Rośliny leczące rany - wspaniałe przykłady

Poparzyłaś się podczas gotowania? Czy masz obtarte lub zdrapane kolano? Dzięki leczniczym właściwościom tych niezwykłych roślin, będziesz w stanie zagoić rany w rekordowym czasie
Rośliny leczące rany - wspaniałe przykłady
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Natura daje nam wspaniałe rośliny, które pomagają oczyścić i zagoić rany, pojawiające się w naszym codziennym życiu (mówimy oczywiście o tych mniej poważnych urazach).

Siniak, skaleczenie, oparzenie albo nawet klasyczne otarcie kolana, które przydarzają się głównie dzieciom – na wszystkie te dolegliwości mamy świetne domowe rozwiązania.

Zawsze dobrze jest mieć w domowej apteczce schowane rośliny lecznicze. Musisz jednak pamiętać, że bardzo ważna jest wiedza, które z nich wybrać i jak je prawidło użyć.

Rośliny leczące rany

Nie wszystkie z nich mogą być stosowane w tych samych sytuacjach. Niezmiernie ważne jest, zastosowanie odpowiedniej dawki. Dziś chcemy podzielić się z tobą, naszymi trzema ulubionymi roślinami leczniczymi, które mogą pomóc w gojeniu się ran.

1. Żel aloesowy – uzdrawiający wyciąg z rośliny leczniczej

Efekty stosowania żelu aloesowego na rany są niesamowite. Ta wspaniała roślina może być używana w leczeniu oparzeń, skaleczeń, podrażnień, a także wszelkiego rodzaju stanów zapalnych skóry.

żel aloesowy z rośliny leczniczej

Pulpa lub żel znajdujące się wewnątrz liści aloesu składa niż tylko z wody. Zawiera także sole organiczne, enzymy, saponiny, garbniki, kwasy, witaminy, amoniak i wiele innych minerałów.

Oto, co sprawia, że aloes jest tak wspaniałą rośliną:

 • Miejscowe stosowanie żelu z aloesu stymuluje wytwarzanie w organizmie kolagenu. Proces ten przyspiesza gojenie i tworzenie się nowej tkanki.
 • Dzięki wynikom kilku badań, wiemy również, że roślina ta ma działanie terapeutyczne, które pomaga zmniejszyć zarówno ból, jak i stany zapalne.
 • Może cię zainteresować fakt, że aloes zawiera aloeemodynę – związek organiczny, który zwalcza wirusy i bakterie. Pozwala on na szybkie leczenie ran bez ryzyka zakażenia.

Jak stosować aloes:

Doskonałym i łatwym sposobem na późniejsze wykorzystanie właściwości aloesu jest jego zamrożenie. Oto co powinnaś zrobić:

 • Weź łodygę aloesu i używając noża, przekrój wzdłuż na pół.
 • Usuń całość półprzezroczystego żelu ze środka łodygi i następnie umieść go w foremce do robienia kostek lodu.
 • Po wypełnieniu tacki, umieść ją w zamrażarce.
 • Żel zachowuje wszystkie swoje własności, gdy jest zamrożony. Gdy będziesz go potrzebowała, wszystko co musisz zrobić, to wyjąć jedną z kostek. To szalenie proste!

Aloes może być również bardzo przydatny w łagodzeniu siniaków i żylaków.

2. Wąkrota azjatycka

Wąkrota azjatycka to zioło lecznicze, które jest stosowane w łagodzeniu problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca , owrzodzenia, lekkie oparzenia, a nawet otwarte rany.

liście wąkrotki azjatyckiej

Roślina ta, która jest bardzo powszechna w Azji subkontynentalnej, zawiera związki, które występują również w aloesie: saponiny. Dzięki ich obecności możesz przyspieszyć proces gojenia i poprawić krążenie, a także zwiększyć produkcję kolagenu.

Firmy farmaceutyczne bardzo często dodają ten składnik do lekarstw przeznaczonych do stosowania miejscowego. Jedną z jego zalet jest możliwość stymulowania gojenia ran po zabiegach.

Jak stosować wąkrotę azjatycką:

Bez trudu znajdziesz wiele naturalnych sposobów leczenia tą rośliną, które zostały przygotowane w sklepach medycyny naturalnej. Są one zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

Masz również możliwość zrobienia własnych prostych okładów z użyciem tej rośliny. Poniżej znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do ich wykonania:

 • Na początek, zerwij kilka świeżych liści, zgnieć je, a następnie nanieś na ranę lub oparzenie.
 • Zostaw je na około 20 minut, a następnie usuń.
 • Jeśli będziesz powtarzała tę czynność od dwóch do trzech dni z rzędu, to efekty powinny być szybko widoczne.

3. Rumianek

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła używanie rumianku już kilka lat temu. Stosowane miejscowo, zioło to jest bardzo skuteczne w gojeniu ran, leczeniu egzemy i łagodzeniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.

Napar z rumianku - rośliny przyspieszającej gojenie ran

Jest rzeczą oczywistą, że picie rumianku nie pomoże w walce z ranami czy siniakami. Pozwoli ci ukoić nerwy i pomoże odpocząć, ale jeśli chcesz użyć go jako środka gojącego rany czy jako środka przeciwzakaźnego, to musisz stosować go miejscowo.

Poza tym, jedną z wielu zalet rumianku jest to, że jest on antyalergiczny. Poniżej dowiesz się, jak wykorzystać jego właściwości.

Jak stosować napar z tej rośliny leczniczej?

Jest to bardzo proste. Po pierwsze, musisz mieć suszony rumianek. Możesz dostać go w sklepie z naturalnymi produktami lub u zielarza.

Możesz użyć torebki herbaty, ale ponieważ nie masz pewności, czy zawiera ona 100% rumianek, to najlepiej zaopatrz się w liście rumianku.

Składniki

 • 1 łyżka suszonego rumianku (10 g)
 • 1/2 szklanki wody (100 ml)

Przygotowanie

 • Podgrzej wodę, a kiedy zacznie się gotować, dodaj łyżkę suszonego rumianku.
 • Poczekaj, aż lekko wystygnie, a następnie odlej płyn i zachowaj go.
 • Gdy jest jeszcze ciepły, nałóż za pomocą wacika na ranę.
 • Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie. Bez wątpienia osiągniesz wspaniałe wyniki!

Nie wahaj się, aby dodać te rośliny do swojej domowej apteczki. Pokochasz je!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.