Bóle żołądka na podłożu nerwowym! - Wylecz je ziołami

Ból skręca Ci żołądek ze stresu? Nie czekaj, aż będzie gorzej, tylko szybko sięgnij po ziółka. Lecznicze napary szybko przyniosą Ci ulgę.
Bóle żołądka na podłożu nerwowym! - Wylecz je ziołami
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Z pewnością każdy z nasz odczuwa od czasu do czasu te charakterystyczne bóle żołądka wywołane nerwami. Są one sprawcą złego samopoczucia, odbierają apetyt i doprowadzają do zachwiania równowagi całego organizmu. Ponadto znacznie obniżają jakość naszego codziennego życia.

Pokrótce opiszemy, w jaki sposób sytuacje stresowe wpływają na żołądek, a także przedstawimy kilka leczniczych naparów, które skutecznie łagodzą bóle żołądka i pomagają odzyskać równowagę nerwową.

Żołądek to część układu pokarmowego, która najdotkliwiej odczuwa nasze stresy i lęki. Na ich nasilenie wpływają okresy przygnębienia, smutku, nadmiar pracy, problemy rodzinne. Żołądek natychmiast wyczuwa nasze niepokoje i odbiera apetyt, a czasem zaburza metabolizm do tego stopnia, że mimo braku łaknienia, tyjemy.

Bóle żołądka a nerwy

Gdy doświadczamy bardzo stresującej sytuacji, nasz żołądek natychmiast się o tym dowiaduje. Organ ten posiada pewnego rodzaju guzik, który aktywuje się, kiedy jesteśmy głodni.

Bolący brzuch

Mowa tu o tak zwanej fazie nerwowej, podczas której następuje produkcja soków trawiennych. Natomiast w stanach napięcia, zmartwień, lęków i stresu żołądek przestaje reagować prawidłowo. A to z kolei sprawia, że nasze jelita przestają produkować soki trawienne.

Stan ten znamy pod nazwą dyspepsji lub niestrawności, której efektem są zaburzenia trawienia, ociężałość, zgaga… Kiedy stres stanowi element naszej codzienności, procesy trawienne ulegają zachwianiu. To z kolei bezpośrednio wpływa na cały układ pokarmowy. Występują zaparcia, biegunka, wymioty itp, doprowadzając czasem do pojawienia się straszliwego zespołu jelita drażliwego.

Dolegliwości te dotyczą wszystkich – mężczyzn, kobiety, młodzież, osoby starsze, a nawet i bardzo małe dzieci. Stres to dolegliwość, która dotyka nas w równym stopniu i należy być świadomym tego, że nasz układ trawienny, a w szczególności żołądek, odczuwa jego konsekwencje jako pierwszy. Stąd charakterystyczne, stresowe bóle żołądka.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Nieprawidłowe trawienie a problemy emocjonalne

Porady na ukojenie bolącego z nerwów żołądka

Kiedy odczuwasz, że stres zaczyna ściskać Ci żołądek, ogranicz spożywanie węglowodanów. Bardzo często zdarza się, że w chwilach stresu lub podczas napadów lęku sięgamy po jedzenie. Co więcej, zajadamy nerwy, pochłaniając wszystko, co mamy pod ręką albo produkty, których spożywanie po prostu sprawia nam przyjemność.

To bardzo popularny sposób na odwrócenie uwagi naszego organizmu od jakiegoś problemu. Jednak zajadanie się niezdrowymi ciastkami i słodyczami w niczym nam nie pomoże. Produkty te powodują nagromadzenie się w organizmie tłuszczów i toksyn, czego rezultatem jest jeszcze większe osłabienie naszego metabolizmu.

Co więcej, proces trawienny w takich stresowych sytuacjach przebiega wolno i boleśnie. Jeśli już koniecznie musimy coś zjeść między posiłkami, ponieważ jesteśmy nerwowi albo towarzyszą nam stany lękowe, najlepiej sięgajmy po owoce. Jabłko, banan, gruszka, suszone daktyle itp. Wskazane są też jogurty naturalne, ponieważ zawierają prebiotyki, które zadbają o florę naszych jelit.

Pamiętajmy, by nigdy w przypadkach żołądkowych dolegliwości nie sięgać po produkty bogate w tłuszcze. Są one bowiem bardzo szkodliwe dla naszego żołądka i jelit. Dla złagodzenia bolącego z nerwów żołądka zaleca się picie herbatek uspokajających. Pamiętaj jednak, by spożywać je dopiero dwie godziny po posiłku, ponieważ rośliny, z których się je przygotowuje, mają tendencję do wchłaniania żelaza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Probiotyki i prebiotyki – 15 najzdrowszych produktów

Napary łagodzące bóle żołądka na tle nerwowym

  • Rumianek. Pij go dwie godziny po każdym posiłku. Jedna jego łyżeczka zaparzona w gotującej się wodzie pomoże Ci ukoić bóle żołądka i pozbyć się zgagi. Pamiętaj, że rumianek należy pić gorący. Jest to idealna dla naszego układu pokarmowego roślina. Ma ona między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, zapobiega powstawaniu gazów jelitowych itp.

3#:żołądka.jpg

  • Passiflora (męczennica). To roślina, która przynosi ulgę przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Ma działanie relaksujące, łagodzi stany zapalne i koi nerwy. Możesz sięgać po męczennicę w formie naparu lub nabyć ją w tabletkach w sklepach ze zdrową żywnością.
  • Melisa. Łagodzi nie tylko skurcze żołądka, ale także działa relaksująco i zmniejsza napięcie mięśni. Pij napar z jej liści po posiłkach, a na pewno poczujesz się lepiej.
  • Anyżek. Napary z tej leczniczej rośliny można podawać nawet małym dzieciom. Ich korzystny wpływ na żołądek i trawienie są powszechnie znane, gdyż bardzo skutecznie pomagają usunąć gazy, złagodzić bóle brzucha i ułatwić trawienie. Krótko mówiąc, napar z anyżku jest doskonały dla naszego układu trawiennego. Możesz pić go po posiłkach dwa razy dziennie.

Anyżek zielony

  • Goździk. Doskonale radzi sobie z nerwami! Między innymi łagodzi stany zapalne, usuwa gazy jelitowe i koi bóle żołądka. Ugotuj 15 g goździków w litrze wody, a następnie przecedź i odstaw. Zaleca się jego picie na pół godziny przed posiłkami, przynajmniej dwa razy dziennie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.