Miękkie stopy dzięki 2 naturalnym składnikom

Stosowanie tej metody dbania o stopy daje efekty już przy zastosowaniu jej 3 razy w tygodniu, ale dla lepszych efektów powinnaś stosować ją codziennie. Dzięki temu Twoje stopy będą miękkie i unikniesz tworzenia się zrogowaceń w przyszłości.
Miękkie stopy dzięki 2 naturalnym składnikom
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie możemy zaprzeczyć, że stopy są jedną z najbardziej zaniedbanych części ciała, pomimo tego, że wykonują najcięższą pracę utrzymania wagi całego naszego ciała. Co więcej, stopy są narażone na działanie kurzu, brudu i innych czynników zewnętrznych, które pogarszają kondycję ich skóry.

Z biegiem czasu stopy tracą ich naturalną wilgotność i zaczynają pojawiać się nieestetycznie wyglądające problemy takie jak pękanie, zrogowacenia i infekcje grzybiczne. Z tego powodu wielu ludzi wydaje sporo pieniędzy na drogie produkt do pedicure oraz na profesjonalne zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu stóp.

Jednakże, istnieje kilka, 100% naturalnych rozwiązań, które pozwolą Ci na odbudowanie zdrowego wyglądu Twoich stóp, a wszystko to w zaciszu własnego domu i bez wydawania  dużo pieniędzy.

Jednym ze sposobów jest użycie jedynie mleka i sody oczyszczonej, której złuszczające właściwości eliminują martwe komórki i zmiękczają zrogowacenia, pozostawiając stopy miękkie.

Poniżej podzielimy się z Wami prostymi sposobami i korzyściami z nich płynącymi. Jesteś gotowa spróbować?

Czy ten zabieg sprawi, że moje stopy staną się miękkie?

Połączenie naturalnych właściwości mleka ze ściągającym i  antyseptycznym działaniem sody oczyszczonej, sprawi, że Twoje stopy staną się mocniejsze i bardziej miękkie.

Te dwa składniki są całkowicie przyjazne dla środowiska i możesz je kupić w dowolnym supermarkecie za niską cenę.

Korzyści płynące z mleka

Mleko

Mleko jest bogate w tłuszcze, białka i niezbędnie witaminy, które odbudowują zniszczoną skórę i przynoszą ulgę suchej skórze.

Kwas mlekowy, aktywny składnik występujący w mleku, reguluje naturalne pH skóry i przywraca jej naturalną zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zmienia on  także środowisko, w którym rozwijają się grzyby, uniemożliwiając im przeżycie.

Mleko zawiera do 30% białek niezbędnych do produkcji kolagenu i elastyny – dwóch związków potrzebnych dla zdrowia skóry. Używając go w kuracji stóp, zmniejsza szorstkość naskórka i tworzy barierę ochronną przed infekcjami.

Warto także podkreślić, że mleko posiada właściwości wybielające, dzięki którym usuwane są martwe komórki i ciemne plamy na stopach.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona

Ten biały proszek jest najlepszym lekarstwem na zmiękczenie twardej skóry stóp i usunięcie niechcianych zrogowaceń. Dzięki swoim antybiotycznym i przeciw grzybicznym właściwościom, soda eliminuje grzyby na skórze i paznokciach.

Właściwości złuszczające sody, usuwają martwe komórki skóry i sprawiają, że skóra wygląda na czystą i zadbaną.

Kąpiel dla Twoich stóp z połączenia mleka i sody oczyszczonej – jak to zrobić?

Kąpiel stóp

Teraz kiedy już wiesz wszystko o dobroczynnych właściwościach mleka i sody oczyszczonej, czas na przygotowanie kąpieli dla Twoich stóp.

Generalnie, powinnaś powtarzać ten zabieg do 3 razy w tygodniu.  Natomiast w celu wyeliminowania zrogowaciałego naskórka, powinien on być powtarzany codziennie, do momentu poprawy kondycji skóry stóp.

Składniki

 • 700 ml mleka
 • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej

Wskazówki

 • Podgrzej mleko do temperatury komfortowej dla Twoich stóp, a następnie wlej je do miski i namocz nogi przez 5-10 minut.
 • Następnie delikatnie wmasuj sodę oczyszczoną w stopy.
 • Jeśli lubisz, może spróbować użyć pumeks, aby łatwiej usunąć nagniotki.
 • Kontynuuj kąpiel przez kolejne 5 minut, a następnie wytrzyj stopy mokrym ręcznikiem.
 • Osusz stopy za pomocą czystego i suchego ręcznika.
 • Polecamy wykonać zabieg przed snem, aby Twoje stopy były piękne i świeże rano.
 • Po zakończonym zabiegu nałóż odrobinę wazeliny na stopy, aby je nawilżyć.

W celu uzyskania najlepszych rezultatów

 • Powtarzaj zabieg kilka razy w tygodniu, nawet jeśli nie masz odcisków czy podobnych problemów.
 • Jeśli obawiasz się powstawania odcisków, upewnij się, że Twoje buty są dobrze dopasowane i przewiewne. Ciasne buty powodują dalsze pogorszenie stanu stóp.
 • Nasyp do środka butów odrobiny skrobi kukurydzianej, aby pochłonąć nadmiar wilgoci i zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów.
 • Pamiętaj, aby poświęcić szczególną uwagę paznokciom stóp, gdyż ich higiena jest istotnym elementem zapobiegającym infekcjom grzybicznym.

Czy Twoje stopy są zrogowaciałe i brzydkie? Dodaj tę kurację dla stóp do Twojej codziennej rutyny pielęgnacji ciała, a przekonasz się, że Twoje stopy staną się szybko zdrowe i miękkie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Smith WP, “Epidermal and dermal effects of topical lactic acid”, J Am Acad Dermatol. 1996 Sep;35(3 Pt 1):388-91.
 • Letscher-Bru V et al. “Antifungal activity of sodium bicarbonate against fungal agents causing superficial infections”, Mycopathologia. 2013 Feb;175(1-2):153-8. doi: 10.1007/s11046-012-9583-2.
 • Manual Merck de Información Médica para el Hogar (2005-2008). Enfermedades cutáneas superficiales

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.