Dezynfekcja domu - 5 trików, jak zrobić to naturalnie

Oprócz swoich właściwości leczniczych cennych w dbaniu o nasze zdrowie, olejek eukaliptusowy może nam pomóc wypełnić dom przyjemnym zapachem i utrzymać go w czystości, bez bakterii i drobnoustrojów.
Dezynfekcja domu - 5 trików, jak zrobić to naturalnie

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2019

Dezynfekcja domu jest niezbędna do utrzymania czystości i zdrowia domowników. Powinniśmy wykonywać ją regularnie i skrupulatnie. Okazuje się, że jak zwykle z pomocą wychodzi nam natura. Dzięki prostym rozwiązaniom osiągniemy wielkie cele.

Jak zapewne nieraz przyszło Ci się przekonać, dezynfekcja domu wymaga od nas zakupu produktów, które czasami są kosztowne i – chcąc nie chcąc – działają drażniąco, zapełniając nasze otoczenie toksycznymi czynnikami.

Dlaczego? Wygląda na to, że szkodliwe bakterie i drobnoustroje stają się coraz bardziej odporne na wszelkiego rodzaju produkty i środki czystości.

Okazuje się jednak, że dezynfekcja domu i utrzymanie go wolnym od szkodliwych i chorobotwórczych czynników może być naprawdę proste. Produkty pochodzenia naturalnego są bowiem równie efektywne i naprawdę warto je wypróbować. Dzięki temu znacznie zmniejszymy koszty sprzątania i ryzyko zdrowotne.

Masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej?

1. Ocet z wodą utlenioną

Z całą pewnością znasz właściwości, dzięki którym ocet jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu. Zapewne zainteresuje Cię, że w połączeniu z wodą utlenioną, czyszczące właściwości octu jeszcze się zwiększają.

Będzie to jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych środków czystości, jakie możesz sobie wyobrazić.

Sposób przygotowania

  • Umieść 500 ml białego octu. 400 ml wody i 50 ml wody utlenionej w butelce ze spryskiwaczem.
  • Dokładnie wstrząśnij i zaaplikuj za pomocą spryskiwacza.
  • Aby jeszcze dokładniej wyczyścić blaty, możesz najpierw pryskać je odrobiną wody utlenionej a później dodać ocet i przetrzeć szmatką. Bardzo proste!

2. Dezynfekcja domu? Olejek eukaliptusowy!

Każda pani domu chce, by był on czysty i starannie zdezynfekowany. Bardzo pomocny w osiągnięciu tego celu może się okazać olejek eukaliptusowy. Możesz nabyć go w sklepach zielarskich oraz w sklepach z ekologicznymi środkami czystości.

Olejek eukaliptusowy może nam posłużyć w dbaniu o zdrowie na przykład w przypadkach przeziębienia bądź zapalenia oskrzeli.

Co więcej, ułatwia zadanie jakim jest dezynfekcja domu – i to w sposób naturalny. Dzieje się tak dzięki kilku właściwościom:

Olejki eteryczne
  • Olejek eukaliptusowy skutecznie eliminuje bakterie i drobnoustroje.
  • Odstrasza muchy i komary.
  • Nadaje domowi piękny zapach.

Sposób przygotowania

Zmieszaj 150 ml olejku eukaliptusowego na każdy litr wody. Dokładnie wymieszaj i umieść w pojemniku. Stosuj do czyszczenia powierzchni takich jak podłogi, blaty czy baterie łazienkowe. Zobaczysz, jak znika brud a przy tym utrzymuje się piękny, świeży zapach.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Łazienka: czysta dzięki 13 trikom

3. Soda oczyszczona i jej niezwykłe właściwości w dbaniu o dom

Jesteśmy pewni, że zdajesz sobie sprawę z różnorakiego zastosowania sody oczyszczonej w czyszczeniu domu, dezynfekowaniu a nawet nabłyszczaniu wielu metali i baterii łazienkowych.

Prawda jest taka, że soda oczyszczona zawsze powinna być obecna w Twoim domu. Jest to środek skuteczny i niedrogi. Dezynfekcja domu z jej pomocą to prawdziwa przyjemność. Co więcej, usuwa nieprzyjemne zapachy a nawet odstrasza niechciane owady.

Do czyszczenia i dezynfekowania piekarnika

Na początku spryskaj wodą wnętrze piekarnika, po czym posyp go dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Zamknij piekarnik i zostaw środek na kilka godzin albo – jeśli masz ochotę – na całą noc.

Wszystko, co musisz zrobić później to przetrzeć piekarnik mokrą szmatką z mydłem. Czyść energicznie, a cały brud zniknie.

Do czyszczenia i dezynfekowania rur

Aby rury w Twoim domu były w idealnym stanie i czyste, wystarczy tylko wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej do wlewu do rury, a następnie zalej go 250 ml octu. Pozostaw na całą noc a z rana zalej bardzo gorącą wodą. Rezultaty są warte wysiłku.

4. Ocet i cytryną

W temacie, jakim jest ekologiczna dezynfekcja domu nie mogło oczywiście zabraknąć tego prostego lecz skutecznego połączenia. Cytryna razem z octem działają jak silne środki dezynfekujące dom. Doskonale się sprawdzają nawet w łazience i w toalecie.

Poniżej podajemy Ci, w jaki sposób przygotować ten środek.

Ocet w probówce

Składniki

  • 1 litr wody
  • 1/4 litra białego octu
  • Sok z jednej cytryny
  • Butelka ze spryskiwaczem

Sposób przygotowania

Gdy przygotujesz wszystkie te składniki, umieść je w plastikowej lub szklanej butelce ze spryskiwaczem a następnie dokładnie wstrząśnij.

Następnie zwilż tym płynem szmatkę i wyczyść nią powierzchnie domu, które chcesz zdezynfekować. Jeżeli natomiast chcesz wyczyścić sedes, użyj dodatkowo bardzo gorącej wody i pozostaw płyn na całą noc.

Zachwycą Cię rezultaty, jakie uzyskasz.

5. Woda utleniona i olejek z drzewa herbacianego

Na początku artykułu wspomnieliśmy Ci już o korzyściach, jakie niesie używanie wody utlenionej w zadaniu jakim jest sprzątanie i dezynfekcja domu.

Jeżeli chcesz posprzątać najbardziej trudne do wyczyszczenia miejsca oraz obszary, na których występuje najwięcej drobnoustrojów (takie jak kojce zwierząt), koniecznie wypróbuj połączenie stworzone na bazie wody utlenionej i olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

Mop i wiadro z wodą

Składniki

  • 750 ml wody
  • 1/4 szklanki wody utlenionej
  • 2 łyżki soku z cytryny (20 ml)
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • Czysta butelka ze spryskiwaczem

Sposób przygotowania

Podobnie jak było to w przypadku poprzednich środków czyszczących, gdy wszystkie produkty będą już przygotowane, wystarczy umieścić je w butelce i dokładnie wstrząsnąć przed użyciem.

Tak przygotowaną mieszanką spryskamy trudne do czyszczenia obszary, na przykład kocią kuwetę  lub kojec psa. Woda utleniona w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego działają jednocześnie jako środek odstraszający pchły i kleszcze. Doskonale sprawdzi się to w zadaniu jakim jest dezynfekcja domu oraz dbanie  higienę naszych pupili.

Nałóż środek i pozostaw na około pół godziny. Później wystarczy tylko wyczyścić za pomocą szmatki i wypłukać ciepłą wodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krzyczkowska, J., & Białecka-Florjańczyk, E. (2012). Biotechnologiczna synteza związków powierzchniowo czynnych i przykłady ich praktycznego zastosowania. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość/Food. Science Technology. Quality. https://doi.org/10.1007/s10006-002-0419-y

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.