Metabolizm – jak go przyśpieszyć, by skutecznie schudnąć

Maj 12, 2017
Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów, by przyśpieszyć metabolizm i spalić zbędne złogi tłuszczu. Wystarczy ćwiczyć już zaledwie 30 minut dziennie, by nasz organizm zareagował.

Metabolizm to złożony proces chemiczny zachodzący w naszym organizmie. Za jego pośrednictwem ciało zmienia spożywany przez nas codziennie pokarm w energię. Dzięki faktowi, że zachodzi metabolizm, każdy nasz organ pracuje na optymalnych warunkach i jest w stanie wykonać swoje codzienne zadania.

Choć faktem jest, iż metabolizm przyśpiesza, gdy ćwiczymy, utrzymuje on pewien poziom aktywności nawet wtedy, gdy odpoczywamy. Pobudza między innymi odpowiednie krążenie krwi oraz oddychanie.

Na nasz metabolizm mają wpływ liczne czynniki, takie jak wiek, płeć, postura ciała i inne. Mawia się, że metabolizm danej osoby zwalnia, gdy jest ona w stanie spoczynku. To właśnie wtedy spalamy minimalną liczbę kalorii – jest to jak najbardziej normalne.

Wziąwszy jednak pod uwagę, że zwolniony metabolizm może prowadzić do nadwagi bądź otyłości, warto zwrócić uwagę poniższe wskazówki, które pomogą go nam przyśpieszyć.

1. Przyśpieszyć metabolizm: podzielić jedzenie na mniejsze porcje

Zdrowe jedzenie

Wszyscy wiemy, że każdego dnia powinniśmy spożywać trzy główne posiłki – nie wolno ich pomijać. Dobrze jednak byłoby podzielić je na pięć lub sześć mniejszych porcji spożywanych w równych odstępach. Pomoże to znacznie przyśpieszyć metabolizm i utrzymać go w dobrym rytmie.

Choć mogłoby się to wydawać niedorzeczne, jeżeli nie dostarczymy organizmowi porcji kalorii na czas, jego reakcją jest „włączenie” trybu oszczędzania energii i obniżenie temperatury.

Kluczem, aby zrobić to z korzyścią dla zdrowia jest sięganie po produkty o niskiej zawartości kalorycznej, bogate w witaminy, minerały i błonnik.

To właśnie one bowiem zapewniają nam uczucie sytości i powstrzymują nas przed sięganiem po produkty mączne, cukry i wszystkie przekąski o bardzo niskiej wartości odżywczej.

2. Zwiększyć spożycie białka

Choć nie chodzi o to, by wszystkie Twoje posiłki przygotowywane były na bazie białka, dobrym pomysłem jest zwiększenie jego spożywanej ilości aby polepszyć wydolność fizyczną i zwiększyć spalanie kalorii.

Codziennie spożywanie białka wspomaga budowę masy mięśniowej i pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do uzyskania wymarzonej sylwetki.

Oczywiście, jeśli mówimy o białkach, zaleca się wybieranie tych wysokowartościowych, które najlepiej wspomagają funkcjonowanie organizmu. Niektóre z produktów, po które warto sięgać to:

 • Jajka
 • Ryby
 • Chude mięso
 • Szpinak

3. Dbanie o zdrową rutyną snu

śpiąca para

Osoby, które nie cieszą się dobrą jakością snu wykazują większe ryzyko przybrania na wadze. Nie przytrafia się to ludziom, którzy są w stanie zdrowo, głęboko spać.

Dzieje się tak, ponieważ gdy w naszym organizmie powstają wahania hormonalne (zwłaszcza jeśli chodzi o hormon grelina i leptyna) metabolizm spowalnia. Grelina jest hormonem odpowiedzialnym za wywoływanie w nas uczucia głodu, podczas gdy leptyna zapewni nam uczucie sytości.

W konsekwencji, jeżeli nie śpimy dostatecznie, bardzo prawdopodobne, że będziemy odczuwać głód – zarówno w nocy, jak i podczas pozostałych godzin dnia.

4. Zwiększyć ilość wypijanej wody

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak korzystne dla zdrowia jest wypijanie dużej ilości wody każdego dnia. Płyn ten jest niezbędny aby utrzymać ciało odpowiednio nawilżone. Woda ponadto wspiera detoks organizmu usuwając z organizmu odpadki.

Odwodnione ciało wykazuje brak równowagi w kwestii spalania energii, co z kolei prowadzi do akumulowania komórek tłuszczowych w organizmie.

Dobrym pomysłem, aby zwiększyć korzystne działanie wody jest dodanie do niej nieco soku z cytryny bądź łyżki octu jabłkowego.

5. Ćwiczenia

wspólnie ćwiczące kobiety

Dla wielu z nas aktywność fizyczna nie ma w sobie nic przyjemnego. Należy jednak pamiętać, że jest to najlepszy sposób, aby przyśpieszyć metabolizm.

Połączenie ćwiczeń fizycznych typu kardio z intensywnym treningiem doskonale spala nagromadzony tłuszcz i wspomaga budowę masy mięśniowej.

Na ćwiczenia należy poświęcić około 30 minut dziennie, każdego dnia. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, nie jest dobrym pomysłem rozpocząć od intensywnego zestawu ćwiczeń, ponieważ mogłoby Ci to zaszkodzić. Najlepiej jest stopniowo zwiększać intensywność, aż organizm się przyzwyczai.

6. Zwiększenie spożycia błonnika

Błonnik to jeden z niezbędnych składników odżywczych, których nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Wypełnia wiele ważnych funkcji, takich jak wspomaganie trawienia, ułatwianie eliminacji cholesterolu oraz zapewnianie uczucia sytości na długo.

Dzięki temu błonnik stanowi element pomagający nam przyśpieszyć metabolizm i w sposób stabilny zgubić zbędne kilogramy.

Niektóre bogate źródła błonnika to:

 • Płatki owsiane
 • Ryż pełnoziarnisty
 • Warzywa o zielonych liściach
 • Jabłka
 • Ananas
 • Melon
 • Papaja
 • Nasiona chia
 • Nasiona lnu
 • Bakalie i suszone owoce

Warto również wspomnieć, że wszystkie podane przez nas wskazówki nie mają być tymczasowe. Chodzi raczej o zmianę nawyków i trwałe pielęgnowanie zdrowych zachowań.

Jeżeli wprowadzisz w życie podane przez nas zasady, nie tylko zgubisz kilka zbędnych kilogramów, ale też uzyskasz znacznie lepszą jakość życia i poprawi się ogólny stan Twojego zdrowia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE