Hormony odpowiadają za przebieg większości procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Nic więc dziwnego, że od ich działania zależy nie tylko to, jak się czujemy, ale i jak wyglądamy. Niektóre hormony mogą bezpośrednio wpływać na masę naszego ciała oraz sylwetkę.
Warto mieć świadomość tych zależności, zwłaszcza jeśli chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozwoju nadwagi, a nawet otyłości. Z drugiej strony fakt bycia otyłym również może przyczyniać się do zaburzenia poziomu hormonów w organizmie. Takie błędne koło!
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia konieczne jest więc zadbanie nie tylko o odpowiednią dietę, ale i nawyki, które do tego typu problemów nie dopuszczą.
Hormony a masa ciała – leptyna
Leptyna to hormon wytwarzany z komórek tłuszczu. Wysyła do mózgu komunikat, że w organizmie posiadamy odpowiednie zasoby energii i nie musimy przyswajać już dodatkowych kalorii. Właśnie dlatego substancję tę określa się często mianem ,,hormonu sytości”. Jego odpowiednie działanie zapewnia skuteczną kontrolę nad masą ciała i zapotrzebowaniem energetycznym.
Kiedy w organizmie jest za dużo tłuszczu, podnosi się także poziom leptyny. Z czasem mózg przestaje więc reagować na sygnały i tym samym przestajemy kontrolować to, co i w jakich ilościach jemy. Aby zapobiec takim skutkom ubocznym, warto wzbogacić swoją dietę w owoce, warzywa i inne produkty bogate w przeciwutleniacze.
Insulina to jeden z najlepiej znanych hormonów, odpowiada bowiem za kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo insulina uczestniczy także aktywnie w procesach metabolicznych oraz zwiększa zużycie energii w ciągu dnia.
W przypadku zaburzeń poziomu tego hormonu w organizmie cukry zaczynają być magazynowane jako tłuszcz. To znacznie utrudnia pozbycie się nadmiarowych kilogramów i walkę o wymarzoną sylwetkę.
Kortyzol
Kortyzol to tak zwany hormon stresu. Jeśli chodzi o jego wpływ na sylwetkę, hormon ten przyczynia się do zwiększonego odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Kortyzol wpływa na metabolizm tłuszczów, białek i cukrów w organizmie.
Odgrywa także ważną rolę w procesach odpowiedzialnych za unormowanie ciśnienia krwi.
Gdy w organizmie wytwarzane są zbyt duże ilości kortyzolu, może odbijać się to negatywnie na naszym samopoczuciu oraz sylwetce. Nie bez znaczenia jest także podwyższony poziom stresu i inne czynniki emocjonalne.
Kobiece i męskie hormony: Estrogen i androgeny
Estrogeny to grupa hormonów żeńskich, z kolei androgeny to hormony męskie. Zarówno jedna, jak i druga grupa odpowiada za dystrybucję tkanki tłuszczowej w organizmie. Tłumaczy to, dlaczego z wiekiem zmienia się struktura i masa mięśniowa każdego z nas, oczywiście zależnie także od poziomu aktywności.
W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, hormony wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała. Z kolei w okresie menopauzy, zwiększa się tendencja do odkładnia tkanki tłuszczowej na brzuchu.
Hormony wzrostu
Im więcej hormonu wzrostu w Twoim organizmie, tym większa szansa na skuteczną walkę z nadwagą i otyłością. Hormony tego typu działają bowiem doskonale na komórki tłuszczu – pozwalają przekształcić je w źródło energii.
Aby zwiększyć produkcję hormonów wzrostu, musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednią dawkę i jakość snu. Osiem godzin każdej nocy to odpowiedni czas nocnego wypoczynku, by hormony pozostawały w normie.
Epinefryna
Epinefryna – lepiej znana pod nazwą adrenalina – to hormon odpowiedzialny za przekształcanie tłuszczu w źródło energii. Adrenalina zmniejsza apetyt, ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, co jest kluczowe dla uniknięcia problemu otyłości brzusznej.
Aby pobudzić produkcję adrenaliny, należy zadbać o odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych.
Adiponektyna to hormon wytwarzany z tkanki tłuszczowej. Odgrywa kluczową rolę w spalaniu glukozy oraz kwasów tłuszczowych. Zwiększa także zdolność mięśni do pozyskiwania energii z węglowodanów oraz przyspiesza trawienie tłuszczów i pomaga zapanować nad apetytem.
Aktywność fizyczna i spożycie produktów bogatych w tłuszcze to niektóre ze sposobów, by hormony pozostawały w normie.
Iryzyna
Iryzyna to hormon wytwarzany podczas aktywności fizycznej. W odpowiedniej ilości pomaga spalać kalorie w o wiele bardziej skuteczny sposób, nawet po zakończeniu treningu.
Hormon ten przekształca także zły tłuszcz (tak zwany ,,biały tłuszcz”) w dobry (,,brązowy”).
Cholecystokinina
Cholecystokinina pomaga zapanować nad apetytem i dziennym spożyciem kalorii. Dzięki temu hormonowi możemy więc jeść mniej, jednocześnie czując się bardziej najedzoną przez dłuższy czas.
Pamiętaj, że kluczowe w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i nienagannej sylwetki są zdrowe nawyki żywieniowe i regularne ćwiczenia fizyczne. To wszystko w połączeniu z odpowiednim poziomem opisywanych powyżej hormonów, zapewni Ci skuteczną walkę z nadmiarowymi kilogramami i doskonałe samopoczucie.
Universidad Mayor de San Simón. Facultad de Ciencias Médicas., M., & Carvajal Garcés, C. F. (2010). OBESIDAD Y RESISTENCIA A LA LEPTINA. Gaceta Médica Boliviana. https://doi.org/10.1016/j.jamcollsurg.2004.07.014
Almanza-Pérez, J. C., Blancas-Flores, G., García-Macedo, R., Alarcón-Aguilar, F. J., & Cruz, M. (2008). Leptina y su relación con la obesidad y la diabetes mellitus tipo 2. Gaceta Medica de Mexico. https://doi.org/10.1016/j.phpro.2012.05.036
Vasquez-Machado, M., & Ulate-Montero, G. (2010). Regulación del peso corporal y del apetito. Acta Médica Costarricense.
Fernando Carrasco, N., José Eduardo Galgani, F., & Marcela Reyes, J. (2013). Síndrome de resistencia a la insulina. estudio y manejo. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(13)70230-X
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Złamanie naprężeniowe to takie, które występuje, gdy dochodzi do niewielkiego złamania kości a przyczyna nie wiąże się z silnym uderzeniem. W tym przypadku najczęstszą przyczyną są powtarzające się ruchy lub szybki wzrost ilości lub intensywności danego ruchu. Tego rodzaju złamania…
Nerwobóle można opisać jako zaburzenia czuciowe, które powodują coś podobnego do porażenia prądem w okolicy głowy, twarzy lub szyi. Jest to bardzo bolesne, dlatego dzisiaj odkryjemy, jak radzić sobie z nerwobólami przy pomocy naturalnych środków. Ludzie, u których zdiagnozowano neuralgię,…
Sonda nosowo-żołądkowa jest rurką wprowadzaną przez nos. Jej celem jest dotarcie do żołądka, przechodząc wcześniej przez przełyk. Zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego lub silikonu. Zwie się ją także potocznie rurką do karmienia żołądka. To bardzo przydatne urządzenie. Służy do…
Prawie każdemu z nas przytrafiło się kiedyś powierzchowne oparzenie na ciele. Wiele razy są one wynikiem drobnych wypadków domowych, głównie w kuchni, takich jak mimowolne dotknięcie gorącej patelni lub opryskanie wrzącym olejem. Ale oparzenia mogą być również wynikiem wystawienia na…
Epinefryna, nazywana również adrenaliną, to lek podawany na różne sposoby, w zależności od objawów danego pacjenta i sytuacji, w jakiej się znajduje. Używa się jej głównie w leczeniu zawału oraz wstrząsu anafilaktycznego. Epinefryna, znana powszechnie jako adrenalina, to hormon i…