Siedlisko bakterii - gdzie w domu jest ich najwięcej?

Wielu z nas nie ma pojęcia, że niektóre przedmioty i elementy wnętrz uważane za higieniczne w rzeczywistości są wielkim siedliskiem bakterii i zarazków. Czy stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia? Dowiedz się więcej na ten temat!
Siedlisko bakterii - gdzie w domu jest ich najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2020

Warto dowiedzieć się, które miejsca w domu to największe siedlisko bakterii. Wówczas uświadomimy sobie, na czym należy szczególnie skupić się podczas codziennych porządków. Pamiętaj jednak, ze choćbyśmy się nie wiadomo jak bardzo czyścili dom, nigdy nie wyeliminujemy z niego szkodliwych mikroorganizmów w 100%.

Pamiętajmy, że kontakt z bakteriami jest nieunikniony. Mamy z nimi styczność każdego dnia i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Aby jednak uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, należy regularnie czyścić i sprzątać miejsca, w których rzeczywiście gromadzi się mnóstwo zarazków.

Poznaj dziś 5 miejsc, które stanowią gigantyczne siedlisko bakterii w naszych domach. Wiele z nich z pewnością Cię zaskoczy. Mamy nadzieję, że wiedza ta skłoni Cię do lepszej troski o higienę domu i o zdrowie Twojej rodziny.

5 miejsc, o których można powiedzieć “siedlisko bakterii”

Nie popadajmy jednak w panikę! Życie w nadmiernie sterylnych wnętrzach też nie są korzystnym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Kontakt z bakteriami jest bowiem potrzebny do hartowania organizmu. Po prostu powinniśmy zwrócić większą uwagę na pewne przedmioty, na których gromadzi się ich najwięcej.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że nam one nie zagrażają – bo przecież ich nie widać – w rzeczywistości mogą mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia i naszą kondycję na co dzień.

Po zapoznaniu się z poniższą listą będziesz mieć świadomość zagrożeń, jakie czają się we wnętrzu Twojego własnego domu. Jeśli lepiej zadbasz o higienę kilku przedmiotów, z pewnością nie będziesz miał się czego obawiać.

1. Toaleta

Chyba każdy z nas ma zakodowane w umyśle, że najwięcej zarazków gromadzi się właśnie w łazience. Rzeczywiście tak właśnie jest, a epicentrum będącym największym siedliskiem bakterii jest muszla klozetowa.

Wbrew pozorom jednak istnieje wiele innych miejsc, w naszych domach, które pod względem zarazków jej dorównują, a w wielu przypadkach nawet ją przeganiają.

Niektóre publikacje wskazują na to, że na kartach restauracyjnego menu znajdziemy więcej bakterii niż w toalecie.

Nie ma co ukrywać – muszla klozetowa ze względu na swoją funkcję pozostaje w stałym kontakcie z mikroorganizmami, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak zapobiec ich rozprzestrzenianiu się? Wystarczy regularnie sprzątać i dezynfekować łazienkę przynajmniej raz w tygodniu. A co najważniejsze – przed spłukaniem wody należy opuścić klapę. W ten sposób unikniemy rozpylenia cząsteczek po całym pomieszczeniu i ich osiadania na łazienkowych powierzchniach.

2. Gąbka do zmywania

Bez wątpienia gąbka kuchenna to również wielkie siedlisko bakterii. Można nawet powiedzieć, że to jedno z najbardziej zanieczyszczonych elementów naszych domów.

Gąbka kuchenna to siedlisko bakterii

Pozostają na niej resztki jedzenia i wilgoć. Bakterie są więc w swoim żywiole i bez najmniejszych problemów mogą masowo się namnażać. Po kilku dniach Twoja gąbka, a nawet ręczniki kuchenne zaczynają żyć własnym życiem.

Według powszechnie przyjętych zaleceń gąbkę do zmywania należy wymieniać co najmniej raz na 7 dni. Z kolei ręczniki kuchenne należy prać co 3-4 dni.

Innym rozwiązaniem jest pranie gąbki w roztworze wody i chlorowego wybielacza lub wody z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu). Po drugim użyciu gąbkę należy wyrzucić lub przeznaczyć ją do mycia zlewu lub łazienki.

Sam fakt, że gąbka do zmywania przebywa w towarzystwie wilgotnych szmatek i czyścików świadczy o tym, że stanowi ona idealne siedlisko dla szkodliwych mikroorganizmów. Pamiętaj, aby dokładnie ją wykręcać po każdym użyciu.

3. Pościel

Czy pomyślałbyś kiedykolwiek, że Twoje przytulne łóżko to siedlisko bakterii? Wyobraź sobie ciepłe i wilgotne od potu miejsce, w którym dodatkowo każdej nocy osiada martwy naskórek, resztki kremów i mnóstwo innych zanieczyszczeń.

Urządzony pokój

Taka wizja z pewnością wystarczy, aby skłonić Cię do regularnej, cotygodniowej zmiany pościeli. Nie zapominaj również o nawyku porannego wietrzenia kołder i poduszek – w ten sposób pozbędziesz się części mikroorganizmów oraz zadbasz lepiej o zdrowie i higienę snu.

4. Zlewozmywak i umywalka

Chociaż może wydawać się niewiarygodny fakt, że w miejscu o stałym przepływie wody gromadzą się zarazki, tak właśnie jest. Te dwa miejsca w kuchni i łazience to autentyczne siedlisko bakterii.

Zlewozmywak ma stały kontakt z resztkami jedzenia. Te w połączeniu z nadmierną wilgocią stają się znakomitą pożywką dla bakterii. Miejsce to jest więc idealne do ich namnażania się. Oczywiście ryzyko to można obniżyć lub znacząco wyeliminować za pośrednictwem odpowiedniej dezynfekcji i regularnego sprzątania.

Staraj się więc przemywać zlewozmywak po każdym jego użyciu – w ten sposób zapobiegniesz osiadaniu się zarazków.

Z drugiej strony, umywalki i baterie łazienkowe to także świetne miejsce do życia dla szkodliwych mikroorganizmów, zwłaszcza grzybów i pleśni. Do tego dodajmy martwy naskórek i cały szereg innych zanieczyszczeń. Co więcej, umywalki są pełne trudno dostępnych zakamarków, o których czyszczeniu na co dzień zwykle zapominamy.

5. Szczoteczka do zębów

Logicznie myśląc, szczoteczka do zębów to czysty i sterylny przedmiot do utrzymywania czystości w jamie ustnej. Niestety wcale tak nie jest. Większość z nas przechowuje ją na umywalce – odkrytą i stale narażoną na kontakt z zarazkami.

Otóż jeśli przechowujesz swoją szczoteczkę na umywalce lub w jej pobliżu, możesz być pewien, że znajdują się na niej takie same bakterie jak te, które występują w toalecie. Mowa tu przede wszystkim o gronkowcach, bakteriach coli, bakteriach z rodzaju Pseudomonas i innych bakteriach jelitowych.

Pamiętaj, że podczas spłukiwania wody bakterie z muszli klozetowej są rozpylane wraz z wodą po całej łazience i następnie osiadają na wszystkich sprzętach, w tym także na szczoteczkach do zębów.

Szczoteczki do zębów w kubku

Jeśli nie zadbasz lepiej o higienę, bakterie te mogą wniknąć do Twojego organizmu i doprowadzić do rozwoju rozmaitych infekcji i chorób.

Weź pod uwagę również fakt, że kubek, w którym przechowujesz szczoteczki do zębów to też ogromne siedlisko bakterii. Zaleca się jego codzienne płukanie. A szczoteczki należy przechowywać w zamkniętej szafce – w ten sposób ograniczysz ilość bakterii, jakie mają do niej dostęp.

Inne przedmioty w domu, na których gromadzą się zarazki

Do powyższej listy powinniśmy dodać jeszcze kilka innych “obiektów”, które stanowią gigantyczne siedlisko bakterii:

  • Telefony komórkowe
  • Piloty do telewizorów i konsol
  • Drzwi, kierownica i inne części samochodu
  • Podłogi w domu
  • Blaty kuchenne
  • Torby i plecaki
  • Deski do krojenia
  • Ręczniki i koce
  • Klawiatury i myszki komputerowe
  • Klamki w drzwiach

Jak widać, każdego dnia mamy styczność z milionami, a nawet miliardami bakterii. Żyją one razem z nami, rozmnażają się nam tuż pod nosem.

Fakt ten jednak nie powinien wywoływać przerażenia – nasz organizm jest biologicznie zaprogramowany do walki z mikroorganizmami. Aby jednak ułatwić mu pracę, zadbaj lepiej o higienę swojego domu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artículo BBC Mundo: “10 zonas del hogar que acumulan más gérmenes”
  • “Cleaning” artículo en la web Public Health and Safety Organization
  • “International Houselhold Germ Study”, estudio de la Public Health and Safety Organization

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.