Neutralne odcienie w dekoracji wnętrz - poznaj główne zasady!
Twój dom jest schronieniem, w którym spędzasz większość czasu. Stworzenie harmonijnej i zrównoważonej przestrzeni w jego wnętrzu może być prostym i niedrogim zadaniem, jeśli zastosujesz się do tych praktycznych wskazówek. W tym artykule pokażemy, jak udekorować swój dom wykorzystując do tego celu neutralne odcienie barw.
Używanie neutralnej palety kolorów do dekoracji domu jest zawsze bezpiecznym wyborem. Nigdy nie wychodzi z mody. Ponadto taka kolorystyka jest bardzo wszechstronna i łatwa do łączenia z każdym stylem mebli. Odkryj razem z nami sekrety cechujące neutralne odcienie najczęściej stosowane w aranżacji wnętrz. Są to biel, szarość i beż.
To prawda, że neutralne odcienie są bardzo popularnym rozwiązaniem stylistycznym na potrzeby dekoracji wnętrz. Pozwalają wnieść więcej światła do domu i bawić się innymi, bardziej żywymi kolorami. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby poznać przydatne wskazówki na ten temat!
Jak urządzić swój dom wykorzystując do tego celu neutralne odcienie?
Co to w ogóle jest neutralny odcień?
Kolory neutralne to takie barwy, które można łatwo połączyć z dowolnym innym kolorem. Dlatego są tak przydatne i ponadczasowe. Neutralne kolory nie są krzykliwe ani głośne i nie konkurują z innymi barwami. Można powiedzieć, że są to podstawowe kolory, które pasują do całej palety lub zakresu barwnego.
Najczęściej używanymi neutralnymi kolorami do każdego typu projektów wśród dekoratorów są beże, biel (ze wszystkimi jej odcieniami, jak na przykład biel piaskowa, złamana, chłodna biel…) lub szary. Czasami działają również niektóre neutralne odcienie czerni lub niebieskiego.
Te pastelowe tony pomagają zintegrować każdą fakturę lub meble w jednym miejscu. Te neutralne odcienie mogą być na przykład używane z zimnymi lub ciepłymi kolorami. Możesz nawet mieszać ciepłe i zimne tony ze sobą wedle życzenia.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wejście do domu – 6 sposobów na jego udekorowanie
Rozjaśnianie wnętrza wykorzystując do tego neutralne odcienie
Neutralne odcienie rozjaśniają wnętrze domu lub mieszkania, zapewniając w ten sposób lepszy odbiór światła zewnętrznego lub naturalnego białego.
Każdy dom oświetlony dużą ilością naturalnego światła sam w sobie jest sukcesem. Ponadto oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne, stanowi istotną różnicę między starym, zaniedbanym i nieprzyjaznym pokojem a magicznym i przytulnym otoczeniem.
Jest oczywiste, że światło odbija się i zalewa wszystkie przedmioty i meble, w tym ściany. Dlatego też sensowne jest stosowanie neutralnych tonów, które zmiękczają światło i nadają harmonii przestrzeni.
Z tego powodu zawsze powinieneś starać się wybierać ciepłe żarówki do pomieszczeń, w których chcesz mieć odprężające i spokojne otoczenie. Ponadto neutralne odcienie pomagają poprawić wygląd pokoju, ponieważ pochłaniają rzucane na nie światło.
Kontrastowe odcienie pozwalają lepiej udekorować Twój dom neutralnymi tonami
Kontrasty kolorystyczne są szeroko stosowanym zasobem w dekoracji wnętrz. Neutralne odcienie są wręcz idealne do tej techniki stylistycznej, ponieważ możesz umieścić na nich bardziej ryzykowne lub widoczne elementy, które chcesz dodatkowo podkreślić.
Każdy rodzaj mebli lub dzieł sztuki ma swoje miejsce na ścianie pomalowanej w neutralnych kolorach. Pomyśl na przykład o salach wystawowych muzeów sztuki, w których znajdują się rzeźby i obrazy z wielu okresów historii.
Wybór kolorów dopełniających
Jeśli zaczniesz od neutralnego tła, elementy o bardziej intensywnych kolorach będą się od razu rzucać w oczy! Wybierz ten kolor, który najbardziej odpowiada Twoim gustom.
Jeśli masz problem z wyborem jednego lub drugiego koloru, możesz zapoznać się z zasadami chromoterapii. Ogólnie rzecz biorąc jest to dziedzina zajmująca się badaniem wpływu każdego koloru na Twoje zdrowie i stan umysłu. Znajomość tych korzyści może pomóc w podjęciu decyzji.
Neutralne kolory, jak łatwo się domyślić, nie wyróżniają się niczym szczególnym w chromoterapii. Zamiast tego warto przyjrzeć się najmocniejszym barwom tak, aby nadać pomieszczeniu osobowość i wyróżnić się na tle neutralnych tonów. Oto najciekawsze propozycje:
- Żółty: poprawia koncentrację.
- Pomarańczowy: kolor, który zwiększa kreatywność i zapewnia ciepło.
- Czerwony: kolor stymulujący. Należy go używać bardzo ostrożnie, na przykład jedynie w przypadku małych detali lub małych ścianek. Łatwo można z nim przedobrzyć
- Różowy: pobudza zmysły.
- Fiolet: kolor duchowości.
- Niebieski: pomaga się zrelaksować.
- Zielony: bardzo zrównoważona barwa.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bardziej przytulny dom: 5 wspaniałych dekoracji
Dekoracyjne dodatki w neutralnych kolorach
I na koniec pamiętaj o tym, że dekorując swoją ścianę, możesz mieszać różne techniki lub materiały w wybranych neutralnych odcieniach. Na przykład możesz użyć kalkomanii winylowych, aby uzyskać bardziej odważny wygląd.
Naklejki są też idealnym uzupełnieniem do spersonalizowania stylu domu na ścianie. Ponadto nie są one zdegradowane do motywów dziecięcych w pokojach dla maluchów – możliwości ich wykorzystania są wręcz nieograniczone.
Tapeta to kolejna świetna opcja do podkreślenia niektórych obszarów domu lub oddzielnych ścian w tym samym pomieszczeniu. Z tego powodu widać, jak ważne jest stosowanie neutralnych kolorów, które pozwalają poszerzyć swoje możliwości dekoracyjne bez tworzenia chaosu i niespójności.
Teraz wiesz trochę więcej o neutralnych kolorach i korzyściach płynących z ich używania w domu. Udekorowanie domu neutralnymi tonami otwiera wiele opcji do zabawy w zakresie akcesoriów, mebli, oświetlenia i nie tylko!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ikeda, T., Matsuyoshi, D., Sawamoto, N., Fukuyama, H., & Osaka, N. (2015). Color harmony represented by activity in the medial orbitofrontal cortex and amygdala. Frontiers in Human Neuroscience. https://doi.org/10.3389/fnhum.2015.00382
- Yousuf Azeemi, S. T., & Raza, S. M. (2005). A critical analysis of chromotherapy and its scientific evolution. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1093/ecam/neh137
- Elliot, A. J. (2015). Color and psychological functioning: A review of theoretical and empirical work. Frontiers in Psychology. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.00368