Paznokcie - co mówią o zdrowiu?

Paznokcie - co mówią o zdrowiu?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechnie mówi się, że paznokcie są naszą wizytówką, dlatego też wiele z nas przykłada szczególną wagę do ich pielęgnacji i troszczymy się o to, aby były czyste i piękne, po prostu idealne.

Należy jednak pamiętać, że wygląd dłoni to nie wyłącznie problem natury estetycznej – paznokcie są również odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Stan paznokci może zmieniać się wraz z upływem czasu, a sporadycznie mogą pojawiać się zmiany w ich wyglądzie wskazujące na to, że w naszym organizmie coś jest nie tak.

Warto zatem nauczyć się prawidłowo interpretować wszelkie zmiany w wyglądzie paznokci, by móc jak najszybciej zareagować i dostarczyć organizmowi brakujących mu substancji odżywczych.

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy z paznokciami, które podpowiedzą Ci, na co chorujesz.

Paznokcie przypominające łyżeczkę

Zdrowe paznokcie są wypukłe w środkowej części, a ich boki delikatnie opadają.

Jeśli zauważysz, że u Ciebie jest odwrotnie, czyli Twoje paznokcie przypominają łyżeczkę – są wklęsłe w dolnej części, a ich boki wywijają się z charakterystyczny sposób, niczym brzegi łyżeczki – prawdopodobnie Twój organizm cierpi na niedobór żelaza.

Nie lekceważ tego objawu, ponieważ stan niedoboru żelaza może być już zaawansowany i możesz znajdować się o krok od anemii. Jak najszybciej powinnaś udać się do lekarza, aby zalecił ci odpowiednią dietę i kurację leczniczą.

Rozdwajanie się płytki paznokcia

Paznokcie składają się z kilku spojonych ze sobą warstw keratyny – to właśnie one nadają płytce delikatną i jednolitą teksturę. Kiedy zaczyna się ona rozdwajać i tracić swą wierzchnią warstwę, Twój organizm wysyła ci sygnał, że coś jest nie tak.

Rozdwajające się paznokcie

Przyczyn tego może być kilka. Pierwsza – najbardziej powszechna – nieumiejętnie piłujesz paznokcie albo wykonujesz czynności, które naruszają wierzchnią warstwę płytki. Często problem ten pojawia się, gdy paznokcie są narażone na działanie gorącej wody czy zimnego i suchego powietrza.

Wgłębienia na paznokciu

Nieregularne wgłębienia, które zmieniają gładką i jednolitą płytkę w powierzchnię przypominającą naparstek. Są to zmiany charakterystyczne dla łuszczycy, czyli rozwijający się pod powierzchnią paznokcia stan zapalny skóry, który dociera również do wierzchniej warstwy płytki – stąd wgłębienia na jej powierzchni.

Kruche i łamliwe paznokcie

Problem ten jest bardzo powszechny, szczególnie wśród kobiet, które lubią mieć długie paznokcie. Jeśli Twoje są kruche i łamliwe, koniecznie powinnaś dostarczyć im odpowiedniego nawilżenia i niezbędnych substancji odżywczych, tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Łamliwe paznokcie

Wypróbuj również naturalne kuracje na wzmocnienie paznokci.

Paznokcie stają łamliwe wtedy, kiedy brakuje im nawilżenia – nadmiernie się wysuszają i stają się kruche. Jednocześnie mogą być też oznaką niedoczynności tarczycy lub stosowania ubogiej w żelazo diety. Zaleca się zwiększenie spożycia zielonych warzyw, mięsa, jaj oraz produktów bogatych w witaminy z grupy B.

Żółknięcie paznokci

Jeśli Twoje paznokcie straciły swój naturalny różowy odcień i przybrały pożółkły kolor, możesz cierpieć na cukrzycę lub choroby płuc. Taki kolor paznokci może być spowodowany również przez rozwijającą się pod płytką grzybicę albo łuszczycę.

W celu ustalenia dokładnej przyczyny żółknięcia paznokci skontaktuj się z lekarzem.

Należy pamiętać, że żółtawy kolor paznokci jest również charakterystyczny dla palaczy oraz dla kobiet, które często używają czerwonego lakieru do paznokci bez wcześniejszego zastosowania pod spód lakieru bazowego.

Białe plamy

Przebarwienia przyjmują formę małych białych punkcików na powierzchni płytki paznokcia. Są one jednak sygnałem niegroźnych niewielkich urazów. W niektórych przypadkach mogą również wskazywać na niedobory cynku w organizmie.

Należy zwiększyć spożycie produktów pełnoziarnistych, drobiu i ryb.

Obłączek (lunula, rąbek)

Często u podstawy paznokcia pojawia się biała plama w kształcie półksiężyca, zwana obłączkiem, lunulą lub rąbkiem. Plamka ta jest znacznie bardziej widoczna na kciukach niż na reszcie palców. Zwykle występuje u osób chorych na zapalenie stawów.

Białe plamy na paznokciach

W większości przypadków obłączek jest jednak czymś zupełnie normalnym i nie powinien budzić obaw. Jest to po prostu obszar luźnej skóry o mniej  rozwiniętych włóknach kolagenu, który wynika ze słabszego przylegania płytki paznokcia do macierzy.

Paznokcie a zdrowie psychiczne

Kształt paznokci oraz stan skórek stanowią odzwierciedlenie także naszego stanu emocjonalnego. Osoby cierpiące z powodu lęku, stresu czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych mają w zwyczaju nieświadome obgryzanie paznokci oraz otaczających je skórek.

Takie zachowanie jest typowe dla osób nerwowych, cierpiących na stany lękowe lub po prostu pochłoniętych przez nałóg obgryzania paznokci. Rozwiązaniem tego problemu jest nauka panowania nad własnymi emocjami oraz zajmowanie rąk innymi czynnościami.

Odżywianie a stan paznokci

Podobnie jak reszta ciała, również paznokcie czerpią niezbędne substancje odżywcze pochodzące z dostarczanych organizmowi produktów żywnościowych. Kruche i łamliwe paznokcie mogą być sygnałem braku wapnia, a z kolei zadziory wskazują na niedobór witaminy C i kwasu foliowego.

Jeśli chcesz, by Twoje paznokcie były mocne i zdrowe, zwiększ codzienne spożycie świeżych owoców i warzyw. Zadbaj o to, by zjadać przynajmniej pięć porcji dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.