Materac - 4 porady jak o niego zadbać

Pamiętaj, że materac służy do spania. Jeśli używasz go do jakichkolwiek innych celów, ryzykujesz jego zdeformowaniem. Raz w tygodniu przewracaj go na drugą stronę.
Materac - 4 porady jak o niego zadbać

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Jak troszczysz się o swój materac? Czasem zapominamy jak ważny jest ten podstawowy element współczesnego życia. To miejsce, gdzie spędzamy od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie.

Twardość, czystość i dobry stan materaca są gwarancją dobrego odpoczynku. Co więcej, pozwala on chronić kręgosłup. Materac ma również wpływ na pojawienie się reakcji alergicznych.

Należy pamiętać, że materac to idealne środowisko dla roztoczy. Musisz zatem podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ich rozwój. Troszcząc się o swój materac, dbasz o własne zdrowie.

W tym artykule chcemy powiedzieć jak dbać o materac. Czasem wystarczą małe zmiany, żeby zauważyć świetne rezultaty. A te z kolei mogą zmienić nasze życie.

1. Dobra wentylacja to czysty materac

Może słyszałeś kiedyś jak ktoś mówił, że “ścielenie łóżka z rana szkodzi zdrowiu.” Przyjrzyjmy się bliżej temu stwierdzeniu, żeby sprawdzić, czy tkwi w nim ziarnko prawdy.

Materac i jego odświeżanie
 • Roztocza lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Jeśli ścielimy łóżko zaraz po tym, jak wstaniemy, pozostaje ono ciepłe i wilgotne. To dla roztoczy świetna okazja to rozmnażania się.
 • Dobrze jest poczekać godzinę lub dwie zanim pościelimy łóżko.
 • Najlepiej jest zdjąć pościel z łóżka. Jeśli jest to możliwe, otwórz okno, żeby materac się wywietrzył.
 • Musisz wpuszczać do domu świeże powietrze. Dzięki temu lepiej zadbasz o swoją pościel, bo będziesz regularnie pozbywać się roztoczy.

Pamiętaj, że nawet jeśli roztocza zginą, zostają po nich zewnętrzne szkielety. Te mikroskopijne cząsteczki pozostają w materacu i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Dlatego też chcemy zaproponować inną metodę konserwacji materaca.

2. Czyszczenie materaca sodą

Wiesz już, że dobrze jest codziennie wietrzyć materace. To oznacza, że powinieneś zdejmować pościel z łóżka na jakiś czas zanim pościelisz łóżko.

Odkurzanie materaca

Kolejnym istotnym krokiem w zachowaniu materaca w dobrym stanie jest jego czyszczenie. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu. Oto prosty sposób jak to zrobić.

Przygotuj

Zastosowanie

Czyszczenie jest proste i daje świetne rezultaty. Najpierw zdejmij całą pościel. Następnie oprzyj materac o ścianę blisko okna.

 • Zmieszaj sodę z olejkiem z drzewa herbacianego. Rozpyl mieszankę na całym materacu.
 • Jeśli potrzebujesz większej ilości sody i olejku, przygotuj kolejną porcję, stosując te same proporcje. W ten sposób świetnie odkazisz materac.

Zostaw materac do wietrzenia na dwie godziny. Pamiętaj, żeby zdezynfekować obydwie strony materaca. Obydwa składniki mieszanki są zdrowe i dają przyjemny zapach.

Kiedy materac się wywietrzy, dokładnie go odkurz.

3. Regularnie przewracaj materac

Z pewnością już to wiesz, ale warto o tym przypomnieć. Przewracanie materacy zapobiega ich deformacji.

 • Przewracaj materace na drugą stronę raz w tygodniu.
 • Pamiętaj, że należy obracać je również w poziomie. Zamieniaj stronę, gdzie normalnie trzymasz głowę z tą, gdzie znajdują się twoje nogi.
Ważne jest również pamiętać, że materac nie służy do siedzenia. Czasem godzinami siedzimy na łóżku z książką lub komputerem.

Tego typu pozycje mogą wywołać odkształcenie materaca.

4. Zainwestuj w dobre prześcieradło na materac

Wszystkie materace mają powłokę z mocnego materiału. Warto jednak zakupić prześcieradło, które będzie chronić materac. Zagwarantuje to czystszą powierzchnię i lepszy sen.

Porządne prześcieradło
 • Prześcieradło chroni materac przed kontaktem z naszym ciałem i wydzielanym przez nie potem.
 • Prześcieradło można prać tak samo, jak ubrania.
 • Dobre prześcieradło to takie, które jest zrobione z oddychającego, chłonnego i łatwego w praniu materiału. Najlepsze są prześcieradła zrobione z bawełny.

Znasz już najważniejsze porady dotyczące konserwacji materaca. Musisz włożyć nieco wysiłku, jeśli chcesz, aby twoje materace były w dobrej kondycji. Dzięki temu zagwarantujesz sobie lepszy sen, a co za tym idzie – więcej energii.

Twoje plecy ci za to podziękują. A jeśli jesteś alergikiem, czyszczenie materaca z pewnością ci pomoże. Do dzieła!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.