Opryszczka u dzieci - zwalcz ją na 6 sposobów!

Opryszczka u dzieci zwykle nie powoduje poważnych powikłań. Co więcej, istnieje wiele rozmaitych naturalnych remediów, które w znacznym stopniu przyspieszają jej leczenie oraz łagodzą niekomfortowe objawy.
Opryszczka u dzieci - zwalcz ją na 6 sposobów!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opryszczka u dzieci ma praktycznie takie same objawy, jak u dorosłych. Charakteryzuje się występowaniem owrzodzenia wokół ust i dodatkowo towarzyszy jej swędzenie i pieczenie. Chociaż jest to bardzo powszechna przypadłość, bardzo często spędza rodzicom sen z powiek. Przyczyną obaw jest jej wysoki stopień zaraźliwości oraz uciążliwe objawy z nią powiązane.

Opryszczkę wywołuje wirus Herpex Simplex typu 1, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kontakt z zakażoną skórą lub w wyniku używania tych samych przedmiotów, co zainfekowana osoba.

Czasem opryszczka u dzieci może być również spowodowana przez wirus Herpex Simplex typu 2. Ten jednak zwykle atakuje okolice narządów płciowych.

Niestety nie istnieje żaden skuteczny lek pozwalający na całkowite zwalczenie wirusa opryszczki. Jeśli raz wniknie on do ciała człowieka, pozostaje w nim na zawsze. Czai się we wrażliwych zwojach komórek nerwowych i aktywuje się w szczególnych sytuacjach.

Opryszczka pojawia się zwykle w okresach ogólnego osłabienia organizmu. Na przykład wówczas, gdy spada nasza odporność, podczas długotrwałego stresu lub przebiegu różnych chorób.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak można naturalnie zwalczyć uciążliwe objawy opryszczki u dzieci. Przedstawimy ci główne symptomy zakażenia tego typu wirusem oraz podamy kilka domowych remediów, które znacząco przyspieszą leczenie.

Opryszczka u dzieci – najczęstsze objawy

Infekcja opryszczkowa u dzieci przeciętnie trwa od 10 do 14 dni. Jest to czas niezbędny do tego, aby owrzodzenie “dojrzało”, pękło i przybrało formę strupa. Następnie skorupa martwych komórek naskórka odpada samoistnie, nie pozostawiając na skórze żadnych trwałych śladów ani blizn.

Opryszczka u dziecka

Opryszczka u dzieci objawia się:

  • Zaczerwienieniem skóry
  • Podrażnieniem, pieczeniem i swędzeniem
  • Wypełnionymi płynem pęcherzami bądź wrzodami
  • Bólem przy dotykaniu
  • Nadmierną suchością skóry i strupami (na końcowym etapie infekcji)
  • Umiarkowaną gorączką
  • Powiększeniem węzłów chłonnych
  • Bólem gardła

Opryszczka u dzieci – naturalne remedia, które ją złagodzą

Wystąpienie opryszczki u dzieci jest jedną z bardzo częstych przyczyn wizyt na pogotowiu. Rzeczywiście czasami interwencja lekarza jest konieczna w celu przepisania odpowiednich leków przeciwwirusowych.

Generalnie jednak do zwalczenia infekcji wystarczy kilka sprawdzonych domowych remediów. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych z nich.

1. Kostki lodu

Obszar skóry objęty infekcją wirusa opryszczki jest znacznie cieplejszy od reszty ciała. Dodatkowo pojawia się silne pieczenie i swędzenie. Świetnym naturalnym sposobem na ukojenie tych uciążliwych dolegliwości są kostki lodu.

Kostki lodu w dłoniach

Jak należy postępować?

  • Owiń kilka kostek lodu bawełnianą ściereczką i przyłóż do zbolałej skóry wokół ust dziecka.
  • Wychładzaj ranę przez przynajmniej 10 minut. Jeśli jest taka potrzeba, powtarzaj kurację kilka razy dziennie.

2. Opryszczka u dzieci – pomoże dziurawiec

Dziurawiec to roślina lecznicza wykazująca silne właściwości antywirusowe, które przyspieszają leczenie opryszczki, ograniczając jednocześnie ryzyko przenoszenia wirusa na inne osoby.

Co więcej, ma również działanie przeciwzapalne oraz pomaga szybciej pozbyć się bolesnych pęcherzy.

Jak należy postępować?

  • Zanurz płatek kosmetyczny lub bawełniany wacik w naparze z dziurawca i przyłóż bezpośrednio na bolesne pęcherze wokół ust dziecka.
  • Pozostaw “okład” przez 5 minut na skórze.
  • Powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie.

3. Liście kapusty

Okład z liści kapusty to bardzo skuteczne naturalne remedium kojące uciążliwe pieczenie i swędzenie tworzących się wokół ust ran. Dzięki swym leczniczym właściwościom kapusta chroni delikatny naskórek, a także przyspiesza proces gojenia się ran. Po zastosowaniu okładu z kapusty opryszczka u dzieci znika naprawdę szybko.

Jak należy postępować?

  • Przygotuj kilka liści kapusty, a następnie zmiażdż je w moździerzu. Powstałą papkę nałóż na rany i pęcherze wokół ust.
  • Pozostaw kapuścianą “maść” na skórze przez około 5 minut, po czym dokładnie zmyj letnią wodą.
  • Powtarzaj kurację dwa razy dziennie.

4. Mleko – sprawi, że opryszczka u dziecka zniknie naprawdę szybko

Odrobina świeżego mleka świetnie złagodzi dolegliwości wywołane atakiem wirusa opryszczki u dziecka. Obfituje ono w substancje odżywcze, które stymulują proces regeneracji i odbudowy tkanek objętych stanem zapalnym. Świetnie koi również pieczenie i swędzenie.

Jak należy postępować?

  • Zamocz bawełniany wacik lub płatek kosmetyczny w chłodnym mleku, a następnie przyłóż go w formie okładu do pęcherzy wokół ust.
  • Przyciśnij nieco do skóry i pozostaw na około 10 minut, aby składniki zawarte w mleku mogły zadziałać.
  • Na koniec zmyj skórę letnią wodą.
  • Powtarzaj kurację 3 razy dziennie.

5. Glinka na opryszczkę u dzieci

Glinka to kolejny w pełni naturalny produkt, który świetnie sprawdza się w łagodzeniu objawów opryszczki u dzieci. Przyspiesza proces gojenia się wrzodów i pęcherzy, zmniejszając jednocześnie dyskomfort związany z uciążliwym swędzeniem i pieczeniem wokół ran.

Jak należy postępować?

  • Przygotuj niewielką ilość glinki i następnie dolej do niej odrobinę letniej wody. Wymieszaj, by powstała gęsta pasta.
  • Nałóż tę pastę na rany wokół ust i pozostaw na długą chwilę.
  • Następnie zmyj obfitym strumieniem letniej wody.
  • Powtarzaj kurację tak długo, aż opryszczka u dziecka całkowicie ustąpi.

6. Opryszczka u dziecka – napar z nagietka przyniesie ulgę

Przemywanie pęcherzy wokół ust naparem z nagietka znakomicie wpływa na kondycję skóry. Ta lecznicza roślina tworzy warstwę ochronną na powierzchni naskórka i jednocześnie przyspiesza proces gojenia się ran wywołanych przez wirus opryszczki.

Nagietek wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu szybko i skutecznie zwalcza infekcję.

Jak należy postępować?

  • Przygotuj napar z nagietka, a następnie przemywaj nim skórę dziecka wokół ust przynajmniej 2 razy dziennie.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych remediów rany wokół ust nie znikają bądź nawet się nasilają, jak najszybciej zabierz dziecko do pediatry. Powinieneś to zrobić również w każdym przypadku, gdy u twojej pociechy pojawi się gorączka, nasilenie dolegliwości bądź ogólne złe samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Opstelten W, Neven AK, Eekhof J. Treatment and prevention of herpes labialis. Canadian Family Physician. 2008.
  • Fritz D, Venturi CR, Cargnin S, Schripsema J, Roehe PM, Montanha JA, et al. Herpes virus inhibitory substances from Hypericum connatum Lam., a plant used in southern Brazil to treat oral lesions. J Ethnopharmacol. 2007;
  • Lee Y, Kim S, Yang B, Lim C, Kim J-H, Kim H, et al. Anti-inflammatory effects of Brassica oleracea Var. capitata L. (Cabbage) methanol extract in mice with contact dermatitis. Pharmacogn Mag. 2018;
  • MASUZAWA M, MASUZAWA M, ARAKAWA N, HAMADA Y, TAMAUCHI H, MORITA M, et al. Immune Milk Suppresses Herpes Simplex Virus Type 1. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2016;
  • Jassim SAA, Naji MA. Novel antiviral agents: A medicinal plant perspective. Journal of Applied Microbiology. 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.