Glinka i jej lecznicze zastosowania

Nie wszystkie rodzaje glinki mają to samo zastosowanie. Dowiedz się, która z nich odpowiada za szybkie gojenie się ran, zwalczanie stanów zapalnych czy łagodzenie problemów wewnętrznych.
Glinka i jej lecznicze zastosowania
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Słysząc słowo glinka, na myśl może przyjść wiele skojarzeń. Niektórzy zaraz myślą o ziemi i brudzie, innym do głowy przychodzi mazanie się w błocie. Niemniej jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z wielu zastosowań, jakim może posłużyć ten produkt.

Już od czasów starożytnych glinka wykorzystywana była w wyrobie przedmiotów ceramicznych, codziennego użytku lub popularne stosowana przy ozdabianiu.

W zależności od jej rodzaju i składników, z jakimi się ją łączy uważana jest za bardzo ważny element konstrukcyjny. Uważa się również, że w czasach starożytnych wykonywano z niej tabliczki, na których później stosowano pismo klinowe.

Jednak to, co zadziwia najbardziej to właściwości lecznicze, które posiada. Dowiedz się, jak można wykorzystać glinkę przy leczeniu chorób i różnych dolegliwości. W dzisiejszym artykule poznasz jej 14 zastosowań, o których na pewno jeszcze nie słyszałeś!

Glinka nie tylko materiałem konstrukcyjnym…

Zielona herbata z glinka

Stosowanie ziemi i jej właściwości w celach terapeutycznych dzisiaj jest już powszechną praktyką i ma nawet swoją nazwę. To geoterapia. Glinka charakteryzuje się zdolnością do zobojętniania kwasowego środowiska, ma właściwości uzdrawiające, przyspiesza gojenie się ran, absorbuje i reguluje temperaturę.

Ważny jest jednak dobór produktu do przeprowadzania zabiegów leczniczych.

Glinki, które są dostępne w sklepach, wcześniej zostały naświetlone, poddane procesom odkażania, które pozbawiają ją cennych substancji organicznych i są dodatkowo opryskiwane. Można wyróżnić jej wiele typów, które różnią się pod względem składu i proporcji składników dlatego warto przed zakupem skonsultować się ze specjalistą i zaopatrzyć się w tę najodpowiedniejszą dla danego przypadku.

Typy glinki

  • glinka zielona – jest to najczęściej używany typ glinki. Charakteryzuje się sporą zawartością minerałów takich jak magnez, krzem i potas. Działa przeciwzapalnie, odtruwająco, przeciwbólowo, a ponadto ma zdolności do remineralizacji. Zwykle stosowana jest przy obrzękach nóg, walce z cellulitem, obrzękach i bólach stawów
  • glinka biała – jest to glinka o największej czystości. Składa się głównie z krzemu i glinu. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, wchłania toksyny, a nawet pomaga zwalczyć zaparcia. Jest często stosowana w zabiegach kosmetycznych, przy problemach skórnych. Również wykorzystuje się ją przy dolegliwościach jamy ustnej poprzez przygotowywanie płukanek
  • glinka czerwona – przypisuje się jej wiele właściwości leczniczych. Ten typ glinki zawiera pokaźne ilości tlenku żelaza. Najczęściej stosowana jest w leczeniu sztywności i obrzęku stawów. Również sprawdza się przy walce z gorączką i zaburzeniami krążenia krwi
  • glinka różowa – jest to mieszanka glinki czerwonej i białej. Jest głównie stosowana w maseczkach na twarz i na włosy
  • glinka czarna – przyspiesza regenerację i gojenie się ran. Często stosowana jest do redukcji przykurczów i stanów zapalnych

Może być ona stosowana zewnętrznie w postaci okładów, maseczek lub dodawana do kąpieli tudzież wewnętrznie (doustnie). Choć doustne stosowanie glinki jest szeroko zalecane niemniej jednak stoi za nim również wiele przeciwwskazań. Niedrożność jelit, zaparcia czy nadciśnienie to tylko niektóre z nich dlatego bezpieczniej zdecydować się na jej zewnętrzne stosowanie.

Do przeprowadzenia zabiegu oprócz glinki potrzebne będą:

  • naczynie i przybory wykonane ze szkła, porcelany lub drewna
  • niechlorowana woda
  • opcjonalnie ekstrakty z roślin, olejki eteryczne lub inne składniki, które wzmocnią jej działanie terapeutyczne
  • gazy, kawałek materiału lub wanna z wodą (w zależności od metody aplikacji)

14 leczniczych zastosowań glinki

Maseczka z glinki

1. Działanie regulacyjne

Uważa się, że glinka jest naturalnym regulatorem dla gruczołów wewnętrznego wydzielania. Oznacza to, że ma ona zdolności do ich stymulowania lub zahamowania w zależności od potrzeb.

2. Sposób na trądzik

Idealnie nadaje się do usuwania martwych komórek skóry, a jednocześnie bakterii, które są przyczyną trądziku. Wystarczy zastosować maseczkę i pozostawić do działania na około 15 minut. Po upływie zalecanego czasu preparat spłukać zimną wodą. Zabieg powtarzać trzy razy w tygodniu aż do pojawienia się pierwszych efektów.

3. Glinka na dnę moczanową

Okład z zimnej glinki nie tylko przyniesie ulgę w bólu, ale i zaabsorbuje zgromadzone toksyny.

4. Ochrona przed promieniowaniem

Ten naturalny produkt ma zdolności do pochłaniania promieniowania. Wiele badań wykazało, że okłady i maseczki z glinki mogą ochronić organizm, który jest narażony na promieniowanie jonizujące.

Glinka

5. Sposób na bóle stawów

Świetnie sprawdza się przy leczeniu dolegliwości związanych z zapaleniem stawów, reumatyzmem, artretyzmem, ale i przy zwykłych uderzeniach i skręceniach. Gorąca glinka działa jak lek przeciwbólowy. Stosowana jako okład na pożądany obszar w krótkim czasie łagodzi dolegliwości.

6. Obrzęki i kontuzje

Naturalne właściwości przeciwzapalne powodują, że stosowanie ciepłych okładów z glinki na obrzękniętym obszarze przyniesie ulgę i złagodzi dolegliwości.

7. Choroby skórne

Maseczki wykonywane na bazie glinki mają na celu ożywienie układu hormonalnego i stymulację skóry. Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości, glinka zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów i grzybów.

8. Starzenie się

Zdolności do aktywacji procesów regeneracyjnych, usprawnianie usuwania obumarłych komórek naskórka i absorbowanie nagromadzonych zbędnych produktów i toksycznych substancji powodują, że ma ona właściwości odmładzające i relaksacyjne.

Po zastosowaniu glinki czujemy się wypoczęci i odnowieni, a skóra nabiera świeżego i gładkiego wyglądu.

9. Działa przeciwstresowo

Nie ma nic lepszego na zestresowane ciało niż zimna lub ciepła glinka. Po dwudziestominutowej kąpieli, w której rozpuszczona została, glinka będziesz czuć się zrelaksowana i pełna energii. Podobne kąpiele również oczyszczają organizm i wzmacniają układ odpornościowy.

10. Naturalny filtr

Glinka świetnie nadaje się do oczyszczania wody w zbiornikach czy studniach. Wystarczy umieścić 250g granulowanego produktu w woreczku na każde 1000 litrów wody. Przed tym jednak należy dokonać analizy wody, a następnie powtórzyć ją po upływie 72 godzin, by upewnić się co do jakości oczyszczania.

11. Kojące działanie na nerki

Gorące okłady z glinki na dolne części pleców przyniosą ulgę nerkom i usprawnią usuwanie powstałych kamieni nerkowych. Można również wykorzystać ją przy leczeniu dolegliwości wątrobowych.

12. Rozwiązanie na wszawicę

W tym wypadku wystarczy połączyć trzy łyżki glinki ze szklanką wody mineralnej w porcelanowym lub glinianym naczyniu. Wszystko wymieszać dokładnie drewnianą łyżką i odstawić na kilka minut.

Wieczorem umyć głowę białym mydłem, a następnie zastosować otrzymany preparat delikatnie masując przy tym skórę głowy i u nasady włosów. Założyć czepek, a następnego dnia rano ponownie umyć głowę i dobrze ją wysuszyć.

13. Sposób na grzybicę

Glinka doskonale nadaje się do usuwania uporczywej grzybicy stóp. Używanie jej w talku zapobiegnie wilgoci i pomoże pozbyć się patogenów.

14. Lekarstwo na łuszczycę

Na łuszczycę można zastosować nocne kąpiele z glinki i maseczki na dotkniętym obszarze ciała. Rezultaty będą naprawdę imponujące!

Jak widać, glinka kryje za sobą wiele niespodzianek. Mamy nadzieję, że teraz, gdy już je znasz, okażą się pomocne w codziennym życiu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.