Materac i poduszki – jak je zdezynfekować?

· Listopad 15, 2017
Aby skutecznie zdezynfekować materac i poduszki, najlepiej jest sięgać po naturalne sposoby. Dbają one o środowisko i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla Twojego zdrowia.

Czysty i wolny od roztoczy dom to bardzo ważna kwestia, na którą każdy z nas powinien zwracać uwagę. Nie zawsze jednak jest łatwo osiągnąć ten efekt. Istnieją obszary naszego mieszkania, o których czasem zapominamy lub nie mamy pojęcia, w jaki sposób je sprzątnąć. Należy do nich materac i poduszki.

Jest to o tyle, ważne, że materac i poduszki tworzą środowisko, w którym wypoczywamy i śpimy. Choć elementy te są chronione przez prześcieradło i poszewki, część zanieczyszczeń mimo wszystko dostaje się do środka. Dlatego to takie ważne, by nauczyć się odpowiednio czyścić i dezynfekować nasz materac i poduszki.

Jeżeli zaniedbamy tę czynność, pojawi się ryzyko chorób układu oddechowego takich jak astma czy rozmaite formy alergii. Jeżeli już cierpimy na te dolegliwości, jeszcze się one pogorszą.

Co więcej, duża ilość kurzu i zanieczyszczeń w domu bardzo negatywnie wpływa na naszą jakość snu. Wszystko to dzieje się z powodu obecności mikroorganizmów, które uniemożliwiają nam swobodne oddychanie.

Choć istnieją rozmaite sposoby na to, by zdezynfekować materac i poduszki, my z naszej strony chcielibyśmy zachęcić Cię do zrobienia tego sięgając po metody naturalne. Są one znacznie lepsze, ponieważ nie stwarzają ryzyka dla Twojego zdrowia i nie wywołują negatywnych skutków ubocznych.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wiele osób nie wie, w jaki sposób zdezynfekować materac i poduszki, w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jak to zrobić.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Sypialnia – 5 pomysłów, aby była bardziej przyjazna!

Czysty materac i poduszki: jak zdezynfekować materac

Pierwszą wskazówką – która być może bardzo Cię zdziwi – jest: nie ściel łóżka od razu po tym, jak z niego wstaniesz. Zastanawiasz się, dlaczego? Otóż przykrywając łóżko kocem, kołdrą czy narzutą, zamykasz pod nią wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Lepiej jest pozwolić naszemu łóżku „oddychać” oraz pozostawić je w kontakcie z promieniami słonecznymi. Okazuje się bowiem, ze słońce to główny wróg mikroorganizmów. Wykonuje za Ciebie dużo pracy – o ile mu na to pozwolisz, zamiast od razu zakrywać łóżko.

Materac

Jeżeli masz ochotę na jeszcze bardziej radykalne kroki, wystaw swój materac i poduszki na cały dzień na słońce i pozostaw je na wolnym powietrzu. Możliwe jednak, że to nie wystarczy. W takim przypadku zaproponujemy Ci sposób z wykorzystaniem sody oczyszczonej i olejków eterycznych o właściwościach dezynfekujących.

Składniki

 •  2 łyżki sody oczyszczonej (20 g)
 • 2 krople olejku tymiankowego
 • 2 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego
 • 2 krople olejku lawendowego

Materac przed i po czyszczeniuCo należy zrobić

 • Najpierw połącz ze sobą sodę oczyszczoną i wszystkie olejki eteryczne.
 • Następnie, za pomocą sitka rozprowadź równomiernie całość na powierzchni materaca. Pozostaw na około 2 godziny.
 • Po upływie tego czasu wyczyść materac odkurzaczem, aby usunąć wszelkie resztki.

Dzięki temu Twój materac będzie jak nowy. Gotowy, aby zapaść na nim w regenerujący sen. Zapomnisz o zwrotach w stylu: „Wstaję bardziej zmęczony niż przed położeniem się spać.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Twoje łóżko – co nie powinno się w nim znaleźć?

Jak łatwo zdezynfekować poduszki?

Teraz opowiemy Ci, jak w nieskomplikowany sposób wyczyścić i zdezynfekować Twoje poduszki. W tym przypadku skorzystamy z pomocy pralkiZaproponowane przez nas sposoby będą bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne.

Soda oczyszczona i ocet

Choć aby wyczyścić materac i poduszki sprawdzają się detergenty zapachowe, my z naszej strony polecamy Ci bardziej naturalny sposób. Powód jest bardzo prosty: unikniesz w ten sposób wystawiania się na działanie sztucznych środków chemicznych, które zanieczyszczają powietrze w Twoim domu.

Soda oczyszczona

Wziąwszy pod uwagę wahania między poziomem tlenu i dwutlenku węgla w godzinach nocnych, pamiętaj też o znaczeniu regularnego wentylowania wszystkich pomieszczeń w Twoim domu – a zwłaszcza sypialni. Należy bowiem dbać o jakość powietrza, którym oddychamy.

Składniki

 • Pół filiżanki sody oczyszczonej (50 g)
 • Jedna łyżka octu białego (10 ml)

Co należy zrobić

 • To bardzo proste. Wystarczy, że umieścisz poduszki w pralce razem z tak przygotowanym naturalnym środkiem dezynfekującym. Włącz pranie.
 • Aby jeszcze dokładniej doczyścić poduszki, możesz powtórzyć czynność.
 • Wysusz poduszki na słońcu aby pozbyć się nagromadzonej w nich wilgoci. Pomoże to również usunąć resztki drobnoustrojów, które być może jeszcze tam pozostały.

Te proste rady pozwolą Ci szybko i skutecznie zdezynfekować materac i poduszki w Twoim domu. Jak widzisz, nie wymaga to wiele wysiłku ani rezerwowania sobie czasu wolnego. Jak gdyby tego było mało, czynność ta nie szkodzi środowisku naturalnemu ani nie zagraża zdrowiu Twoich domowników.

Dobra kondycja naszej planety pozwala nam śmiać się, cieszyć życiem, spędzać czas z najbliższymi, tańczyć, żyć… Dlatego właśnie powinno nam zależeć na sięganiu po możliwie jak najbardziej naturalne metody.

Przekonasz się, że ekologiczne sposoby zadbania o siebie oraz o swój dom są tak naprawdę najlepsze!