Jeśli wylewamy resztki oleju oraz innych tłuszczów do zlewu, istnieje ryzyko że go zatkamy, uniemożliwiając odprowadzanie wody. Zużyty olej powinno się gromadzić w oddzielnych pojemnikach.
Jak wyczyścić odpływ bez użycia środków chemicznych?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest to jedna z rzeczy, która zdarza się często i jest dość irytująca. Mowa o sytuacji, gdy odpływ pod prysznicem lub w kuchennym zlewie się zatyka. Oprócz problemów technicznych z reguły wiąże się też z nieprzyjemnym zapachem. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków chemicznych, które skutecznie i szybko poradzą sobie z podobną awarią. Jednak aby choć w minimalnym stopniu zadbać zarówno o naszą planetę, jak i o nasze zdrowie, dziś przedstawimy naturalne środki, które równie dobrze odetkają Twój odpływ.

Jeżeli Ty też nie jesteś zwolennikiem chemicznych preparatów pełnych toksycznych substancji, dziś poznasz naturalne sposoby i środki, które wyczyszczą odpływ. Wszystkie wskazówki znajdziesz w artykule.

Ocet jabłkowy, soda oczyszczona i sól

Ocet jabłkowy

Regularne czyszczenie odpływów pomoże uniknąć późniejszych ewentualnych awarii i wydzielania się nieprzyjemnego zapachu. Dobrym sposobem jest wlewanie w odpływ mieszanki z sody oczyszczonej, soli i octu jabłkowego.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

W pierwszej kolejności należy usunąć całą wodę ze zlewu, a następnie umieścić w odpływie składniki w podanej poniżej kolejności:

  • Soda oczyszczona (1 szklanka)
  • Sól kuchenna (1 szklanka)
  • Ocet jabłkowy, najlepiej gorący (1 szklanka)
  • Po upływie 10 minut zalać odpływ szklanką wrzącej wody.

Ten rodzaj czyszczenia jest idealny do usuwania tłuszczów i resztek żywności, które gromadzą się w odpływie.

Sól, ocet jabłkowy i tetraboran sodu (Boraks)

Ten prosty sposób zapewni drożny i czysty odpływ. Pomoże także usunąć resztki żywności i osiadającego tłuszczu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Należy wymieszać 1/4 szklanki soli z połową szklanki octu i 1/4 szklanki boraksu. Następnie wlać wszystko w odpływ i na koniec potraktować dużą ilością wrzącej wody. Aby spotęgować działanie, wlewaną na końcu wodę można ugotować z solą.

Cytryna, sól i soda oczyszczona

Cytryna

Ta naturalna mieszanka wykonana z wyżej wymienionych produktów świetnie sprawdza się w czyszczeniu rur i zapobiega też powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Wymieszać w równej proporcji sodę oczyszczoną i sól. Wsypać wszytko do odpływu i zalać obficie sokiem z cytryny. Na zakończenie potraktować sporą ilością wrzącej wody.

Sól na zatkany odpływ

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie dużych ilości soli i wrzącej wody.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Podgrzej szklankę ciepłej wody, a następnie wymieszaj w niej trzy łyżki soli kuchennej. Gdy mieszanka będzie gotowa, wlej wszystko do odpływu i pozostaw do działania na całą noc.

Zatkany odpływ — jak tego uniknąć?

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z odpływem i kanalizacją jest unikanie wyrzucania odpadów żywnościowych i innych produktów do zlewu. To samo tyczy się odpływu w łazience. Zalecane jest umieścić na nich specjalne sitka ochronne, które zapobiegną przedostawaniu się niepożądanych odpadów do rur.
  • Nie wylewaj olejów ani innych tłuszczów do odpływu. Mimo tego, że kiedy są ciepłe ich stan jest ciekły, później ulegają zestaleniu i mogą doprowadzić do zatorów. Stary lub używany tłuszcz najlepiej wlewać do osobnego naczynia.
  • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu odpływów. W ten sposób zapobiegniesz nagłym awariom i zatkaniom oraz wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.