Jak niebieska herbata pomaga zrzucić kilogramy

· Marzec 30, 2015

Ostatnio niebieska herbata stała się popularna. Zwana jest także oolong lub ulung. Wszystkie badania, które prowadzono nad jej właściwościami dowiodły, że pozwala naturalnie zrzucić kilogramy. Uzyskiwana jest z mieszanki herbaty zielonej i czerwonej, to pełna rozkosz dla zmysłów i zdrowia. Nie przegap okazji, by jej spróbować. Niebieska herbata cieszy się uznaniem wśród każdego znawcy herbaty, a to dzięki swojemu wyglądowi i przyjemnemu smaku. Ten gatunek z roku na rok poznajemy coraz lepiej, i znaleźć go można w coraz większej ilości zarówno supermarketów, jak i sklepów ze zdrową żywnością. 

Jest uprawiana na wyżynnych terenach Tajwanu i Chin, gdzie posiada niezwykle długą tradycję, i od wieków stosowano ją jako napój odchudzający. Niebieska herbata to zdrowy i naturalny sposób, by stracić kilka kilogramów.

Właściwości niebieskiej herbaty

2#:herbata czajniczek.jpg

Regularne picie niebieskiej herbaty możemy odczuć na wielu płaszczyznach, ze względu na jej różne właściwości.

 • Jak już mówiliśmy, herbata tego rodzaju jest szczególnie pomocna, jeśli chodzi o odchudzanie. Wiele badań wskazuje, że pomaga przyspieszać metabolizm, co wyróżnia ją od pozostałych rodzajów herbaty. W naturalny sposób doprowadza do spalania tłuszczu.
 • Wspomaga pracę wątroby, a co za tym idzie – redukuje nadmiar cholesterolu.
 • Niebieska herbata ulung jest doskonałym przeciwutleniaczem.
 • Zapobiega i leczy stłuszczenie wątroby
 • Istnieją przypuszczenia, że zmniejsza ryzyko niektórych chorób nowotworowych, poprzez naturalne wzmocnienie układu odpornościowego organizmu.
 • Wspomaga układ krwionośny, oczyszczając tętnice, co ułatwia krążenie.

Skąd wiemy, że oolong działa odchudzająco?

3#:idealna waga.jpg

Badania

 • Najnowsze i najbardziej aktualne wyniki badań Uniwersytetu Kolorado. które zostały opublikowane w czasopiśmie„Międzynarodowy Dziennik Otyłości i Innych Powiązanych Zaburzeń Metabolizmu” (“International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”), potwierdza, że niebieska herbata w większości przypadków pomaga w leczeniu otyłości i stłuszczeniu wątroby.
 • Również naukowcy z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Maryland dowiedli, że niebieska herbata to doskonały środek na utratę wagi, ze względu na jej wysoką zawartość przeciwutleniaczy – o wiele większą, niż w innych gatunkach herbaty.

Dlaczego tak skutecznie spala tłuszcz?

 • L. K. Han, główny autor tych badań jest zdania, że to dzięki odpowiedniej ilości teiny (zwanej też kofeiną – to ten sam związek, ale różnie nazywany). Kofeina w niej zawarta stymuluje organizm do spalania kalorii, działa też moczopędnie, co przyspiesza pozbywania się płynów z organizmu. Dodatkowo, zawarte w niej katechiny, które są doskonałymi antyoksydantami (przeciwutleniaczami), wspomagają przemianę materii i stymulują przetwarzanie energii na ciepło, dając upragniony efekt spalania tłuszczu.
 • Polifenole wchodzące w skład herbaty oolong zmniejszą ryzyko zachorowania na cukrzycę, kontrolując poziom glukozy.

Jak ją parzyć? Jak ją pić?

4#:niebieska herbata.jpgParzenie

Samo zaparzenie herbaty jest prawdziwym rytuałem, i trzeba znać reguły dotyczące każdego jej rodzaju, by w pełni cieszyć się jej właściwościami. Ulung także ma swoje zasady, których należy przestrzegać. Oto one:

 • Jedna łyżeczka liści niebieskiej herbaty na jedną szklankę wody.
 • Używaj tylko wody mineralnej
 • Jeżeli używasz czajniczka, pamiętaj, że nie powinien być metalowy, gdyż ten materiał nie oddziałuje na herbatę korzystnie. Najlepsze są czajniczki wykonane z gliny – takie, jakie używają mieszkańcy Wschodu.
 • By przygotować naprawdę dobrą niebieską herbatę, woda musi być bardzo gorąca (90 – 100 stopni Celsjusza). Liście zaparzaj tylko przez około 3 minuty, po tym czasie wyjmij je z wrzątku. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten gatunek dość szybko ulega utlenieniu.

Picie

 • Idealnie byłoby pić ją na godzinę przed lub po właściwym posiłku. Pamiętaj, że ulung zawiera taniny, które utrudniają przyswajanie żelaza. Unikaj picia go do posiłków.
 • Można pić go dwa razy dziennie. Ważne, by na stałe włączyć go do swojej diety i pić go codziennie. Nie dodawaj cukru – jeśli chcesz go nieco posłodzić, możesz użyć miodu.

Gdzie można kupić niebieską herbatę?

#5:niebieska herbata.jpg

Ulung dopiero zyskuje popularność, więc raczej nie znajdziesz go wśród innych herbat na półce zwykłego marketu,  Najłatwiej dostać go w sklepach ze zdrową żywnością. Zwykle znajduje się w ich asortymencie, gdyż popyt na niego wśród konsumentów, którzy chcą stracić na wadze, jest naprawdę duży. Jest także bardzo pomocny chorym na cukrzycę. Jego cena nie jest wygórowana, a efekty zawsze są widoczne.  Poznaj zaskakujący smak Niebieskiej herbaty!