Jak wyczyścić odpływ bez użycia środków chemicznych?

· Listopad 5, 2015
Jeśli wylewamy resztki oleju oraz innych tłuszczów do zlewu, istnieje ryzyko, że go zatkamy, uniemożliwiając odprowadzanie wody. Zużyty olej powinno się gromadzić w oddzielnych pojemnikach.

Jest to jedna z rzeczy, która zdarza się często i jest dość irytująca, a mianowicie mowa o sytuacji, gdy odpływ po prysznicem lub w kuchennym zlewie się zatyka. Oprócz problemów technicznych z reguły wiąże się też z nieprzyjemnym zapachem. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków chemicznych, które skutecznie i szybko poradzą sobie z podobną awarią, jednak, aby choć w minimalny sposób zadbać o naszą planetę, ale i również o nasze zdrowie dziś przedstawimy naturalne środki, które równie dobrze odetkają Twój odpływ.

Jeżeli Ty też nie jesteś zwolennikiem chemicznych preparatów pełnych toksycznych substancji, dziś poznasz naturalne sposoby i środki, które wyczyszczą odpływ. Wszystkie wskazówki znajdziesz dziś w artykule.

Jak wyczyścić zatkany odpływ?

Ocet jabłkowy, soda oczyszczona i sól

Ocet jabłkowy

Regularne czyszczenie odpływów pomoże uniknąć późniejszych ewentualnych awarii i wydzielania się nieprzyjemnego zapachu. Dobrym sposobem jest wlewanie w odpływ mieszanki wykonanej ze szklanki sody oczyszczonej soli i octu jabłkowego.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

W pierwszej kolejności należy usunąć całą wodę ze zlewu, a następnie w odpływie umieścić składniki w podanej niżej kolejności:

  • szklanka sody oczyszczonej
  • szklanka soli kuchennej
  • szklanka octu jabłkowego (najlepiej gorącego)
  • po upływie 10 minut zalać odpływ szklanką wrzącej wody

Ten rodzaj czyszczenia jest idealny do usuwania tłuszczów i resztek żywności, które gromadzą się w odpływie.

Sól, ocet jabłkowy i tetraboran sodu (Boraks)

Ten prosty sposób zapewni drożny i czysty odpływ oraz również pomoże usunąć resztki żywności i osiadającego tłuszczu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Należy wymieszać 0,25 szklanki soli z połową szklanki octu i dodatkowo z 0,25 szklanki boraksu. Następnie wlać wszystko w odpływ i na koniec potraktować dużą ilością wrzącej wody. Aby spotęgować efekt działania wodę, wlewaną na końcu można ugotować z solą.

Cytryna, sól i soda oczyszczona

Cytryna

Ta naturalna mieszanka wykonana z wyżej wymienionych produktów świetnie sprawdza się do czyszczenia rur i zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Wymieszać taką samą ilość sody oczyszczonej i soli. Wsypać wszytko do odpływu i zalać obficie sokiem z cytryny. Na zakończenie potraktować sporą ilością wrzącej wody.

Sól na zatkany odpływ

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie dużych ilości soli i wrzącej wody.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Podgrzej szklankę ciepłej wody, a następnie wymieszaj w niej trzy łyżki soli kuchennej. Gdy mieszanka będzie gotowa, wlej wszystko do odpływu i pozostaw do działania na całą noc.

Zatkany odpływ — jak tego uniknąć?

  • najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z odpływem i kanalizacją jest unikanie wyrzucania odpadów żywnościowych do zlewu, jak i innych produktów. To samo tyczy się odpływu w łazience. Zalecane jest umieścić na nich specjalne sitka ochronne, które zapobiegną przedostawaniu się niepożądanych odpadów do rur
  • nie wylewaj olejów ani innych tłuszczów do odpływu. Mimo to, że kiedy są ciepłe są w stanie ciekłym, później ulegają zestaleniu i mogą doprowadzić do zatorów. Stary lub używany tłuszcz najlepiej wlewać do osobnego naczynia
  • pamiętaj o regularnym czyszczeniu odpływów. W ten sposób zapobiegniesz nagłym awariom i zatkaniom oraz wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu