Toksyczne przedmioty w Twoim domu: 7 przykładów

Nie możemy pozbyć się z domu wszystkich niebezpiecznych materiałów , można jednak ograniczyć ich toksyczne oddziaływanie
Toksyczne przedmioty w Twoim domu: 7 przykładów
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Niektóre z przedmiotów, niezależnie od ich powszechnej obecności praktycznie w każdym domu, są dla nas toksyczne. Dziś chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na toksyczne przedmioty znajdujące się zapewne w Waszym domu. Warto przeczytać uważnie i zapamiętać wszystkie te potencjalnie toksyczne przedmioty.

1.Toksyczne przedmioty: produkty ze ścinek drzewnych

Dlaczego produkty zrobione ze ścinek drzewnych (takie jak płyty wiórowe w meblach) są niebezpieczne dla zdrowia? Wióry drzewne oraz pył są zazwyczaj sklejone za pomocą żywic formaldehydowych, trucizny, która podrażnia drogi oddechowe i oczy.

Ponadto może ona być równie niebezpieczna dla zwierząt.

Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem takich przedmiotów, gdyż te nowsze wyprodukowane zostały według wyższych standardów i nie wszystkie zawierają toksyczne związki.

Co możesz zrobić?

  • Aby upewnić się, czy Twoje meble są bezpieczne, należy sprawdzić ich certyfikaty w stosunku do międzynarodowych standardów, materiały z których zrobione są płyty drewniane i tym podobne,
  • Ponadto pamiętaj, że emisje powinny być oznaczone symbolem nie wyższym niż E1.

2. Wykładziny i dywany

Dlaczego dywan może być szkodliwy? Do produkcji dywanów używa się różnego rodzaju farb i klejów. Produkty te emitują lotne związki organiczne, które mogą powodować bóle głowy, alergie i zmęczenie.

Wykładziny mogą być szczególnie szkodliwe, gdyż w przeciwieństwie do dywanów pokrywają całą powierzchnię podłogi i są do niej przytwierdzone. Dodatkowo więc utrudnia to pozbycie się kurzu, który może powodować alergie i astmę.

Odkurzanie dywanu

Co możesz zrobić?

  • Jeżeli Twoje dywany są bardzo stare, warto wymienić je na nowe, zrobione z naturalnych materiałów, bez dodatków środków chemicznych.
  • Ponadto dobrze jest unikać dywanów o bardzo dużych rozmiarach ze względu na trudności w ich czyszczeniu.

4. Nadruki laserowe

Nadruki laserowe emitują maleńkie cząsteczki pochodzące z farby drukarskiej. Cząsteczki te dostają się do płuc co może prowadzić do problemów z układem oddechowym oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Co możesz zrobić?

  • Jeżeli masz w domu taki dywan, dbaj o dobrą wentylację pomieszczeń.

4. Butelki dla niemowląt

Butelki dla niemowląt są zwykle zrobione z poliwęglanu. Jest to rodzaj plastiku zrobionego przy użyciu związku chemicznego o nazwie bisfenol A (BPA).

Plastik ten ma strukturę bardzo podobną do ludzkiego estrogenu i został nazwany „niszczycielem hormonów”. Ponadto może on powodować bardzo poważne zaburzenia hormonalne u dzieci.

Dziecko podczas karmienia

Co możesz zrobić?

Najlepiej jest szukać produktów zrobionych z bezpiecznych materiałów i sprawdzać na etykiecie informacje o składzie surowców użytych do ich produkcji.

5. Toksyczne przedmioty: Materace

Wiele materaców zawiera duże ilości polibromowanego eteru difenylowego – związku który może być przyczyną problemów ze zdrowiem.

Ten związek chemiczny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Co możesz zrobić?

  • Stare materace najpewniej zawierają tę substancję. Należy je wymienić na nowe, wykonane z surowców naturalnych.

6. Toksyczne przedmioty: Pojemniki do przechowywania żywności

Pojemniki do przechowywania żywności są z reguły wykonane z plastiku. Oznacza to, że zawierają one znaczne ilości związków chemicznych takich jak ftalany. Związki te mogą być przyczyną zaburzeń układu hormonalnego, rozrodczego, zwiększenia ciśnienia tętniczego i insulinooporności.

Plastikowe pojemniki

Co możesz zrobić?

  • Spróbuj wymienić pojemniki plastikowe na szklane lub ceramiczne.
  • Jeżeli wolisz te plastikowe, wymień je na te zrobione z polietylenu i polipropylenu.
  • Nie zapominaj, że nie wolno podgrzewać żywności w mikrofalówce, używając pojemników z cienkiego plastiku.

7. Płyn do płukania tkanin

Płyny do płukania tkanin oczywiście sprawią, że ubrania będą miękkie, pokrywając je cienką warstwą toksycznych substancji.

Ponadto mogą one powodować podrażnienia skóry, problemy z oddychaniem i bóle głowy.

Co możesz zrobić?

  • Nawet jeżeli nie używasz go więcej niż trzeba, lepiej jest unikać tego produktu przy praniu ubrań dziecięcych.
  • Aby uzyskać ubrania miękkie i pachnące, wypróbuj naturalne metody płukania tkanin.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bustamante-Montes, P., Lizama-Soberanis, B., Olaíz-Fernández, G., & Vázquez-Moreno, F. (2001). Ftalatos y efectos en la salud. Revista Internacional de Contaminacion Ambiental. https://doi.org/10.1021/jp811282f
  • Goloubkova, T., & P, M. S. (2000). Bisfenol ­ A. Scientific Eletronic Library Online. https://doi.org/10.1063/1.1146042
  • Covarrubias Velázquez, H. E., Galindo, A. S., & Facio, A. O. C. (2016). RESINAS TERMOESTABLES DE FENOL-FORMALDEHÍDO. Rev. Iberoam. Polímeros.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.