Rośliny leczące rany - wspaniałe przykłady

16 marca, 2019
Poparzyłaś się podczas gotowania? Czy masz obtarte lub zdrapane kolano? Dzięki leczniczym właściwościom tych niezwykłych roślin, będziesz w stanie zagoić rany w rekordowym czasie

Natura daje nam wspaniałe rośliny, które pomagają oczyścić i zagoić rany, pojawiające się w naszym codziennym życiu (mówimy oczywiście o tych mniej poważnych urazach).

Siniak, skaleczenie, oparzenie albo nawet klasyczne otarcie kolana, które przydarzają się głównie dzieciom – na wszystkie te dolegliwości mamy świetne domowe rozwiązania.

Zawsze dobrze jest mieć w domowej apteczce schowane rośliny lecznicze. Musisz jednak pamiętać, że bardzo ważna jest wiedza, które z nich wybrać i jak je prawidło użyć.

Rośliny leczące rany

Nie wszystkie z nich mogą być stosowane w tych samych sytuacjach. Niezmiernie ważne jest, zastosowanie odpowiedniej dawki. Dziś chcemy podzielić się z tobą, naszymi trzema ulubionymi roślinami leczniczymi, które mogą pomóc w gojeniu się ran.

1. Żel aloesowy – uzdrawiający wyciąg z rośliny leczniczej

Efekty stosowania żelu aloesowego na rany są niesamowite. Ta wspaniała roślina może być używana w leczeniu oparzeń, skaleczeń, podrażnień, a także wszelkiego rodzaju stanów zapalnych skóry.

żel aloesowy z rośliny leczniczej

Pulpa lub żel znajdujące się wewnątrz liści aloesu składa niż tylko z wody. Zawiera także sole organiczne, enzymy, saponiny, garbniki, kwasy, witaminy, amoniak i wiele innych minerałów.

Oto, co sprawia, że aloes jest tak wspaniałą rośliną:

 • Miejscowe stosowanie żelu z aloesu stymuluje wytwarzanie w organizmie kolagenu. Proces ten przyspiesza gojenie i tworzenie się nowej tkanki.
 • Dzięki wynikom kilku badań, wiemy również, że roślina ta ma działanie terapeutyczne, które pomaga zmniejszyć zarówno ból, jak i stany zapalne.
 • Może cię zainteresować fakt, że aloes zawiera aloeemodynę – związek organiczny, który zwalcza wirusy i bakterie. Pozwala on na szybkie leczenie ran bez ryzyka zakażenia.

Przeczytaj również: Żel aloesowy – jak zrobić go w domu?

Jak stosować aloes:

Doskonałym i łatwym sposobem na późniejsze wykorzystanie właściwości aloesu jest jego zamrożenie. Oto co powinnaś zrobić:

 • Weź łodygę aloesu i używając noża, przekrój wzdłuż na pół.
 • Usuń całość półprzezroczystego żelu ze środka łodygi i następnie umieść go w foremce do robienia kostek lodu.
 • Po wypełnieniu tacki, umieść ją w zamrażarce.
 • Żel zachowuje wszystkie swoje własności, gdy jest zamrożony. Gdy będziesz go potrzebowała, wszystko co musisz zrobić, to wyjąć jedną z kostek. To szalenie proste!

Aloes może być również bardzo przydatny w łagodzeniu siniaków i żylaków.

2. Wąkrota azjatycka

Wąkrota azjatycka to zioło lecznicze, które jest stosowane w łagodzeniu problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca , owrzodzenia, lekkie oparzenia, a nawet otwarte rany.

liście wąkrotki azjatyckiej

Roślina ta, która jest bardzo powszechna w Azji subkontynentalnej, zawiera związki, które występują również w aloesie: saponiny. Dzięki ich obecności możesz przyspieszyć proces gojenia i poprawić krążenie, a także zwiększyć produkcję kolagenu.

Firmy farmaceutyczne bardzo często dodają ten składnik do lekarstw przeznaczonych do stosowania miejscowego. Jedną z jego zalet jest możliwość stymulowania gojenia ran po zabiegach.

Jak stosować wąkrotę azjatycką:

Bez trudu znajdziesz wiele naturalnych sposobów leczenia tą rośliną, które zostały przygotowane w sklepach medycyny naturalnej. Są one zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

Masz również możliwość zrobienia własnych prostych okładów z użyciem tej rośliny. Poniżej znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do ich wykonania:

 • Na początek, zerwij kilka świeżych liści, zgnieć je, a następnie nanieś na ranę lub oparzenie.
 • Zostaw je na około 20 minut, a następnie usuń.
 • Jeśli będziesz powtarzała tę czynność od dwóch do trzech dni z rzędu, to efekty powinny być szybko widoczne.

3. Rumianek

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła używanie rumianku już kilka lat temu. Stosowane miejscowo, zioło to jest bardzo skuteczne w gojeniu ran, leczeniu egzemy i łagodzeniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.

Napar z rumianku - rośliny przyspieszającej gojenie ran

Jest rzeczą oczywistą, że picie rumianku nie pomoże w walce z ranami czy siniakami. Pozwoli ci ukoić nerwy i pomoże odpocząć, ale jeśli chcesz użyć go jako środka gojącego rany czy jako środka przeciwzakaźnego, to musisz stosować go miejscowo.

Poza tym, jedną z wielu zalet rumianku jest to, że jest on antyalergiczny. Poniżej dowiesz się, jak wykorzystać jego właściwości.

Przeczytaj także artykuł: Rośliny domowe o właściwościach leczniczych

Jak stosować napar z tej rośliny leczniczej?

Jest to bardzo proste. Po pierwsze, musisz mieć suszony rumianek. Możesz dostać go w sklepie z naturalnymi produktami lub u zielarza.

Możesz użyć torebki herbaty, ale ponieważ nie masz pewności, czy zawiera ona 100% rumianek, to najlepiej zaopatrz się w liście rumianku.

Składniki

 • 1 łyżka suszonego rumianku (10 g)
 • 1/2 szklanki wody (100 ml)

Przygotowanie

 • Podgrzej wodę, a kiedy zacznie się gotować, dodaj łyżkę suszonego rumianku.
 • Poczekaj, aż lekko wystygnie, a następnie odlej płyn i zachowaj go.
 • Gdy jest jeszcze ciepły, nałóż za pomocą wacika na ranę.
 • Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie. Bez wątpienia osiągniesz wspaniałe wyniki!

Nie wahaj się, aby dodać te rośliny do swojej domowej apteczki. Pokochasz je!

 • Sahu, P. K., Giri, D. D., Singh, R., Pandey, P., Gupta, S., Shrivastava, A. K., … Pandey, K. D. (2013). Therapeutic and Medicinal Uses of Aloe vera: A Review. Pharmacology & Pharmacy. https://doi.org/10.4236/pp.2013.48086
 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
 • Jin, S. G., Kim, K. S., Yousaf, A. M., Kim, D. W., Jang, S. W., Son, M. W., … Choi, H. G. (2015). Mechanical properties and in vivo healing evaluation of a novel Centella asiatica-loaded hydrocolloid wound dressing. International Journal of Pharmaceutics. https://doi.org/10.1016/j.ijpharm.2015.05.058
 • Miraj, S., & Alesaeidi, S. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electronic Physician. https://doi.org/10.19082/3024
 • Bedi, M. K., & Shenefelt, P. D. (2002). Herbal therapy in dermatology. Archives of Dermatology. https://doi.org/10.1001/archderm.138.2.232