Kiedy coś upadnie - czy można to zjeść z podłogi?

Na ziemi znajdują się różne mikroorganizmy. Jedne są nieszkodliwe, inne owszem. Czy można więc zjeść z podłogi coś, co upadło?
Kiedy coś upadnie - czy można to zjeść z podłogi?

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2020

Powszechnym zwyczajem jest zjadanie produktu, który upadł na ziemię po powierzchownym oczyszczeniu go.Czy można bezpiecznie zjeść z podłogi, czy to ryzyko dla zdrowia?

Każdy z nas pewnie się kiedyś nad tym zastanawiał. Dlatego wyjaśniamy, z jakiego powodu nie należy spożywać niczego, co miało kontakt z podłogą.

Na podłodze znajdują się mikroorganizmy

Chociaż ich nie widzimy, na podłodze znajdują się miliony mikroorganizmów. Jedne są nieszkodliwe, inne owszem. Tak czy inaczej, produkt, który spada na podłogę, wchodzi w kontakt z tymi mikroorganizmami.

Wówczas powstają doskonałe warunki do rozwoju patogenów. W przypadku zjedzenia zakażonego produktu, wprowadzimy do organizmu mnóstwo szkodliwych cząsteczek potencjalnie wywołujących infekcje.

Przykładem mogą być bakterie E.coli obecne w zakażonym mięsie i jelicie grubym. Pewne szczepy tych bakterii wywołują ostre dolegliwości ze strony układu trawiennego, jak wskazuje artykuł opublikowany w magazynie Brazilian Journal of Microbiology.

Na podłodze znajdują się potencjalnie niebezpieczne bakterie. Zjedzenie czegoś, co upadło, może doprowadzić do problemów żołądkowych.

Nie wystarczy opłukać, by zjeść z podłogi

Zwykle płuczemy produkty, które spadły na ziemię. Jednak sama woda nie jest w stanie zabić patogenów.

Dlatego płukanie nie stanowi skutecznej metody redukowania ryzyka związanego z obecnością bakterii. Woda jest w stanie usunąć część populacji grzybów. Jednak pozostałe mikroorganizmy pozostaną nienaruszone, jak wykazało badanie z 2018 roku.

Co zrobić? Wyrzucić

Produkty, które spadły na ziemię najlepiej wyrzucić, o ile nie będą gotowane w wysokiej temperaturze. W przypadku produktów takich jak na przykład orzechy w łupinach, wystarczy pozbyć się zewnętrznej części.

Tak czy inaczej, zaleca się wyrzucanie produktów, które miały kontakt z ziemią, szczególnie, jeśli nie znamy jej stopnia czystości. Upadek na podłogę w domu to co innego niż upadek na chodnik.

Rola higieny żywności

Często nie przykłada się do higieny żywności odpowiedniej wagi, a jest ona kluczem do profilaktyki chorób. Proste czynności, takie jak nieprzerwany łańcuch chłodniczy i dogotowywanie potraw, zapobiegają rozwojowi bakterii.

Nie stosując ich, narażamy się na problemy żołądkowe i inne, poważniejsze dolegliwości. Nie zaleca się mieszania produktów surowych z gotowymi do spożycia. Należy też używać oddzielnych przyborów do obróbki poszczególnych rodzajów żywności.

Odpowiednie przechowywanie i pakowanie zapobiegają namnażaniu się bakterii. Co roku mieszkańcy krajów rozwiniętych umierają z powodu spożycia zainfekowanej żywności. Liczba ofiar jest o wiele wyższa w krajach rozwijających się.

Na szczęście wiele krajów ma dostęp do wody pitnej, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia. Mimo to często spotykamy się z niedostateczną higieną żywności, co może powodować zatrucia.

Poza unikaniem jedzenia z podłogi należy też dbać o higienę żywności. Zakłada to też odpowiednie przechowywanie produktów.

Zjeść z podłogi? Nie!

O ile nie chodzi o produkt, który spadł na podłogę w domu lub który zostanie poddany obróbce termicznej, należy wyrzucać wszystko, co miało kontakt z ziemią. To kwestia dbania o zdrowie i zapobiegania spożyciu szkodliwych mikroorganizmów.

Powinniśmy też brać pod uwagę higienę żywności dla dobra naszego zdrowia. Złe nawyki mogą doprowadzić do zatrucia i skończyć się poważnymi problemami.

This might interest you...
Zanieczyszczenie krzyżowe: na czym polega?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zanieczyszczenie krzyżowe: na czym polega?

Zanieczyszczenie krzyżowe to jedna z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych przez żywność. Na czym polega? Jak go uniknąć?  • Gomes TAT., Elias WP., Scaletsky ICA., Guth BEC., et al., Diarrheagenic escherichia coli. Braz J Microbiol, 2016. 1: 3-30.
  • Nriagu J., Xi C., Siddique A., Vincent A., Shomar B., Influence of household water filters on bacteria growth and trace metals in tap water of doha, qatar. Sci Rep, 2018.