Jak wyczyścić odpływ bez użycia środków chemicznych?

Listopad 5, 2015
Jeśli wylewamy resztki oleju oraz innych tłuszczów do zlewu, istnieje ryzyko, że go zatkamy, uniemożliwiając odprowadzanie wody. Zużyty olej powinno się gromadzić w oddzielnych pojemnikach.

Jest to jedna z rzeczy, która zdarza się często i jest dość irytująca, a mianowicie mowa o sytuacji, gdy odpływ po prysznicem lub w kuchennym zlewie się zatyka. Oprócz problemów technicznych z reguły wiąże się też z nieprzyjemnym zapachem. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków chemicznych, które skutecznie i szybko poradzą sobie z podobną awarią, jednak, aby choć w minimalny sposób zadbać o naszą planetę, ale i również o nasze zdrowie dziś przedstawimy naturalne środki, które równie dobrze odetkają Twój odpływ.

Jeżeli Ty też nie jesteś zwolennikiem chemicznych preparatów pełnych toksycznych substancji, dziś poznasz naturalne sposoby i środki, które wyczyszczą odpływ. Wszystkie wskazówki znajdziesz dziś w artykule.

Jak wyczyścić zatkany odpływ?

Ocet jabłkowy, soda oczyszczona i sól

Ocet jabłkowy

Regularne czyszczenie odpływów pomoże uniknąć późniejszych ewentualnych awarii i wydzielania się nieprzyjemnego zapachu. Dobrym sposobem jest wlewanie w odpływ mieszanki wykonanej ze szklanki sody oczyszczonej soli i octu jabłkowego.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

W pierwszej kolejności należy usunąć całą wodę ze zlewu, a następnie w odpływie umieścić składniki w podanej niżej kolejności:

  • szklanka sody oczyszczonej
  • szklanka soli kuchennej
  • szklanka octu jabłkowego (najlepiej gorącego)
  • po upływie 10 minut zalać odpływ szklanką wrzącej wody

Ten rodzaj czyszczenia jest idealny do usuwania tłuszczów i resztek żywności, które gromadzą się w odpływie.

Sól, ocet jabłkowy i tetraboran sodu (Boraks)

Ten prosty sposób zapewni drożny i czysty odpływ oraz również pomoże usunąć resztki żywności i osiadającego tłuszczu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Należy wymieszać 0,25 szklanki soli z połową szklanki octu i dodatkowo z 0,25 szklanki boraksu. Następnie wlać wszystko w odpływ i na koniec potraktować dużą ilością wrzącej wody. Aby spotęgować efekt działania wodę, wlewaną na końcu można ugotować z solą.

Cytryna, sól i soda oczyszczona

Cytryna

Ta naturalna mieszanka wykonana z wyżej wymienionych produktów świetnie sprawdza się do czyszczenia rur i zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Wymieszać taką samą ilość sody oczyszczonej i soli. Wsypać wszytko do odpływu i zalać obficie sokiem z cytryny. Na zakończenie potraktować sporą ilością wrzącej wody.

Sól na zatkany odpływ

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie dużych ilości soli i wrzącej wody.

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Podgrzej szklankę ciepłej wody, a następnie wymieszaj w niej trzy łyżki soli kuchennej. Gdy mieszanka będzie gotowa, wlej wszystko do odpływu i pozostaw do działania na całą noc.

Zatkany odpływ — jak tego uniknąć?

  • najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z odpływem i kanalizacją jest unikanie wyrzucania odpadów żywnościowych do zlewu, jak i innych produktów. To samo tyczy się odpływu w łazience. Zalecane jest umieścić na nich specjalne sitka ochronne, które zapobiegną przedostawaniu się niepożądanych odpadów do rur
  • nie wylewaj olejów ani innych tłuszczów do odpływu. Mimo to, że kiedy są ciepłe są w stanie ciekłym, później ulegają zestaleniu i mogą doprowadzić do zatorów. Stary lub używany tłuszcz najlepiej wlewać do osobnego naczynia
  • pamiętaj o regularnym czyszczeniu odpływów. W ten sposób zapobiegniesz nagłym awariom i zatkaniom oraz wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu
WIĘCEJ DLA CIEBIE