Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

· Wrzesień 27, 2016
Aby uniknąć rozmnażania się mikroorganizmów, a w konsekwencji również wielu alergii, regularnie odkurzaj pokój i zmieniaj pościel na czystą. Nie zapomnij także o zasłonach i narzutach.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w Twoim domu. To tutaj odpoczywasz i relaksujesz się po ciężkim dniu pracy. Czasami jednak nie dbamy o miejsce wypoczynku tak jak należy, a sypialnia powoli staje się zdezorganizowana i nieuporządkowana.

Najgorsze jest jednak to, czego nie widać gołym okiem – mikroorganizmy, kurz, roztocza i cząsteczki, które skrywają się w zakamarkach naszej sypialni, a na dłuższą metę mogą wywoływać wiele problemów zdrowotnych. Marzysz o czystej i schludnej sypialni? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 8 podstawowych zasad.


Niezadbana i nieuporządkowana sypialnia może odbijać się na jakości Twojego snu oraz na stanie Twojego zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka domowych trików i zasad, których należy przestrzegać, aby cieszyć się sypialnią wolną od kurzu i roztoczy.

Naprawdę warto poświęcić szczególną uwagę temu pomieszczeniu, by wypoczywać w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.

1. Codziennie ściel łóżko

Ścielenie łóżka

Zaraz po porannym wywietrzeniu sypialni, warto zabrać się za porządne pościelenie łóżka. Dzięki temu sypialnia będzie cieszyć oko, w dodatku wieczorem wskoczysz prosto pod doskonale ułożoną kołdrę.

Przy ścieleniu łóżka pamiętaj, by dokładnie strząsnąć kołdrę i poduszki, by przywrócić im kształt, a następnie ułożyć je wedle uznania.

2. Regularnie zmieniaj pościel

Czyste łóżko to przede wszystkim świeża i pachnąca pościel. Regularnie pierz i zmieniaj pościel, przede wszystkim poszewki na poduszki.

Wprawdzie nie widać tego gołym okiem, ale nawet pozornie czysta pościel, bardzo szybko zapełnia się milionami bakterii i roztoczy, dla których wilgoć i ciepło łóżka jest idealnym miejscem rozwoju.

Jeśli zadbasz o regularną zmianę pościeli i pranie jej w odpowiednio wysokiej temperaturze, ustrzeżesz się przed negatywnym wpływem kurzu, bakterii i alergenów na Twoje zdrowie.

3. Nie zagracaj szafki nocnej

Szafka nocna

Zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów ustawianych na szafce nocnej. Gdy szafka jest, powiedzmy wprost, zagracona, o wiele trudniej jest zadbać o jej czystość i nawet zwykłe ścieranie kurzu staje się nie lada wyzwaniem.

Na szafce nocnej może znaleźć się mała lampka, budzik, książka czy krem do rąk, ale zrezygnuj z nadmiaru bibelotów, na których bezkarnie będzie odkładał się kurz i brud.

4. Sypialnia sprzątana codziennie

Nikt z nas nie ma czasu na generalne porządki każdego dnia, ale uwierz, że wystarczy kilka minut, by sypialnia prezentowała się naprawdę dobrze. Ścielenie łóżka, ułożenie poduszek czy odkurzenie podłogi nie zajmują wiele czasu, a skutecznie ograniczają liczbę alergenów obecnych w Twojej sypialni.

5. Jak odświeżyć materac?

Materac
Materac to jeden z najbardziej zapomnianych przedmiotów w naszym domu. Niewiele osób wie, że tak naprawdę należy odświeżać go co najmniej raz w miesiącu, aby nie stał się siedliskiem licznych mikroorganizmów.

Aby Twój materac był czysty i bezpieczny dla Twojego zdrowia, możesz przygotować domowy środek czyszczący z sody oczyszczonej i olejku z drzewa herbacianego.

Co będzie Ci potrzebne?

  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej
  • 10 kropli olejku herbacianego

Sposób przygotowania

  • Nasącz sodę oczyszczoną olejkiem z drzewa herbacianego i spryskaj materac tak przygotowaną mieszanką.
  • Wetrzyj mieszankę w materac za pomocą szczoteczki i pozostaw na godzinę.
  • Usuń nadmiar produktu odkurzaczem. Gotowe!

6. Pozbądź się kurzu

Kurz ma to do siebie, że w zatrważającym tempie pokrywa wszystkie elementy wystroju naszego domu, a sypialnia nie jest wolna od tego problem

u. Łóżko, stolik nocny, komoda czy jakiekolwiek elementy dekoracyjne wymagają regularnego sprzątania, tak aby nie stały się siedliskiem roztoczy i innych alergenów.

Aby mieć pewność, że Twoja sypialnia będzie wolna od bakterii i innych mikroorganizmów, do sprzątania wykorzystaj roztwór białego octu, którym zdezynfekujesz każdą powierzchnię i pozbędziesz się brudu.

7. Nie zapomnij o zasłonach i firankach

Wschód słońca

Ciężko wyobrazić sobie sypialnie bez zasłon czy firanek, które chronią nas przed porannym słońcem, tudzież światłem latarni skierowanej wprost w nasze okna. Zasłony to także doskonały element dekoracyjny, wymaga on jednak regularnego czyszczenia, gdyż zbiera kurz i brud w dużych ilościach.

Zasłony czy firanki należy czyścić nawet raz na 2-3 tygodnie. Weź to pod uwagę wybierając materiał, z jakiego mają być wykonane.

Polecamy jedwab, który łatwo wyprać i równie łatwo wysuszyć. Z kolei, jeśli Twoja sypialnia jest wyposażona w żaluzje, nie zapomnij o ich regularnym czyszczeniu i odkurzaniu.

8. Pranie poduszek

Nie każdy z nas pamięta o tym, że poduszki należy regularnie prać i dezynfekować, gdyż to w nie najczęściej wsiąka pot, martwe komórki naskórka czy alergeny.

Mimo że najczęściej przykrywamy je poszewkami, poduszka sama w sobie także wchłania wszelkie zabrudzenia i kurz, stając się doskonałym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów. Czyść poduszki co najmniej dwa razy w roku, a poszewki zmieniaj raz na dwa tygodnie.

Teraz masz pewność, że Twoja sypialnia jest czysta i bezpieczna dla Twojego zdrowia. Koniecznie wprowadź nasze rady do swojego życia, a będziesz doskonale wypoczywać w schludnym i zadbanym miejscu.