Drewniane meble - jak o nie dbać?

Oprócz rutynowego czyszczenia drewnianych mebli, należy szczególnie o nie dbać, aby ich stan nie pogorszył się i by nie straciły one naturalnego blasku.
Drewniane meble - jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Drewniane meble zdecydowanie wymagają większej uwagi, niż zwyczajne przetarcie mokrą ściereczką. Jeśli chodzi o kupowanie nowych mebli, ludzie często kierują się wygodą, ale wybierając meble, które będą również stylowe i nowoczesne.

Wiele osób jednak martwi się o utrzymanie swoich mebli z drewna, ponieważ nie mają na ten temat żadnej wiedzy, a nie każde drewno reaguje w ten sam sposób na różne metody czyszczenia. Choć nie wszystkie meble i materiały reagują tak samo, należy o nie dbać, aby być pewnym, że pozostaną w doskonałym stanie.

Jak często powinno się czyścić drewniane meble?

Nie ma dokładnych ram czasowych dla tej czynności. Ważne jest, aby drewniane meble zostały dokładnie umyte co najmniej raz w tygodniu. Podczas takiego dokładnego mycia usuniesz kurz i zanieczyszczenia, które mogą uszkadzać drewno.

Regularne mycie mebli sprawi, że wytrzymają one dłużej i będą naprawdę błyszczące i eleganckie.

Naturalne środki do czyszczenia drewnianych mebli

Jest wiele sposobów czyszczenia drewnianych mebli samodzielnie w domu, bez narażania na szwank ich naturalnego wyglądu.

Oto kilka ciekawych trików do wypróbowania w domu, wykorzystujących składniki, które z pewnością masz pod ręką:

Białka jaj

Białka mogą sprawić, że drewniane meble, które stały się wyjątkowo suche i matowe, znów będą wyglądać wspaniale.

Pomagają one przywrócić meble do świetnego stanu i sprawiają, że są one odpowiednio nawilżone, rozjaśnione i błyszczące.

drewniane meble - białka jaj
  • Aby właściwie zastosować tę technikę, należy oddzielić białka od żółtek. Następnie ubij białka, aż powstanie sztywna masa.
  • Dodaj do białek łyżkę amoniaku (15 ml) i nałóż mieszankę bezpośrednio na drewno.
  • Pozostaw mieszankę na kilka minut, a następnie wyczyść meble suchą ściereczką. Sprawi to, że Twoje meble znów staną się błyszczące.

Oliwa z oliwek i cytryna

Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych naturalnych przepisów, stosowanych do pielęgnacji drewnianych mebli. Technika ta sprawia, że drewno wygląda na naprawdę błyszczące i wypolerowane – nawet w przypadku mebli, które były wcześniej lakierowane.

  • Jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać równe ilości obu składników, nałożyć mieszankę na meble i pozostawić do wyschnięcia.

Oliwa z oliwek i alkohol

Metodę tę wykorzystuje się w przypadku mebli lakierowanych – sprawia ona, że będą znów wyglądać na błyszczące i pozbawione rys oraz zadrapań.

  • Podobnie jak w przypadku poprzedniego sposobu, należy wymieszać równe ilości obu składników, nałożyć na drewno i pozostawić do wyschnięcia.
drewniane meble - oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek i czerwone wino

Jest to idealny wybór w przypadku mebli z ciemnego drewna, a także tych, z których trudno wydobyć blask z powodu nieprzejrzystości drewna.

  • Wymieszaj oliwę z oliwek z czerwonym winem i nanieś na drewno.
  • Nałóż na meble warstwę gliceryny, która będzie działała jako nabłyszczający film ochronny.

Alternatywne metody pielęgnacji

Pamiętaj, że drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem różnych produktów i środków zaradczych, a także metod alternatywnych:

Chroń drewno przed wysokimi temperaturami i słońcem

Ciepło i zbyt duża ilość słońca mogą być szkodliwe dla drewnianych mebli. Mogą one sprawić, że meble stracą kolor i blask, a nawet że pojawią się na nich plamy.

Dlatego też powinno się umieścić przedmioty lub tkaniny na meblach, aby je ochronić.

pielęgnacja drewnianych mebli

Utrzymuj odpowiednie warunki

Drewniane meble są często bardzo wrażliwe na zmianę warunków otoczenia. Ich powierzchnia może pękać, a meble mogą ulec uszkodzeniu, jeśli wewnątrz lub na zewnątrz jest zbyt sucho lub zbyt mokro.

Aby unikać tego typu problemów należy utrzymywać stałą temperaturę 23ºC i wilgotność powietrza 42%.

Unikaj nagłych ruchów

Zmieniając pozycję mebli należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one zepsuć lub uszkodzić wykończenie drewna.

Aby skutecznie zmienić pozycję mebli, należy podnieść je z podłogi lub użyć narzędzia do przenoszenia mebli.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.