Pościel - jak często powinniśmy ją zmieniać?

Bakterie obecne w naszym domu mogą żyć dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. Dlatego właśnie to takie ważne, by zmieniać pościel co określony czas. Oczywiście nie należy przy tym szczędzić środków czystości.
Pościel - jak często powinniśmy ją zmieniać?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2018

Czy wiesz o tym, że to, jak często zmieniasz pościel może mieć bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie?

Gdy myślimy o problemach zdrowotnych, pierwsze, co przychodzi nam do głowy to osoby znajdujące się w naszym otoczeniu, które mogą nas zarazić. Okazuje się jednak, że szkodliwe bakterie i drobnoustroje znajdują się praktycznie wszędzie – zawierają je nasze pojazdy, meble, koce a także pościel.

Jeżeli chodzi o utrzymywanie odpowiedniej czystości w domu, w grę wchodzą dwa czynniki: higiena oraz sprzątanie. Te dwa terminy – choć na pierwszy rzut oka wydają się być synonimami – w rzeczywistości spełniają swój cel i pomagają nam unikać rozmaitych chorób.

Sprzątanie i czyszczenie to proces, podczas którego eliminujemy z domu brud i zanieczyszczenia, jakie się w nim zebrały. Higiena natomiast obejmuje dezynfekcję i szereg kroków, dzięki którym możemy ochronić nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Większość z nas starannie dba o czystość w swoim domu. Okazuje się jednak, że sam fakt, iż wygląda on na czysty wcale nie oznacza jeszcze, że rzeczywiście taki jest. Może się w nim bowiem znajdować całe mnóstwo bakterii i szkodliwych drobnoustrojów.

Mogą one być obecne w naszej sypialni, w materacu, poduszkach i pościeli oraz w całym mnóstwie przedmiotów codziennego użytku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Bakterie ukryte w banknotach i monetach

Co zamieszkuje naszą pościel?

Niezależnie od tego, jak nieprawdopodobne by Ci się to wydawało, pościel zawiera rozmaite zanieczyszczenia i substancje, takie jak:

  • Pot
  • Łój skórny czyli sebum
  • Resztki śliny
  • Zanieczyszczenia z zewnątrz
  • Płyny ustrojowe
  • Mocz i śladowe ilości kału
Czysta, wyprana pościel

A co, jeśli masz grzybicę nóg lub innych części ciała? Niestety, to również wchłania się w Twoją pościel. Przerażające, prawda? Takie jednak są realia, dlatego warto poświęcić szczególną uwagę temu, by dokładnie doczyścić pościel.

Bardzo alarmujący jest fakt, że większość osób nie zmienia swojej pościeli dostatecznie często. Dlatego właśnie czasem nawet pranie w pralce nie okazuje się być dostateczne.

Jeżeli dodatkowo wziąć pod uwagę całe mnóstwo martwych komórek naskórka gromadzących się w tkaninach naszej pościeli, okazuje się, że może się ona stać istną wylęgarnią roztoczy. Te z kolei wpływają na nasz układ oddechowy i zaburzają jego funkcjonowanie.

Atrakcyjne dla roztoczy są również miejsca wilgotne i ciepłe. Dlatego właśnie w przeciętnym łóżku może się znajdować aż 10 milionów bakterii! Brzmi to być może odrażająco, ale wypróżniają się one regularnie i to z kolei prowadzi u nas do poważnych stanów zapalnych.

Jak często należy zmieniać pościel?

Z punktu widzenia mikrobiologii pościel zaleca się zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli jednak chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to częściej.

Może zajrzysz też do artykułu: Prace domowe mogą działać terapeutycznie

Kobieta zmienia pościel

Jeżeli jednak naprawdę chcesz wyeliminować bakterie i się ich pozbyć, musisz stosować się do kilku wskazówek:

  • Nie przeładowuj pralki. Bardzo łatwo jest wziąć całe mnóstwo pościeli i brudnej odzieży i umieścić ją w pralce na raz. Okazuje się jednak, że jeśli chcesz, żeby rzeczywiście dokładnie doprała ona odzież i pościel, należy wkładać do pralki tylko jeden jej komplet.
  • Dobierz odpowiedni program prania. Jeżeli pościel jest naprawdę brudna, lepiej wybrać program przeznaczony do mocno zabrudzonej odzieży, bądź pranie ciężkie. W innym przypadku wystarczy zwykły program prania. Zwróć również uwagę na czas prania, ponieważ zbyt krótki nie pozwoli dobrze doprać pościeli. Zbyt długi jednak może spowodować, że pościel się skurczy.
  • Jeżeli chcesz zmieszać ze sobą pranie, możesz połączyć pościel z lekką odzieżą, ale nigdy z ręcznikami.
  • Dokładnie wysusz pościel po wypraniu. Pamiętaj, że z racji swojego rozmiaru, potrzebuje ona więcej czasu na to, by się dobrze wysuszyć.
  • Dobierz odpowiednią temperaturę. Nawet, jeśli pościel nie ma dużych i trudnych do usunięcia plam, najlepiej by było prać ją w letniej lub gorącej wodzie – idealna temperatura to od 40 do 60 stopni. Jest to jedyny sposób na zabicie roztoczy. Zawsze jednak warto też spojrzeć na to, co mówi metka, ponieważ niektóre pościele nie mogą być prane w wysokiej temperaturze.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Materac i poduszki – jak je zdezynfekować?

Higiena i czystość – o czym należy pamiętać?

  • Pamiętaj o starannym wietrzeniu sypialni, co najmniej 10 minut dziennie.
  • Przestań dokarmiać roztocza – używaj odkurzacza, co najmniej raz w tygodniu.
  • Codziennie usuwaj kurz z mebli.
  • Pamiętaj, że drobnoustroje kochają wilgoć. Miejsca, w których rozwinęła się pleśń stwarzają wysokie ryzyko alergii i zatruć.
  • Myj i dezynfekuj podłogi oraz dywany raz w tygodniu.
  • Bardzo ważne jest również przeprowadzanie dezynfekcji szaf i półek, w których przechowuje się pościel.
Czysta i schludna sypialnia

Może zainteresuje Cię też artykuł: Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

Czyste i bezpieczne łóżko – jak to zrobić?

  • Przede wszystkim pozbądź się kurzu i wyczyść materac za pomocą odkurzacza oraz szczotki to tapicerki.
  • Pamiętaj też o tym, by zabezpieczać poduszki, kołdry i sam materac za pomocą poszewek.
  • Dobrym zwyczajem jest również prysznic lub kąpiel przed snem. Unikniesz dzięki temu przenoszenia zanieczyszczeń do łóżka.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.