Grzybica stóp: jak jej zapobiec?

· Lipiec 17, 2015

Grzybica stóp i paznokci to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób, niestety często jest on bagatelizowany, aż do momentu całkowitego rozwoju choroby. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle powolny procestrwający trzy razy dłużej niż wzrost zdrowego paznokcia i dlatego też zazwyczaj choroba ta jest wykrywana dopiero, gdy cały paznokieć jest już przez nią zajęty. Wówczas należy niezwłocznie podjąć leczenie miejscowe lub z pomocą naturalnych metod, będzie to jednak wymagać wiele czasu i cierpliwości. Właśnie dlatego, zgodnie z zasadą, iż ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zawczasu poznać kilka sposobów jak uniknąć grzybicy

Grzybica stóp: jak jej zapobiec?

Przyczyny

Grzybica stóp i paznokci jest wywoływana przede wszystkim nadmiernym poceniem się. Właśnie dlatego najwięcej zachorowań występuje w lecie, kiedy to stopy pozostają w wilgoci przez większość czas. Skoro więc grzybica stóp rozwija się najszybciej w wilgotnym środowisku, zadbaj o prawidłowe osuszanie stóp. Dodatkowym czynnikiem ryzyka mogą być również wizyty na basenach i pod natryskami, warto więc mieć to na uwadze zwłaszcza w sezonie letnim.

Symptomy

Należy pamiętać, że pierwszymi objawami grzybicy jakie możemy zaobserwować są przebarwienia płytki paznokcia oraz jego zgrubienia. Czasami kolejnym objawem jest intensywny zapach, grzybica stóp może bowiem występować również pomiędzy palcami, a rejony te powinny być niezwłocznie poddane leczeniu, aby zapobiec późniejszym komplikacjom.

Zarażony paznokieć rośnie bardzo wolno, dlatego też zdiagnozowanie problemu może nastąpić dopiero, gdy choroba jest już dość zaawansowana i pojawiły się pierwsze wyraźne objawy. Warto więc zwracać uwagę na każdą, nawet najmniejszą zmianęgdyż dzięki temu można zapobiec ewentualnemu rozwojowi grzybicy.

Jeśli uda Ci się w porę wykryć tę chorobę, rozwiązaniem może być wizyta u podologa, czyli specjalisty od chorób stóp. Usunie on zniszczoną część płytki, co pozwoli urosnąć nowemu i zdrowemu paznokciowi. Paznokieć zarażony grzybicą powinien być usunięty, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się schorzenia i kolejnych problemów.

Jak chronić stopy?

2#:grzybica-stóp.jpg

  • Zwracaj uwagę na rodzaj obuwia, które nosisz. Grzybica stóp i paznokci rozwija się w miejscach ciemnych, ciepłych i wilgotnych, dlatego staraj się zapewnić swoim stopom jak najlepszą wentylację.
  • Nigdy nie chodź boso w takich miejscach jak: siłownia, basen czy natryski, z których korzysta wiele innych osób.
  • Regularnie wycieraj i osuszaj swoje stopy, nie tylko po kąpieli, ale również, gdy są spocone.
  • Gdy to możliwe wystawiaj stopy na słońce, gdyż promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na leczenie dolegliwości skóry i paznokci.
  • Nie dziel z nikim obuwia, ponieważ jeśli dana osoba miała styczność z grzybicą, Ty również możesz się zarazić.