Polerowanie drewnianych podłóg przy użyciu domowych produktów

Istnieje kilka produktów pochodzenia naturalnego, które mogą posłużyć do polerowania drewnianych podłóg. W rzeczywistości, dzięki swoim właściwościom, pomagają lepiej konserwować materiał. Koniecznie je wypróbuj!
Polerowanie drewnianych podłóg przy użyciu domowych produktów

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2021

Czy znasz domowe metody na polerowanie drewnianych podłóg? Musisz wiedzieć, że w domu masz kilka bardzo skutecznych opcji, takich jak ocet, oliwa z oliwek, sok z cytryny czy płyn do mycia naczyń.

Odkryj w tym artykule 4 metody, które ułatwią ci polerowanie drewnianych podłóg. Dajemy Ci przepisy, a także kilka ważnych wskazówek, aby drewno wyglądało doskonałe i służyło przez długi czas w dobrym stanie. Czytaj dalej i nie wahaj się wypróbować!

4 metody na polerowanie drewnianych podłóg

Drewniane podłogi nadają ciepły, rustykalny i przytulny wygląd każdemu pomieszczeniu w naszym domu. Chociaż wymagają szczególnej pielęgnacji, mogą również służyć bardzo długo, jeśli będziemy je odpowiednio traktować.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich porad będziemy w stanie utrzymać idealny wygląd drewnianych podłóg. Trzeba będzie tylko wypolerować je konkretnymi produktami, o których wspominamy poniżej. Poza tym, co ważne, są to w większości naturalne i domowe środki, które zawsze mamy pod ręką.

Ponadto w ten sposób nie narażamy się niepotrzebnie na składniki, które przy wdychaniu mogą być toksyczne.

1. Ocet i olejki eteryczne

Płyn do podłogi
Ocet w połączeniu z olejkiem eterycznym to jeden z najlepszych sposobów, aby Twoje drewniane podłogi były nieskazitelne i lśniące.

Przede wszystkim ocet jest bardzo powszechnym naturalnym i domowym składnikiem środków czystości. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na połączenie go z olejkiem eterycznym, aby zamaskować jego zapach, a jednocześnie w prosty i przyjemny sposób nadać przyjemny aromat w pomieszczeniu.

  • 1⁄3 szklanki octu (83 ml)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 15 kropli olejku eterycznego: cytrynowy, pomarańczowy, miętowy, eukaliptusowy, lawendowy itp.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Lśniąca podłoga – kilka użytecznych trików

2. Oliwa z oliwek i ocet – naturalne metody na polerowanie drewnianych podłóg

Druga metoda, którą proponujemy to połączenie dwóch podstawowych składników z naszej kuchni: oliwy z oliwek i octu. Według życzenia możemy również dodać olejki eteryczne, aby nadać jakiś wyjątkowy czy ulubiony aromat.

Mieszanka oleju i octu jest idealna do głębokiego doczyszczania, a jednocześnie nadaje podłodze połysk. Jeśli jednak producent zaleci rezygnację z wody do danego rodzaju drewna, użyjemy tylko dwóch pierwszych składników. Przed użyciem, możemy nimi dobrze wstrząsnąć w butelce z rozpylaczem.

  • 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
  • 2 łyżki białego octu (20 ml)
  • 2 szklanki wody (500 ml)

3. Oliwa z oliwek i sok z cytryny

W trzecim sposobie na naturalne polerowanie podłóg drewnianych zdecydowaliśmy się zastąpić ocet sokiem z cytryny. Ten cytrus odznacza się silnym działaniem antyseptycznym i świeżym aromatem. A ponadto nadaje połysk dzięki zawartym w nim enzymom.

  • 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
  • 3 łyżki soku z cytryny (30 ml)
  • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)

4. Płyn do naczyń i ocet to tani sposób na polerowanie drewnianych podłóg

Wreszcie praktyczna i domowa metoda, choć mniej naturalna niż poprzednie, polega na zmieszaniu detergentu używanego do mycia naczyń z octem. Tę opcję zastosujemy na podłogach drewnianych, które nie wymagają zbyt delikatnego traktowania i są mocno zabrudzone.

  • ½ szklanki octu (125 ml)
  • 1 łyżka detergentu (15 ml)
  • 2 szklanki wody

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Kiedy coś upadnie – czy można to zjeść z podłogi?

Wskazówki dotyczące polerowania podłóg z twardego drewna

Polerowanie podłogi
Oprócz korzystania z wymienionych produktów warto też zastosować inne wskazówki, aby dobrze wypolerować drewniane podłogi. Na przykład, należy wcześniej zamieść lub odkurzyć powierzchnię, aby usunąć nagromadzony kurz.

Na koniec, gdy już wybierzemy metodę czyszczenia podłogi, weźmy również pod uwagę następujące wskazówki:

  • Zanim przejdziemy do polerowania drewnianej podłogi musimy ją całkowicie wyczyścić. Możemy zamieść brud miotłą lub, jeśli jest kurz lub drobne cząstki, możemy również użyć odkurzacza.
  • Jeśli zauważymy, że drewno jest zbyt śliskie z powodu nadmiaru oleju, możemy je przetrzeć suchą szmatką.
  • Istotne jest, aby po wypolerowaniu podłogi poczekać, aż całkowicie wyschnie, zanim na nią nadepniemy. Warto wtedy znaleźć sposób na zablokowanie przejścia, aby uniknąć nieporozumień, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.
  • Jeśli kiedykolwiek rozleje się na podłodze jakikolwiek płyn, musimy go natychmiast wyczyścić, aby uniknąć trwałego uszkodzenia drewna.
  • Dodając olejki eteryczne musimy się również upewnić, że są one czyste i wysokiej jakości. Musimy unikać kupowania esencji syntetycznych, które są sprzedawane wyłącznie jako środki aromatyzujące i które mogą uszkodzić drewno.

Teraz znamy już 4 domowe metody na polerowanie drewnianych podłóg, które utrzymują je przez długi czas w dobrym stanie. Ponadto te końcowe wskazówki pomogą Ci na skuteczniejsze czyszczenie i bardziej błyszczący efekt końcowy. Wypróbuj je, a zobaczysz rezultaty od pierwszej chwili!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • KILONZO-NTHENGE, A., CHEN, F.-C., & GODWIN, S. L. (2016). Efficacy of Home Washing Methods in Controlling Surface Microbial Contamination on Fresh Produce. Journal of Food Protection. https://doi.org/10.4315/0362-028x-69.2.330
  • Jayasena, D. D., & Jo, C. (2013). Essential oils as potential antimicrobial agents in meat and meat products: A review. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2013.09.002
  • Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2012). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control and Hospital Epidemiology.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.