Spękane pięty: wylecz problem w parę dni

Aby mieć zdrowe pięty należy koniecznie pamiętać o tym, aby złuszczyć martwe komórki skóry przed zastosowaniem jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, dzięki czemu produkty do pielęgnacji będą w stanie lepiej wniknąć w głąb skóry.
Spękane pięty: wylecz problem w parę dni

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spękane pięty są wyraźną oznaką zaniedbanych, suchych stóp. Istnieje kilka różnych przyczyn natury zdrowotnej, które mogą powodować taki lub zbliżony problem, ale ogólnie rzecz biorąc jest on spowodowany chodzeniem boso lub też w sandałach czy klapkach.

Dolegliwość ta w terminologii medycznej jest znana jako “wysuszenie skóry pięty” i charakteryzuje się występowaniem popękanej, suchej powierzchni skóry na pięcie, która może obejmować zarówno naskórek, jak i w niektórych przypadkach nawet skórę właściwą, przez co spękane pięty mogą niekiedy powodować dotkliwy ból.

Podobnie jak wiele innych problemów dotyczących stóp, większość osób ignoruje je do momentu, w którym nie rozwinie się on w skrajne postaci, gdzie uszkodzenie skóry jest bardzo widoczne, a objawy im towarzyszące nasiliły się do stopnia utrudniającego normalne funkcjonowanie, łącznie z chodzeniem.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na wyleczenie tej dolegliwości, dzięki czemu poprawisz sobie zarówno wygląd swoich stóp, jak również komfort i ogólną jakość życia. Czy spękane pięty przysparzają Ci zmartwień właśnie w tej chwili?

Jeśli tak, zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Moczenie stóp

Moczenie stóp

Każdej nocy przed udaniem się na spoczynek wymocz nogi w ciepłej wodzie przez 15 do 20 minut, a następnie delikatnie przetrzyj je za pomocą pumeksu kosmetycznego. Uważaj przy tym, aby dodatkowo nie uszkodzić skóry, czyli omijaj spękane pięty, aby nie podrażnić dodatkowo tych miejsc.

Celem tego zabiegu jest zmiękczenie i delikatne rozruszanie martwych komórek skóry, które tworzą większość zgrubień i twardych fragmentów skóry powodując jej wysuszanie.

Gdy już wykonasz opisaną czynność, dokładnie spłucz stopy wodą, nałóż dobry balsam nawilżający i ubierz skarpetki do łóżka, dzięki czemu spękane pięty będą mogły wchłaniać kosmetyk przez całą noc.

Należy powtórzyć ten zabieg codziennie wieczorem, aż stan Twoich pięt się poprawi. Mimo to, kiedy już spękane pięty staną się tylko niedawnym wspomnieniem, to należy jeszcze wciąż moczyć stopy w regularnych odstępach czasu, stosując to jako środek zapobiegawczy.

Maść na bazie awokado oraz banana

Maść składająca się z banana i awokado jest bardzo przyjemna w dotyku, a przede wszystkim skutecznie zwalcza ból i suchość skóry, czyli dwa typowe objawy, jakimi charakteryzują się spękane pięty.

Składniki:

 • 1 obrane awokado
 • 1 obrany banan

Jak należy przyrządzić opisywany specyfik?

Rozgnieć i mieszaj oba składniki ze sobą tak długo, aż uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji i następnie zastosuj ją w charakterze maseczki nakładając na swoje spękane pięty. Owiń stopy w folię na około 30 minut, a następnie dobrze spłucz ciepłą wodą.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj ten zabieg codziennie lub co najmniej trzy razy w tygodniu.

Peeling z cytryny

Peeling z cytryną

Ten naturalny zabieg złuszcza martwe komórki naskórka i zmiękcza zrogowaciałe fragmenty skóry na piętach. Jeśli masz poważnie spękane pięty, to jednak nie zaleca się korzystanie z tego środka, bo kwasy wchodzące w skład soku z cytryny mogą spowodować silne pieczenie.

Składniki:

 • Sok z jednej cytryny
 • 1/4 filiżanki cukru

Jak należy przyrządzić opisywany specyfik?
Sporządź jednorodną pastę przy użyciu tych dwóch składników, zwilż nogi ciepłą wodą i nanieś na stopy świeżo przygotowaną maść łagodnymi, okrężnymi ruchami. Następnie delikatnie masuj swoje spękane pięty wykonując ich lekki peeling.

Pozostaw specyfik na stopach przez 10 minut, po czym zmyj go ciepłą wodą. Powtórz ten zabieg trzy razy w tygodniu, co pozwoli Ci uzyskać najlepsze efekty.

Olejek kokosowy

Ten naturalny olej może zaoferować Ci wiele korzyści dla pielęgnacji skóry, zwłaszcza gdy chodzi o stopy. Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego stanowią niezwykle skuteczną pomoc w walce z grzybami i bakteriami, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy i grzybicę stóp.

Dzięki doskonałym zdolnościom nawilżającym, jest to także świetny sposób pozwalający wyleczyć spękane pięty, zregenerować skórę i wyeliminować wszelkie jej zrogowacenia.

Co powinnaś zatem zrobić? Po prostu nałóż sporą ilość oleju kokosowego na spękane pięty i dokładnie wcieraj go w skórę. Idealnym rozwiązaniem jest powtarzanie tego zabiegu co najmniej dwa razy dziennie przez kilka kolejnych dni.

Masło kakaowe

Masło kakaowe

Podobnie jak olej kokosowy, także i masło kakaowe stanowi nieocenioną pomoc na potrzeby pielęgnacji skóry, pomaga ją zregenerować i pozbyć się jej uciążliwej suchości.

Co powinnaś zatem zrobić? Po prostu kup wysokiej jakości masło kakaowe w dowolnym sklepie z naturalnymi produktami lub w aptece i nałóż je grubą warstwą na swoje spękane pięty każdego wieczoru przed udaniem się na nocny wypoczynek.

Spękane pięty – jak złagodzić ból i inne objawy?

Nawilżanie stóp

Wszystkie z opisanych powyżej środków zaradczych na spękane pięty mogą być pomocne w leczeniu tej dolegliwości tak długo, jak tylko będziesz z nich regularnie korzystać. Mimo tego ich ogólna skuteczność uzależniona jest także od innych środków, jakie należy przedsięwziąć, aby poprawić stan swoich stóp.

 • Staraj się utrzymać swoje stopy w czystości i z dala od kurzu oraz pyłu.
 • Po długim, ciężkim dniu, wymocz je w ciepłej wodzie.
 • Pamiętaj, aby na bieżąco nawilżać i złuszczać skórę stóp.
 • Unikaj noszenia butów, które są zbyt ciasne, albo które narażają Twoje stopy na działanie czynników atmosferycznych.
 • Nie chodź boso przez długi czas.
 • Po każdorazowym wzięciu prysznica pamiętaj, aby nawilżyć swoje stopy i zastosować puder antybakteryjny, co pozwoli zapobiec grzybicy stóp i nieprzyjemnemu ich zapachowi.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Baalham, P., Birch, I., Young, M., & Beale, C. (2014). Xerosis of the feet: a Title comparative two-deck study on the effectiveness of two moisturizers. British Journal of Community Nursing. https://doi.org/10.12968/bjcn.2011.16.12.591
 • Kalia S, Adams SP. Dermacase. Juvenile plantar dermatosis. Can Fam Physician. 2005;51(9):1203–1213.
 • Crawford F. Athlete’s foot. BMJ Clin Evid. 2009;2009:1712. Published 2009 Jul 20.
 • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
 • Perera, S. A. C. N. (2015). Coconut. In Breeding Oilseed Crops for Sustainable Production: Opportunities and Constraints. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-801309-0.00009-4
 • Garti, N., & Widlak, N. R. (2012). Cocoa Butter and Related Compounds. Cocoa Butter and Related Compounds. https://doi.org/10.1016/C2015-0-02409-1
 • Institut Català del Peu. Grietas en el talón: Prevención, causas y tratamiento. https://www.institutcataladelpeu.com/grietas-talon-prevencion-causas-tratamiento/
 • Indian Dermatol Online J. 2013 Apr-Jun; 4(2): 143–146. Vitamin C in dermatology. doi: 10.4103/2229-5178.110593
 • Nutrients. 2010 Aug; 2(8): 903–928. Published online 2010 Aug 24. The Role of Phytonutrients in Skin Health. doi: 10.3390/nu2080903
 • Arch Dermatol Res. 2011 May;303(4):239-46. doi: 10.1007/s00403-010-1088-6. Epub 2010 Oct 27. Polyhydroxylated fatty alcohols derived from avocado suppress inflammatory response and provide non-sunscreen protection against UV-induced damage in skin cells
 • Res Pharm Sci. 2010 Jan-Jun; 5(1): 1–8. Are antioxidants helpful for disease prevention? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3093095/
 • Indian Dermatol Online J. 2015 Nov-Dec; 6(6): 428–435. Aspirin in dermatology: Revisited.
  doi: 10.4103/2229-5178.169731
 • J Med Food. 2013 Dec;16(12):1079-85. doi: 10.1089/jmf.2012.0303. Antimicrobial effects of virgin coconut oil and its medium-chain fatty acids on Clostridium difficile
 • MDPI. Cocoa Bioactive Compounds: Significance and Potential for the Maintenance of Skin Health. https://www.mdpi.com/2072-6643/6/8/3202/htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.