Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

Aby uniknąć rozmnażania się mikroorganizmów, a w konsekwencji również wielu alergii, regularnie odkurzaj pokój i zmieniaj pościel. Nie zapomnij także o zasłonach i narzutach.
Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2019

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj odpoczywasz i relaksujesz się po ciężkim dniu pracy. Czasami jednak nie dba się o nią tak jak należy, więc powoli staje się zdezorganizowana i nieuporządkowana.

Najgorsze jest jednak to, czego nie widać gołym okiem – mikroorganizmy, kurz, roztocza i cząsteczki, które skrywają się w zakamarkach sypialni. Na dłuższą metę mogą wywoływać wiele problemów zdrowotnych. Marzysz o czystej i schludnej sypialni? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 8 podstawowych zasad.

Niezadbana i nieuporządkowana sypialnia może odbijać się na jakości snu, a także na stanie zdrowia.

Poniżej znajdziesz kilka domowych trików i zasad, których należy przestrzegać, aby cieszyć się czystą sypialnią wolną od kurzu i roztoczy. Warto poświęcić szczególną uwagę sypialni, aby wypoczywać w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.

1. Codziennie ściel łóżko

sypialnia - ścielenie łóżka

Zaraz po porannym wywietrzeniu sypialni należy zabrać się za porządne pościelenie łóżka. Dzięki temu sypialnia będzie cieszyć oko, a Ty wieczorem wskoczysz prosto pod doskonale ułożoną kołdrę.

Przy ścieleniu łóżka pamiętaj, aby dokładnie strząsnąć kołdrę i poduszki, aby przywrócić im kształt, a następnie ułożyć je wedle uznania.

2. Regularnie zmieniaj pościel

Czyste łóżko to przede wszystkim świeża i pachnąca pościel. Regularnie pierz i zmieniaj pościel, a przede wszystkim poszewki na poduszki.

Choć nie widać tego gołym okiem, nawet pozornie czysta pościel zapełnia się bardzo szybko milionami bakterii i roztoczy, dla których wilgoć i ciepło łóżka jest idealnym miejscem rozwoju.

Jeśli będziesz regularnie prać pościel w odpowiednio wysokiej temperaturze, ustrzeżesz się przed negatywnym wpływem kurzu, bakterii i alergenów na zdrowie.

3. Nie zagracaj szafki nocnej

sypialnia - szafka pod lustrem

Zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów ustawianych na szafce nocnej. Gdy szafka jest zagracona, o wiele trudniej zadbać o jej czystość i nawet zwykłe ścieranie kurzu staje się nie lada wyzwaniem.

Na szafce nocnej może znaleźć się mała lampka, budzik, książka oraz krem do rąk. Zrezygnuj jednak z nadmiaru bibelotów, na których bezkarnie odkłada się kurz i brud.

4. Sypialnia sprzątana codziennie

Nikt z nas nie ma czasu, aby codziennie robić generalne porządki, ale uwierz, że wystarczy kilka minut, aby sypialnia prezentowała się naprawdę dobrze.

Ścielenie łóżka, ułożenie poduszek czy odkurzenie podłogi nie zajmują wiele czasu, a skutecznie ograniczają liczbę alergenów obecnych w sypialni.

5. Jak odświeżyć materac?

materac

Materac to jeden z najbardziej zapomnianych przedmiotów w domu. Niewiele osób wie, że należy odświeżać go co najmniej raz w miesiącu, aby nie stał się siedliskiem licznych mikroorganizmów.

Aby materac był czysty i bezpieczny dla zdrowia, możesz przygotować domowy środek czyszczący z sody oczyszczonej i olejku z drzewa herbacianego.

Co będzie Ci potrzebne?

Sposób przygotowania

  • Nasącz sodę oczyszczoną olejkiem z drzewa herbacianego i spryskaj materac.
  • Wetrzyj mieszankę w materac za pomocą szczoteczki i pozostaw na godzinę.
  • Usuń nadmiar produktu odkurzaczem. Gotowe!

6. Pozbądź się kurzu

Kurz ma to do siebie, że w zatrważającym tempie pokrywa wszystkie elementy wystroju domu, a sypialnia nie jest wolna od tego problemu.

Łóżko, stolik nocny, komoda czy jakiekolwiek elementy dekoracyjne wymagają regularnego sprzątania, tak aby nie stały się siedliskiem roztoczy i innych alergenów.

Aby mieć pewność, że sypialnia będzie wolna od bakterii i innych mikroorganizmów, wykorzystaj do sprzątania roztwór białego octu, którym zdezynfekujesz każdą powierzchnię i pozbędziesz się brudu.

Polecamy przeczytać również: Odkurzanie mebli: domowe skuteczne metody

7. Nie zapomnij o zasłonach i firankach

sypialnia i widok na wschód słońca

Ciężko wyobrazić sobie sypialnie bez zasłon i firanek, które chronią nas przed porannym słońcem, tudzież światłem latarni skierowanej wprost w nasze okna. Zasłony to także doskonały element dekoracyjny, wymaga on jednak regularnego czyszczenia, ponieważ zbiera kurz i brud w dużych ilościach.

Zasłony i firanki należy czyścić nawet raz na 2-3 tygodnie. Weź to pod uwagę, wybierając materiał, z jakiego mają być wykonane.

Polecamy jedwab, który łatwo wyprać i równie łatwo wysuszyć. Z kolei, jeśli w Twojej sypialni znajdują się żaluzje, nie zapomnij o ich regularnym czyszczeniu i odkurzaniu.

8. Pranie poduszek

Nie każdy z nas pamięta o tym, że poduszki należy regularnie prać i dezynfekować, ponieważ to w nie najczęściej wsiąka pot, martwe komórki naskórka i alergeny.

Choć najczęściej przykrywamy je poszewkami, poduszka sama w sobie także wchłania wszelkie zabrudzenia i kurz, stając się doskonałym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów. Czyść poduszki co najmniej dwa razy w roku, a poszewki zmieniaj raz na dwa tygodnie.

Będziesz mieć pewność, że Twoja sypialnia jest czysta i bezpieczna dla Twojego zdrowia. Koniecznie wprowadź nasze rady do swojego życia, a doskonale wypoczniesz w schludnym i zadbanym miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.