Wilgoć w domu? – Poznaj 5 niezawodnych sposobów

Zauważyłeś na ścianie mokrą plamę? Postaraj się jak najszybciej pozbyć się wilgoci, gdyż ta nie tylko może zrujnować fundamenty twojego domu, ale także niekorzystnie wpłynąć na ogólny stan twojego zdrowia.
Wilgoć w domu? – Poznaj 5 niezawodnych sposobów

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2023

Wilgoć to autentyczna zmora wielu domów, zwłaszcza tych, które znajdują się w strefie wilgotnego klimatu charakteryzującego się częstymi deszczami i niewielką ilością słońca. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposób na szybkie i skuteczne pozbycie się mokrego grzyba ze ściany czy wnętrza szafy.

Warto uświadomić sobie, że wilgoć w domu nie jest jedynie problemem natury estetycznej – jej oddziaływanie wykracza znacznie dalej niż mogłoby się nam wydawać. Mokry grzyb na ścianie stanowi bowiem zagrożenie dla naszego zdrowia.

Wilgoć – problem, który należy jak najszybciej wyeliminować

Sprawa z wilgocią w domu wygląda podobnie jak w przypadku środowiska naturalnego. Mówimy o wysokiej wilgotności powietrza, gdy ta przekracza 60-70%. Wówczas należy podjąć specjalne kroki, mające na celu zminimalizowanie efektów nadmiaru wody w powietrzu.

Wilgoć na ścianie

W przeciwnym razie narażasz swoje cztery kąty na ataki groźnych dla zdrowia mikroorganizmów i inne nieprzyjemne konsekwencje, między innymi:

  • Roztocza
  • Bakterie i grzyby
  • Plamy pleśni
  • Nieprzyjemny zapach oraz uszkodzenia ścian lub mebli

Wszystkie powyższe czynniki nie tylko negatywnie wpływają na estetyczny aspekt twojego domu, ale także przynoszą poważne konsekwencje zdrowotne wszystkim członkom rodziny. Co więcej, prowadzą do rozwoju rozmaitych alergii oraz chronicznych problemów górnych dróg oddechowych.

Stąd też kontrola wilgoci w domu stanowi jeden z fundamentalnych elementów troski o zdrowie całej rodziny. Natychmiast, gdy zauważysz mokrą plamę na ścianie, zacznij działać. Im szybciej pozbędziesz się problemu, tym mniej szkodliwych mikroorganizmów zadomowi się w twoim mieszkaniu.

Poznaj kilka niezawodnych sposobów na obniżenie wilgotności powietrza w domu!

Usuń wilgoć szybko i skutecznie

1. Prawidłowa wentylacja

Odpowiednia wentylacja wnętrz jest kluczem do zachowania świeżości w domu oraz znakomicie zapobiega dostaniu się nadmiaru wilgoci do rozmaitych jego zakamarków. Codziennie wietrz wszystkie pokoje, a zwłaszcza te, w których od czasu do czasu śmierdzi stęchlizną (na przykład w łazience, pralni czy piwnicy).

Okna twojego domu powinny być otwarte zawsze, gdy tylko to możliwe. Jeśli pomimo dobrej i częstej wentylacji, wilgoć i tak wkrada się do twoich czterech ścian, stosuj również elektryczne wentylatory, które pomogą nieco osuszyć powietrze w danym pomieszczeniu.

Otwarte okno

Również klimatyzacja pozwala znakomicie zadbać o poziom prawidłowego nawilżenia powietrza w domu czy mieszkaniu. Stosuj ją zwłaszcza w pomieszczeniach, do których nie dociera naturalne powietrze podczas wietrzenia.

Staraj się jednak nie nadużywać tej metody, gdyż możesz doprowadzić do nadmiernego wysuszenia powietrza, a to również jest szkodliwe dla zdrowia naszego organizmu. Może prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób układu oddechowego oraz do chronicznego zatkania nosa.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Świeży zapach w domu – kilka ciekawych porad

2. Ustal źródła wilgoci

Jeśli w którymś pomieszczeniu odczujesz bardzo wysoką wilgoć, w pierwszej kolejności powinieneś ustalić źródło problemu. Dokładnie przyjrzyj się ścianom, gdyż to właśnie na nich pojawia się mokry grzyb w przypadku pęknięcia rury.

Pamiętaj, że jeśli szybko nie rozwiążesz problemu, nie tylko zwiększasz ryzyko zalania, ale także mnożenia się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

3. Używaj osuszacza powietrza

Osuszacz powietrza to urządzenie gospodarstwa domowego, które znakomicie sprawdza się w zimnych regionach o częstych i obfitych deszczach. To właśnie na tych obszarach wilgoć z łatwością wchodzi do naszych domów i często trudno jest ją z nich wyeliminować. Co więcej, gdy nieustannie pada deszcz, nie ma możliwości częstego wietrzenia pomieszczeń.

Jeśli chcesz więc skutecznie osuszyć powietrze w domu, lecz nie możesz zrobić tego metodą systematycznego wietrzenia, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w specjalny osuszacz powietrza, który szybko i skutecznie pochłonie nadmiar wilgoci z twojego mieszkania.

Urządzenie to jest bardzo proste i wygodne w użyciu. Dodatkowo jego zużycie elektryczne jest porównywalne z klimatyzacją.  Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów osuszaczy powietrza do wyboru. Z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie w zadowalającej cenie.

4. Redukuj wilgoć za pomocą soli

Czy wiesz, że sól jest znakomitym pochłaniaczem wilgoci? Zaopatrz się więc w kilogram soli kuchennej, po czym wysyp jej niewielkie ilości na płaskich talerzykach i porozstawiaj w całym domu, zwłaszcza w pomieszczeniach szczególnie podatnych na nadmiar wilgoci. Po kilku dniach zauważysz, że sól pochłonęła wiele wody z powietrza.

Rzeczywiście sól jest jednym z minerałów o największej chłonności. Co więcej, jej działanie jest wszechstronne – służy nie tylko do pochłaniana wilgoci, lecz także znakomicie usuwa plamy z tkanin. Stosuj ją do usuwania plam, które pokryły cię ciemnym nalotem pleśni. Sól upora się nimi w kilka minut.

Sól

5. Inne domowe sztuczki na pozbycie się wilgoci z domu

Poza powyższymi zaleceniami, możesz również stosować inne metody, dzięki którym ograniczysz wzrost poziomu wilgoci w powietrzu oraz utrzymasz prawidłową wentylację swojego domu. Należą do nich nieznaczące nawyki, które jednak skutecznie pomagają zapobiec gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu.

  • Zawsze podczas gotowania włączaj okap. Wilgotne powietrze zamiast pozostać w kuchni, zostanie „wyciągnięte” na zewnątrz.
  • Ustawiaj ogrzewanie tak, by temperatura powietrza w domu nie przekraczała 20 ˚C. Pamiętaj, że im cieplej, tym większe ryzyko pojawienia się wilgotnych grzybów na ścianach, w półkach czy szafach.
  • Susz pranie na świeżym powietrzu. W ten sposób zapobiegniesz osadzaniu się wilgoci w pomieszczeniach swojego domu.
  • Równomiernie rozkładaj rośliny w swoim domu. Jeśli w danym pomieszczeniu jest ich zbyt wiele, następuje zwiększenie produkcji pary wodnej, a co za tym idzie – wzrost wilgotności powietrza.

Na zakończenie

Czynnikami, które również mają wpływ na zawartości wilgoci w powietrzu są światło oraz przewiew powietrza przez mieszkanie.

Okna i drzwi powinny być tak usytuowane, by gwarantowały maksymalny napływ naturalnego światła słonecznego. Jeśli to pomoże, powinieneś również przesunąć niektóre meble, aby umożliwić lepszy i swobodniejszy przepływ powietrza w twoim domu.

Dzięki powyższym poradom z pewnością szybko i skutecznie zażegnasz problem nadmiaru wilgoci w swoim domu. Pamiętaj, że dzięki nim poprawisz nie tylko estetykę swoich ścian, lecz przede wszystkim zadbasz o zdrowie całej rodziny i zapobiegniesz rozmaitym alergiom. Im szybciej uporasz się w tym problemem, tym mniej pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na naprawy i odmalowywanie ścian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Torén, K., Albin, M., & Järvholm, B. (2010). Systematiska kunskapsöversikter; 1. Betydelsen av fukt och mögel i inomhusmiljö för astma hos vuxna. Arbete Och Hälsa.
  • Åberg, N. (1995). Atopiska sjukdomar hos skolbarn i relation till boendefaktorer och förkylningsfrekvens. SLS.
  • Straube, J. F. (2002). Moisture in buildings. ASHRAE Journal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.