Niebieska herbata pomaga zrzucić kilogramy

Pamiętaj, że podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne.
Niebieska herbata pomaga zrzucić kilogramy

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Ostatnio niebieska herbata stała się niezwykle popularna. Zwana jest także oolong lub ulung. Wszystkie badania, które prowadzono nad jej właściwościami dowiodły, że pozwala naturalnie zrzucić kilogramy.

Uzyskiwana jest z mieszanki herbaty zielonej i czerwonej, to pełna rozkosz dla zmysłów i zdrowia. Nie przegap okazji, by jej spróbować.

Niebieska herbata cieszy się uznaniem wśród każdego znawcy herbaty, a to dzięki swojemu wyglądowi i przyjemnemu smaku. Ten gatunek z roku na rok poznajemy coraz lepiej. Znaleźć go można w coraz większej ilości zarówno supermarketów, jak i sklepów ze zdrową żywnością. 

Jest uprawiana na wyżynnych terenach Tajwanu i Chin, gdzie posiada niezwykle długą tradycję i od wieków stosowano ją jako napój odchudzający. Niebieska herbata to zdrowy i naturalny sposób, by stracić kilka kilogramów.

Niebieska herbata – właściwości

Regularne picie niebieskiej herbaty możemy odczuć na wielu płaszczyznach, ze względu na jej różne właściwości.

Komplet naczyń do herbaty
 • Jak już mówiliśmy, herbata tego rodzaju jest szczególnie pomocna, jeśli chodzi o odchudzanie. Wiele badań wskazuje, że pomaga przyspieszać metabolizm, co wyróżnia ją od pozostałych rodzajów herbaty. W naturalny sposób doprowadza do spalania tłuszczu.
 • Wspomaga pracę wątroby, a co za tym idzie – redukuje nadmiar cholesterolu.
 • Niebieska herbata ulung jest doskonałym przeciwutleniaczem.
 • Zapobiega i leczy stłuszczenie wątroby
 • Istnieją przypuszczenia, że zmniejsza ryzyko niektórych chorób nowotworowych, poprzez naturalne wzmocnienie układu odpornościowego organizmu.
 • Wspomaga układ krwionośny, oczyszczając tętnice, co usprawnia krążenie krwi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Zbędne kilogramy – 50 super wskazówek, jak z nimi walczyć

Skąd wiemy, że oolong działa odchudzająco?

Badania

 • Najnowsze i najbardziej aktualne wyniki badań Uniwersytetu Kolorado, które zostały opublikowane w czasopiśmie “Międzynarodowy Dziennik Otyłości i Innych Powiązanych Zaburzeń Metabolizmu” (“International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”), potwierdza, że niebieska herbata w większości przypadków pomaga w leczeniu otyłości i stłuszczeniu wątroby.
 • Również naukowcy z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Maryland dowiedli, że niebieska herbata to doskonały środek na utratę wagi, ze względu na jej wysoką zawartość przeciwutleniaczy – o wiele większą, niż w innych gatunkach herbaty.
3#:idealna waga.jpg

Dlaczego tak skutecznie spala tłuszcz?

 • L. K. Han, główny autor tych badań jest zdania, że to dzięki odpowiedniej ilości teiny (zwanej też kofeiną – to ten sam związek, ale różnie nazywany). Kofeina w niej zawarta stymuluje organizm do spalania kalorii, działa też moczopędnie, co przyspiesza pozbywanie się płynów z organizmu. Dodatkowo, zawarte w niej katechiny, które są doskonałymi antyoksydantami (przeciwutleniaczami), wspomagają przemianę materii i stymulują przetwarzanie energii na ciepło, dając upragniony efekt spalania tłuszczu.
 • Polifenole wchodzące w skład herbaty oolong zmniejszą ryzyko zachorowania na cukrzycę, kontrolując poziom glukozy we krwi.

Jak ją parzyć? Jak ją pić?

Parzenie

Samo zaparzenie herbaty jest prawdziwym rytuałem. Trzeba znać reguły dotyczące każdego jej rodzaju, by w pełni cieszyć się jej właściwościami. Ulung także ma swoje zasady, których należy przestrzegać. Oto one:

 • Jedna łyżeczka liści niebieskiej herbaty na jedną szklankę wody.
 • Używaj tylko wody mineralnej.
 • Jeżeli używasz czajniczka, pamiętaj, że nie powinien być metalowy, gdyż ten materiał nie oddziałuje na herbatę korzystnie. Najlepsze są czajniczki wykonane z gliny – takie, jakie używają mieszkańcy Wschodu.
 • By przygotować naprawdę dobrą niebieską herbatę, woda musi być bardzo gorąca (90 – 100 stopni Celsjusza). Liście zaparzaj tylko przez około 3 minuty, po tym czasie wyjmij je z wrzątku. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten gatunek dość szybko ulega utlenieniu.
4#:niebieska herbata.jpg

Picie

 • Idealnie byłoby pić ją na godzinę przed lub po właściwym posiłku. Pamiętaj, że ulung zawiera taniny, które utrudniają przyswajanie żelaza. Unikaj picia tej herbaty do posiłków.
 • Można ją pić dwa razy dziennie. Ważne, by na stałe włączyć ją do swojej diety i pić codziennie. Nie dodawaj cukru – jeśli chcesz nieco posłodzić swój napój, możesz użyć miodu.

Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Jedz miód – 9 korzyści dla ciała i ducha!

Gdzie można kupić niebieską herbatę?

Ulung dopiero zyskuje popularność, więc raczej nie znajdziesz go wśród innych herbat na półce zwykłego marketu. Najłatwiej dostać go w sklepach ze zdrową żywnością.

Ulung - niebieska herbata

Zwykle znajduje się w ich asortymencie, gdyż popyt na niego wśród konsumentów, którzy chcą stracić na wadze jest naprawdę duży. Jest także bardzo pomocny chorym na cukrzycę. Jego cena nie jest natomiast wygórowana, a efekty zawsze są widoczne. Nie zwlekaj więc i poznaj zaskakujący smak niebieskiej herbaty!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.