Wyczyść piekarnik naturalnymi produktami!

Wiesz, że cytryna jest jednym z najlepszych produktów na pozbycie się tłuszczu? Eliminuje bakterie i uwalnia nasz piekarnik od niepożądanych zapachów.
Wyczyść piekarnik naturalnymi produktami!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Piekarnik należy do tych sprzętów, które brudzą się najbardziej. Nasze dania spędzają w nim nawet całe godziny, bardzo często pryskając tłuszczem i innymi substancjami.

Niejedna pani domu zastanawia się, jak skutecznie wyczyścić piekarnik. I jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jest on idealnym siedliskiem dla bakterii i innych mikroorganizmów.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji całą gamę chemicznych produktów do czyszczenia. Ale nie zawsze są one najlepszą opcją. Zazwyczaj zawierają szkodliwe substancje i nie do końca działają efektywnie.

Doskonałą alternatywą są produkty naturalne, dzięki którym Twój piekarnik będzie lśnił czystością.

Czyścimy piekarnik naturalnymi produktami

Naturalne, łatwo dostępne produkty są niezawodne. Bez wątpienia szybko eliminują tłuszcz i brud, a przy okazji nie zanieczyszczają środowiska. Poniżej przedstawimy Ci kilka najlepszych przykładów:

Sól

Użycie soli w kuchni nie musi być związane tylko z gotowaniem. Sól to także bardzo skuteczny środek na czysty i zdezynfekowany piekarnik.

W jaki sposób używamy soli?

Wymieszaj w misce pół litra wody i 250 g soli. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź po całej powierzchni piekarnika, a zwłaszcza w tych miejscach, w których nagromadziły się większe ilości tłuszczu. Odczekaj 15-20 minut, a następnie przemyj wilgotną gąbką.

Sól pomoże wyczyścić piekarnik

Najprawdopodobniej pozostaną resztki i nieprzyjemny zapach. Żeby się ich pozbyć, wymieszaj pół litra octu winnego i 250 g soli. Mieszaj miksturę do momentu, aż oba składniki się połączą.

Przelej do pustego naczynia ze spryskiwaczem i spryskaj nim całe wnętrze piekarnika. Odczekaj kilka minut i zmyj używając czystej gąbki.

Cytryna

Cytryna działa antybakteryjnie, a zatem pomaga wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy. Jej przyjemny aromat pozwala pozbyć się niepożądanych zapachów. Cytryna doskonale rozpuszcza też tłuszcz.

Jak wyczyścić piekarnik cytryną?

Wystarczy przekroić na pół dwie cytryny i wycisnąć z nich sok. Przelewamy sok do żaroodpornego naczynia. Nastawiamy piekarnik na 250 stopni i wkładamy do niego sok z cytryny.

Świeża cytryna

Pozostawiamy na 30 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy naczynie i myjemy piekarnik wilgotną ściereczką.

Ocet

Ocet od zawsze wykorzystywany był przy sprzątaniu domu. Polecamy zwiększyć jego skuteczność dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej.

Jak czyścić piekarnik octem?

Wymieszaj hojną porcje octu jabłkowego z sodą oczyszczoną, a następnie przelej do butelki z rozpylaczem. Pokryj mieszanką całe wnętrze piekarnika i rozgrzej go do 120 stopni Celsjusza.

Ocet jabłkowy

Wystarczy 10 minut. Potem, jak już piekarnik wystygnie, wyczyść go wilgotną gąbką.

Soda oczyszczona

 

Soda oczyszczona jest wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale też przy leczeniu wielu dolegliwości. Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, doskonale spisuje się również przy czyszczeniu sprzętów takich jak piekarnik.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

Wymieszaj jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej w szklance wody, a następnie stosując butelkę z rozpylaczem, rozprowadź ją po wnętrzu piekarnika. Pozostaw na całą noc. Na następny dzień wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką.

Możesz też połączyć szklankę sody oczyszczonej z odrobiną wody. Tak, aby powstała swego rodzaju pasta. Posmaruj nią zabrudzone miejsca i odczekaj dwie godziny, a następnie dokładnie przetrzyj mokrą ściereczką.

To może Cię zainteresować ...
Odtłuszczacze kuchenne, które możesz robić w domu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Odtłuszczacze kuchenne, które możesz robić w domu

Jeśli wolisz stosować ekologiczne i domowe środki czyszczące, koniecznie wypróbuj 4 domowe odtłuszczacze, które tutaj prezentujemy.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.