Bakterie ukryte w banknotach i monetach

Bakterie ukryte w banknotach i monetach

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Bakterie czyhają na nas codziennie. Ukryte są w przedmiotach, które zmuszeni jesteśmy używać każdego dnia. Okazuje się, że to pieniądze są przedmiotem, który bakterie lubią najbardziej. Dlatego też, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o naszą higienę, mogą one wpłynąć bardzo negatywnie na nasze zdrowie. To jest dobry powód na to, aby rozważać częstsze mycie rąk. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możemy uniknąć wielu problemów ze zdrowiem. Na pieniądzach właśnie znajduje się olbrzymia ilość bakterii. Kiedy po ich dotykaniu potrzemy nos lub oko, albo dotkniemy ust, bez wcześniejszego umycia rąk,  bakterie dostaną się do naszego organizmu i znacząco zagrożą naszemu zdrowiu.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kolumbii, wykazały, że na banknotach znajduje się wiele bakterii odpowiedzialnych za infekcje. Zawierają one mikroorganizmy, które mają zdolność wywoływania chorób. Układ odpornościowy nie jest w stanie się przed nimi obronić. Badania udowodniły również, że banknoty i monety mogą ukrywać nawet siedem różnych typów bakterii.

Bakterie Staphylococcus epidermidis

Bakterie te mogą być przyczyną występowania zakażenia w różnych częściach ciała. Niektórymi objawami mogą być: gorączka, zmęczenie, punktowy ból, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca, nadmierne pocenie się, itd.

Bacillus

Niektóre typy Bacillus nie mają żadnych objawów. Jednak istnieją takie, które wpływają bardzo negatywnie na stan zdrowia ludzi i zwierząt. Różne szczepy tej bakterii mogą powodować wymioty lub biegunkę, w ciągu dziesięciu godzin od spożycia.

Paciorkowiec

Paciorkowce są odpowiedzialne za wiele poważnych chorób, w tym zapalenie opon mózgowych, bakteryjne zapalenie płuc, martwicze zapalenie powięzi, zapalenie gardła i wiele innych. Niektóre z tych bakterii nie są jednak chorobotwórcze.

Pałeczka okrężnicy

Bakteria ta może wywoływać następujące objawy: silny ból brzucha wraz z biegunką, która w niektórych przypadkach może zawierać krew. Występować mogą również nudności i wymioty, bardzo wysoka temperatura. Wszystkie te objawy prezentują się dopiero po trzech, czterech, a nawet dziesięciu dniach od zakażenia.

Groźne bakterie – nie zapominaj o myciu rąk!

Wiele z bakterii, o których wspominaliśmy, znajduje się w środowisku, które nas otacza, więc bardzo łatwo się nimi zarazić. Mikroorganizmy te mogą się dostać do naszego organizmu przez przeoczenie lub po prostu przez brak zachowywania przez nas wystarczających środków ostrożności, którym jest niemycie rąk przed jedzeniem.

Mycie rąk

Pamiętaj, że chociaż większość z bakterii, na które jesteśmy narażone, powodują tylko infekcje, niektóre z nich mogą doprowadzić do znacznie cięższych dolegliwości, takich jak zapalenie jelit, zapalenie żołądka, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Niemożliwym jest, abyśmy przestali dotykać banknotów i monet i dzięki temu unikali kontaktu z różnymi typami bakterii, które się na nich znajdują. Musimy pamiętać, że po każdym kontakcie z pieniędzmi należy umyć dłonie. Ważne jest, abyśmy przed ich umyciem nie dotykali żadnej części naszego ciała, a tym bardziej nie podnosili dzieci na ręce itp.

Pamiętaj!

Monety mogą zawierać nawet 2400 bakterii. Niektóre z nich są podobne do tych znajdujących się na banknotach. Liczba tych bakterii zwiększa się za każdym razem, kiedy pieniądze przechodzą z ręki do ręki. Dlatego pamiętajmy o dbaniu o higienę, ponieważ jedna z osób, mających w dłoniach te pieniądze, mogła posiadać groźną bakterię, którą wraz z banknotem lub monetą przekazała dalej.

Bakterie

Nie zapominaj, że banknoty i monety są najbardziej efektywnym sposobem na to, aby bakterie się rozprzestrzeniały wśród ludzi z całego świata. Dlatego warto chronić dzieci przed zabawą banknotami, a tym bardziej monetami. Unikaj dotykania ust, oczu, a najlepiej żadnej części ciała po korzystaniu z pieniędzy, aby było to możliwe, należy bardzo dbać o higienę i jak najczęściej myć dłonie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cecchini, E. (2001). Infectología y enfermedades infecciosas. Madrid: Journal.
  • Kumate, J. (1998). Manual de Infectología. Chichuahua: Méndez.
  • Wilson, W. R. et al. (2001). Diagnóstico y tratamiento de enfermedades infecciosas. México, DF: Manual Moderno.
  • Gedik, H., Voss, T., Voss, A. (2013). Money and transmission of bacteria. Antimicrobial Resistance & Infection Control. 2(1). DOI:10.1186/2047-2994-2-22
  • Kuria, J., Wahome, R., Jobalamin, M., Kariuki, s. (2009). Profile Of Bacteria And Fungi On Money Coins. East African medical journal. 86(4):151-5. DOI:10.4314/eamj.v86i4.46943.
  • Vriesekoop F., Chen J., Oldaker J., et al. (2016). Dirty Money: A Matter of Bacterial Survival, Adherence, and Toxicity. Microorganisms. 4(4): 42. doi: 10.3390/microorganisms4040042. PMID: 27886085; PMCID: PMC5192525.
  • Otto, M. (2009). Staphylococcus epidermidis — the ‘accidental’ pathogen. Nat Rev Microbiol 7, 555–567. https://doi.org/10.1038/nrmicro2182

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.