Biały ocet i jego 8 niesamowitych zastosowań w życiu codziennym

27 grudnia, 2017
Jednym z powodów, jakie zniechęcają nas do używania białego octu jest jego silny, charakterystyczny zapach. Należy jednak pamiętać, że znika on gdy tylko ocet wyschnie.

Biały ocet stanowi doskonały zamiennik wielu produktów komercyjnych dostępnych na rynku. Dlaczego powinno nas to interesować? Wiele z nich zawiera bowiem całe mnóstwo agresywnych środków chemicznych, które bezpośrednio szkodzą środowisku i mogą negatywnie odbić się również na naszym zdrowiu.

Dlatego właśnie, w poszukiwaniu zdrowszego i bardziej ekologicznego stylu życia wielu ludzi stara się zastąpić konwencjonalne środki chemiczne naturalnymi produktami, które działają podobnie, ale nie mają negatywnych skutków ubocznych.

Jedną z takich wspaniałych alternatyw jest biały ocet. Nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. Oprócz tego, że doskonale sprawdza się w kuchni, na przykład do sałatek, dzięki swoim właściwościom można go również wykorzystać w dbaniu o urodę a także w sprzątaniu i dbaniu o dom.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o ośmiu sposobach, na jakie możesz wykorzystać biały ocet w swoim własnym domu. Już niebawem stanie się dla Ciebie nieodzowną alternatywą w dbaniu o otoczenie wolne od środków chemicznych.

1. Biały ocet w walce z chwastami na chodniku

Ocet biały

Wokół niemalże każdego domu pojawiają się często chwasty, które szpecą chodniki, kostkę brukową i sprawiają wrażenie zaniedbanego otoczenia.

Owszem, istnieją chemiczne środki mające na celu eliminację chwastów i zatrzymanie ich porostu. Warto jednak wiedzieć, że z pomocą w tej sytuacji może nam przyjść biały ocet.

Sposób zastosowania:

 • Spryskaj octem chwasty i ich okolice. Kwas octowy uniemożliwi im wchłanianie wody, przez co po jakimś czasie zginą.
 • Nie zaleca się jednak aplikowania produktu w pobliżu innych roślin, ponieważ może im zaszkodzić.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Nawozy ekologiczne – odżyw swoje rośliny!

2. Ocet neutralizuje zapach papierosów

Gdy palimy lub robi to ktoś z naszych domowników, dom zaczyna przenikać nieprzyjemnym zapachem papierosów. Jest on bardzo trudny do wyeliminowania i z czasem sprawia, że nie jest przyjemnie przebywać w tak przesiąkniętym pomieszczeniu.

Po raz kolejny warto sięgnąć po biały ocet. Pozwoli nam on zneutralizować zapach dymu papierosowego i odzyskać świeżość domu.

Sposób zastosowania:

 • Wlej biały ocet do głębokiego talerza i umieść go w miejscu, w którym pojawił się nieprzyjemny zapach.

3. Jedwabiste włosy

Kobieta o jedwabistych włosach

Aby uzyskać efekt jedwabistych, gładkich i lśniących włosów, niekoniecznie musisz inwestować duże pieniądze w drogie kosmetyki i środki do pielęgnacji włosów.

Jeżeli zaczniesz regularnie używać biały ocet, Twoje włosy będą miękkie i wolne od problemów takich jak łupież i ich osłabianie się.

Sposób zastosowania:

 • Zmieszaj jedną część octu z dwiema częściami wody. Spryskaj mieszanką całe włosy i pozostaw na około 10 minut.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Lśniące włosy – uzyskaj dzięki 5 naturalnym odżywkom

4. Biały ocet jako sposób na utrwalenie lakieru do paznokci

Jedną z niedogodności, na jaką natyka się wiele kobiet podczas pielęgnacji dłoni i stóp jest fakt, że lakier często dość szybko odpryskuje i nie jest tak trwały, jak by się tego oczekiwało.

Aby utrwalić lakier do paznokci i przedłużyć jego czas trwania, warto wykorzystać ocet.

Sposób zastosowania:

 • Zanim nałożysz pierwszą warstwę lakieru do paznokci, zanurz paznokcie na 10 minut w 1/2 szklanki octu białego.

5. Sposób na wyczyszczenie łazienki

Czyszczenie sedesu

Przeciwbakteryjne i wybielające właściwości octu czynią z niego naszego wielkiego sprzymierzeńca w sprzątaniu łazienki i ubikacji.

Doskonale służy on do usuwania plam, które powstają w łazience, sedesie i zlewie.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść jedną część octu w dwóch częściach wody. Wlej mieszankę do pojemnika ze spryskiwaczem i zaaplikuj jak każdy inny środek czystości.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Łazienka: czysta dzięki 13 trikom

6. Czyste podłogi i dywany

Zarówno dywany jak i podłogi można wyczyścić i odplamić za pomocą aktywnych składników zawartych w occie.

Sposób zastosowania:

 • Do czyszczenia podłóg zmieszaj szklankę octu z wiadrem letniej wody.
 • Jeżeli natomiast chcesz wyczyścić dywany, zaaplikuj produkt bezpośrednio na plamy, po czym nałóż na miejsce nieco środka czyszczącego. Po kilku minutach wyczyść całość za pomocą szczotki i osusz.

7. Leczenie oparzeń słonecznych

Plecy poparzone słońcem

Po długiej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, skóra może z łatwością doznać bolesnych i dokuczliwych poparzeń. Warto wykorzystać kwaśne składniki octu, aby ukoić wywołane poparzeniem podrażnienie i przywrócić naturalne pH skóry.

Sposób zastosowania:

 • Zanurz bawełniany wacik w odrobinie octu i przetrzyj nim delikatnie poparzone obszary skóry.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Oparzenia słoneczne i plamy – jak im zapobiec?

8. Usuwanie plam po pocie

Nie ma chyba nic gorszego, niż nierówna walka z plamami po pocie, które powstają pod pachami na naszych ulubionych ubraniach.

Nie jest łatwo pozbyć się tych plam, ale okazuje się, że po raz kolejny przychodzi nam z pomocą biały ocet. Wystarczy dodać go nieco do Twojego prania.

Sposób zastosowania:

 • Spryskaj obficie octem zaplamione obszary swojej odzieży. Pozostaw na co najmniej 10 minut, a następnie wypierz tak, jak zawsze.

Z całą pewnością co najmniej kilka spośród tych sposobów wykorzystania octu w domu i zabiegach kosmetycznych to dla Ciebie coś nowego. Teraz, gdy już je znasz, postaraj się je wypróbować. Przyczynisz się tym samym do ochrony środowiska, zaoszczędzisz pieniądze i ograniczysz kontakt z drażniącymi substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia.

 • Ho, C. W., Lazim, A. M., Fazry, S., Zaki, U. K. H. H., & Lim, S. J. (2017). Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.10.128
 • Mas, A., Troncoso, A. M., García-Parrilla, M. C., & Torija, M. J. (2015). Vinegar. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00726-1
 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Krehbiel, D. (2014). Acetic Acid Content of Vinegar. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-08-3221