Spowolniony metabolizm? Poznaj pięć niezwykłych trików!

Czy wiedziałeś o tym, że oprócz tego, iż pomaga nam się obudzić, kawa i zielona herbata są idealne aby przyśpieszyć metabolizm? Aby jednak uniknąć problemów ze snem, zalecamy pić je z rana.
Spowolniony metabolizm? Poznaj pięć niezwykłych trików!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wiele osób traktuje metabolizm jako czynnik, który chcieliby kontrolować, by móc schudnąć. To prawda, spowolniony metabolizm może znacznie utrudniać utratę wagi.

Co ciekawe, mnóstwo ludzi, którzy nie dbają o swoją dietę i świadomie obierają siedzący tryb życia, usprawiedliwiają swoje problemy z nadwagą właśnie tym, że mają spowolniony metabolizm i na niego zrzucają całą winę. “U nas to rodzinne” – mawiają.

Owszem, osiągnąwszy pewien wiek, nasze ciało ma tendencję do gromadzenia tłuszczu i znacznie trudniej jest pozbyć się z niego tkanki tłuszczowej. Prawda jest jednak taka, że mamy na to wpływ i do pewnego stopnia jesteśmy w stanie kontrolować swój metabolizm. Istnieją doskonałe strategie.

Mówiąc: “metabolizm” mamy na myśli doskonałe, skrzętnie zaprojektowane chemiczne procesy, dzięki którym nasz organizm może poprawnie funkcjonować.

Można wyobrazić sobie ten proces jako skomplikowaną maszynę, która potrzebuje najlepszej jakości “paliwa”. Istnieją rozmaite składniki odżywcze pobudzające “ruch” tej maszyny, naszą wewnętrzną energię, dzięki której spowolniony metabolizm przyspiesza.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakich pięć kroków pomoże Ci skutecznie osiągnąć ten efekt.

1. Spowolniony metabolizm? Jedz częściej, mniejsze porcje

sałatka

Idealnym układem jest spożywać pięć posiłków dziennie, w małych porcjach. Trzy duże posiłki bądź całe mnóstwo przekąsek wcale nie spełniają swojej roli i nie są odpowiednie, gdy naszym problemem jest spowolniony metabolizm.

 • Nigdy nie wychodź z domu bez śniadania ani nie idź spać bez kolacji.
 • Pamiętaj, że jeśli między posiłkami upływa wiele godzin, Twój organizm przeżyje gwałtowne spadki cukru, będziesz odczuwać zmęczenie, a na dłuższą metę – Twoja przemiana materii spowolni się, włączając “tryb oszczędnościowy”.
 • Najlepiej jeść niewielkie porcje, urozmaicone posiłki, a jako przekąski wybierać owoce lub bakalie.

2. Pikantność w rozsądnej ilości może być pomocna

Czy lubisz pieprz cayenne? A może chili? Cóż, włączenie ich do Twojej diety w małych ilościach, pomoże Ci natychmiast podnieść szybkość metabolizmu o około 20%.

 • Wszystko to możliwe jest dzięki kapsaicynie. Chodzi o aktywny związek obecny w pikantnych przyprawach, który – oprócz nadawania im wyjątkowego smaku – pomaga nam zwalczać nowe pokłady tkanki tłuszczowej i rozbijać je.

Zaleca się spożywanie pikantnych dań dwa razy w tygodniu. W ten sposób uda Ci się zdrowo stracić na wadze, o ile oczywiści będziesz dbać również o inne aspekty Twojego odżywiania się.

3. Białko przyśpieszy spowolniony metabolizm

Komosa ryżowa z cukinią

Być może fakt ten Cię zaskoczy, ale białko pomaga nam utrzymać nasz organizm na wysokich obrotach. Dzieje się tak, ponieważ znacznie wolniej je trawimy, dzięki czemu aby je wchłonąć potrzebujemy więcej energii.

Oczywiście, trzeba sięgać po możliwie najzdrowsze źródła białka. Na przykład tłuste, ciężkie mięsa wcale nie pomogą Ci przyśpieszyć przemiany materii, wręcz przeciwnie – dodatkowo ją spowolnią.

Zapamiętaj więc najlepsze źródła zdrowego białka, dzięki któremu nabierzesz masy mięśniowej i przyśpieszysz spowolniony metabolizm:

 • Ciecierzyca
 • Łosoś
 • Sardynki
 • Tuńczyk
 • Drób i mięso indyka
 • Awokado
 • Biały, naturalny jogurt
 • Pomelo
 • Nasiona chia

4. Najlepsze napoje: kawa i zielona herbata

Pite z umiarem i bez popadania w skrajności, zielona herbata i kawa mogą bardzo pomóc nam przyśpieszyć spowolniony metabolizm.

Śniadanie staje się posiłkiem kompletnym, gdy uzupełnimy je właśnie o filiżankę kawy. Twój mózg Ci się za to odwdzięczy, podobnie z resztą jak metabolizm. Bardzo go przyśpieszysz.

Kawa zawiera liczne korzystne dla nas substancje:

 • Kofeinę, cudowny alkaloid korzystnie wpływający na nasz organizm.
 • Teobrominę i teofilinę, dwie substancje ściśle powiązane z kofeiną, które również wykazują działanie pobudzające.
 • Kwas chlorogenowy, składnik umożliwiający nam wchłanianie węglowodanów w znacznie wolniejszym tempie.

Zielona herbata z kolei i zawarte w niej katekiny, wspomagają działanie naszej wątroby, gdy zmienia ona tłuszcz w energię. Nie wahaj się, już od dziś wypijaj swoją popołudniową filiżankę zielonej herbaty. Czerp garściami z jej wspaniałych właściwości.

5. Metoda HIIT: wystarczy już tylko 5 minut ćwiczeń o wysokiej intensywności

Trening interwałowy o wysokiej intensywności, znany także jako HIIT (z angielskiego) polega na łączeniu ze sobą ćwiczeń aerobowych i anaerobowych. W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy Ci już, że można zredukować brzuszek już w cztery minuty dziennie.

Gdy chcemy przyśpieszyć spowolniony metabolizm, zwiększyć masę mięśniową i nabrać kondycji, klasyczne ćwiczenia aerobowe to za mało. Jeżeli interesuje Cię ten temat i masz ochotę wykonać ten rodzaj ćwiczeń w domu, poniżej podajemy Ci opis.

ćwiczenia
 • Każdą sesję ćwiczeń zaczynaj od rozciągania i wstępnej rozgrzewki.
 • Utrzymując stałe tempo wykonaj ruchy biegacza, biegnąc w miejscu i szybko unosząc kolana. Około 20 sekund wystarczy.
 • Następnie dotknij podłogi 10 razy, rozciągając się.
 • Potem znów zrób kilka prostych ruchów rozciągających.
 • Kolejne proste ćwiczenie opiera się na tym, że mocno siadamy na brzegu krzesła.
 • Lekko uginamy się do tyłu.
 • Napinamy brzuch, a następnie podciągamy kolana pod kątem 90 stopni.
 • Utrzymujemy tę pozycję przez około 20 sekund.

Są to proste przykłady ćwiczeń, dzięki którym możemy uzupełnić inne zestawy. Chodzi o łączenie ćwiczeń wysiłkowych z mniej wymagającymi.

Wystarczy, że poświęcisz na ćwiczenia już chociażby 5 minut, a zobaczysz pozytywne rezultaty.

Uwierz nam, Twój metabolizm Ci się za to odwdzięczy.

Zdjęcie główne dzięki uprzejmości © wikiHow.com.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • McCarty MF, DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH. Capsaicin may have important potential for promoting vascular and metabolic health: Table 1. Open Hear. 2015;
 • Song P., Wu L., Guan W., Dietary nitrates, nitrites, and nitrosamines intake and the risk of gastric cancer: a meta analysis. Nutrients, 2015. 7 (12): 9872-95.
 • Martinez Pinilla E., Oñatibia Astibia A., Franco R., La relevancia de la teobromina para los efectos beneficiosos del consumo de cacao. Front Pharmacol, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.