Brodawki - wypróbuj ocet jabłkowy i cytrynę

Są uciążliwe i czasem nawet bolesne. Odciski dokuczają wielu z nas. Okazuje się jednak, że możesz skutecznie wyleczyć je używając naturalnych produktów takich jak ocet jabłkowy i cytrynę. 
Brodawki - wypróbuj ocet jabłkowy i cytrynę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Brodawki to powszechnie występujący problem – zwłaszcza wśród młodych osób. Chodzenie na basen, na siłownię czy też inne miejsca publiczne, odwiedzane przez dużą liczbę osób, sprawia, że nasze stopy często mają w kontakt z wilgotnymi powierzchniami. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji.

Powinniśmy pamiętać o jednej kwestii: wszelkiego rodzaju brodawki mają swoje źródło w infekcji wirusem VPH, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego.

Zazwyczaj leczymy je “zamrażając” azotanem sodu. Okazuje się jednak, że – o ile nie są jeszcze w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju – spokojnie możesz się ich pozbyć domowymi sposobami.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma prostymi, domowymi sposobami na to, jak w walce z brodawkami może Ci pomóc ocet jabłkowy i cytryna.

Pamiętaj jednak, że – jeśli leczenie nie okaże się skuteczne – skontaktuj się z dermatologiem.

Brodawki – wykorzystaj ocet jabłkowy

Rodzaj octu jabłkowego, którego użyjemy do naszego leczenia jest czysty i nieprzetworzony, uzyskany bezpośrednio z fermentacji owoców. Ocet ten znacznie różni się od tego, który wykorzystujemy w kuchni i zachowuje swoje właściwości lecznicze. Stosowany na skórę, działa szybciej i skuteczniej.

jabłka

Zalecamy też zapoznanie się z artykułem: Idealne nogi? Mamy na to sposób

Korzyści, jakie płyną ze stosowania octu jabłkowego, aby leczyć brodawki są oparte na następujących zasadach:

Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.Jest on bardzo skuteczny w leczeniu infekcji i wirusów, takich jak HPV lub wirusa brodawczaka ludzkiego.

  • Ocet jabłkowy pomaga także stworzyć środowiska zasadowe, które stanowi doskonałe otoczenie do zwalczania wszelkich wirusów, bakterii lub szkodliwych i chorobotwórczych czynników na naszej skórze.
  • Przywraca pH i jest bardzo skuteczny na brodawki, które pojawiają się na naszych stopach.
  • Kolejnym punktem do rozważenia jest wysoka zawartość alfa-hydroksykwasów, które są w stanie skutecznie wyleczyć rany lub obszary zainfekowane przez wirusy, takie jak HPV lub ludzkiego wirusa brodawczaka skóry.

Brodawki na stopach i cytryna

Jak wiesz, kiedy pojawiają się brodawki, dermatolodzy leczą je z wykorzystaniem peelingów chemicznych lub zastrzyków w celu wypalenia lub zamrożenia wirusa wywołującego tę dolegliwość. Proces ten jest bolesny, ale skuteczny.

Okazuje się jednak, że prosty sposób, aby spróbować je wyeliminować, zwłaszcza jeśli są dopiero w początkowej fazie; (kiedy to mają postać tylko brodawki, ale jeszcze nie rozprzestrzeniły się na większą powierzchnię stopy), warto wypróbować prezentowane w naszym artykule naturalne środki zaradcze.

cytryna
  • Sok z cytryny jest to opcja, która może nam pomóc pozbyć się brodawek stopy już zaledwie w kilka tygodni. Powodem jest to, że kwas cytrynowy wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
  • Korzystanie z cytryny należy uzupełnić wykorzystywaniem naturalnego octu jabłkowego. Używanie produktów ekologicznych zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego i szybszego leczenia.

Jak przeprowadzić zabieg zwalczający brodawki podeszwowe

Pierwszą kwestią, o jakiej musisz pamiętać to fakt, że że leczenie potrwa średnio około dwóch tygodni lub nawet dłużej. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Aby skutecznie pozbyć się brodawek, musimy być konsekwentni i utrzymywać ścisłą higienę podczas całego leczenia ponieważ zazwyczaj wirus jest zaraźliwy.

Zobacz także artykuł: Grzybica stóp? Są na to sposoby!

stopy

Znaczenie higieny

Leczenie należy przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. Wacikiem zwilżonym octem jabłkowym przetrzemy dokładnie miejsca, gdzie na naszych stopach występują brodawki. Pozostaw tak na około 15 minut, aż ocet dobrze się wchłonie.

Zastosowanie cytryny

Gdy brodawki podeszwowe są już dobrze zwilżone octem, zastosuj cienki plasterek cytryny. Pozostaw na jakiś czas, żeby zadziałały aktywne składniki. Postaraj się pokryć cały zainfekowany obszar.

  • Niech cytryna pozostanie na brodawce przez co najmniej 5 minut, a następnie pozostaw stopę do wyschnięcia. Tę poranną kurację będziemy kończyć stosując na stopy olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym naturalnym środkiem wykazującym działanie antybakteryjne, która może służyć do leczenia brodawek i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

  • W razie potrzeby, innym wariantem zapobiegawczym jest impregnowanie wnętrza butów za pomocą kilku kropli tego olejku.

Kuracja wieczorna

Po powrocie do domu, weź prysznic i dokładnie umyj stopy. Upewnij się, że stopy są dokładnie osuszone, gdyż wilgoć sprzyja pojawianiu się bakterii, wirusów i grzybów.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Miękkie stopy dzięki 2 naturalnym składnikom

Przed samym snem, ponownie nałóż na zainfekowane brodawkami partie stóp ocet jabłkowy. Następnym krokiem jeszcze przed pójściem do łóżka, jest zastosowanie kawałka cytryny na miejsce, gdzie pojawiły się brodawki.

Przymocuj owoc plastrem lub bandażem. Włóż skarpetki i pozostaw na całą noc.

Zalecana alternatywa dla cytryny to ząbek czosnku. Czosnek również wykazuje naturalne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które są najczęściej używane w leczeniu, gdy pojawiają się uciążliwe brodawki podeszwowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.