Oczyszczacz powietrza - przyjaciel alergików

Oczyszczacz powietrza może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz korzystać z czystszego i zdrowszego środowiska. Ale przede wszystkim, jeśli mieszkasz na obszarach, gdzie poziom zanieczyszczenia jest wysoki.
Oczyszczacz powietrza - przyjaciel alergików

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przybycie wiosny jest powodem do radości dla wielu osób, ponieważ zaczyna się poprawiać pogoda. Temperatury zaczynają rosnąć, dzień staje się coraz dłuższy i słychać śpiew ptaków. A tu i tam widać też pszczoły, kwiaty i pierwsze zielone pędy.

Są jednak i tacy, którzy cierpią z powodu przykrych dolegliwości, głównie z powodu pyłków roślinnych rozprzestrzeniających się wszędzie w powietrzu. Rozwiązaniem dla takich osób może być oczyszczacz powietrza.

Swędzenie w nosie i gardle, łzawienie oczu, wyciek z nosa i ciągłe kichanie uniemożliwiają alergikowi cieszenie się piękną, wiosenną pogodą. Ale jest dla nich jest dobra wiadomość: oczyszczacz powietrza pomaga filtrować i skutecznie eliminować stężenie pyłków z powietrza.

Należy pamiętać, że wiosna to okres zapylania roślin. Dlatego w tym okresie jest nieuniknione, że w powietrzu unosi się mnóstwo rożnych pyłków. Hiszpańskie Towarzystwo Alergii i Immunologii wskazuje w związku z tym, że zanieczyszczenie powietrza w środowisku miejskim jeszcze potęguje drażniący wpływ pyłków. Dlatego właśnie ludzie cierpiący na alergię na pyłki roślinne skarżą się w tym okresie na uciążliwe objawy.

W czym pomaga oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest bardzo przydatnym urządzeniem na co dzień, szczególnie dla alergików. Pomaga bowiem wyeliminować setki tysięcy mikroskopijnych cząstek potencjalnie szkodliwych dla zdrowia.

Co ciekawe, eliminuje a nawet nieprzyjemne zapachy. Należy zauważyć, że w tych cząstkach można znaleźć nie tylko kurz, ale także roztocza, alergeny zwierzęce, pleśń, pyłki, bakterie i wirusy. Nie wspominając już o zanieczyszczeniach chemicznych, takie jak dym tytoniowy i tlenek węgla.

Ci, którzy już poczuli się zachęceni do przetestowania skuteczności oczyszczaczy powietrza, chwalą sobie rezultaty. Twierdzą, że dziś uważają oczyszczacz powietrza za urządzenie niezbędne, aby móc korzystać z czystszego, a przede wszystkim wolnego od pyłków powietrza w całym domu.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Biorąc pod uwagę wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska w dużych miastach, właśnie tam oczyszczacze powietrza odniosły największy sukces. Jednak możliwe jest skorzystanie z zalet oferowanych przez te urządzenia w dowolnym miejscu. Są bardzo proste w obsłudze: oczyszczacz zaczyna działać po prostu po podłączeniu sprzętu do gniazdka.

Po zainstalowaniu, oczyszczacz automatycznie dostosowuje się do warunków powietrza w danym pomieszczeniu. Następnie, po włączeniu, jest w stanie oczyścić powietrze ze swojego otoczenia w mniej niż 10 minut.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz Intense Pure Air Connect marki Rowenta oczyszcza 100% najdrobniejszych cząstek obecnych w powietrzu, umożliwiając oddychanie czystym i świeżym powietrzem. Dlatego są doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie, astmę, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli lub inne schorzenia, które wpływają na układ oddechowy. Zwłaszcza wiosną, kiedy alergeny oddechowe (pyłki, zarodniki grzybów, roztocza i zwierzęta) powodują najwięcej problemów.

Sukces tej technologii opiera się na systemie czterech poziomów filtrowania. Dzięki temu oczyszczacz może znacznie łatwiej wychwycić wszystkie czynniki, które mogą powodować choroby. Ponadto podczas pracy nie generuje hałasu. W ten sposób dyskretnie wykonuje swoje zadanie, nie wpływając na codzienne czynności, a przede wszystkim nie zakłócając odpoczynku domowników.

Ponieważ oczyszczacz musi być podłączony do źródła energii elektrycznej, aby mógł pracować, posiada funkcje timera i programowania, które pozwalają uniknąć dużego zużycia energii. Ponadto może być też sterowany przez smartfon, wewnątrz lub z zewnątrz domu. Wszystko to zapewnia większy komfort obsługi.

Oczyszczacz powietrza tylko dla domu?

Zastosowanie oczyszczaczy w domu jest powszechne i jak najbardziej zalecane. Jednak urządzenia te mogą być również instalowane w innych środowiskach, w których często spędza się wiele godzin, na przykład w miejscu pracy.

Zadowolona kobieta w biurze

Oczyszczacze powietrza Rowenta są polecane przez Hiszpańskie Towarzystwo Alergologii i Immunologii Klinicznej (SEAIC).

Aspekty do rozważenia

Chociaż prawdą jest, że oczyszczacz powietrza jest bardzo przydatnym urządzeniem do utrzymania czystego powietrza w domu, nie należy pozwolić, by spadła na niego cała „odpowiedzialność”. To znaczy, nawet gdy aparat wykonuje swoją funkcję, konieczne jest zastosowanie pewnych dodatkowych środków, takich jak:

  • Codzienne wietrzenie domu, przynajmniej przez 10 lub 15 minut.
  • Regularne odkurzanie dywanów i zasłon.
  • Unikanie pluszowych i futrzanych przedmiotów, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów oddechowych.
  • W przypadku posiadania innych klimatyzatorów lub oczyszczaczy należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów. To bardzo ważne, ponieważ po nagromadzeniu brudu mogą przestać spełniać swoją funkcję.
  • Należy zrezygnować z używania wełnianych materacy i poduszek (aby uniknąć obecności roztoczy).
  • Trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi oczyszczacza, aby sprawdzić, jak należy przeprowadzać jego konserwację i czyszczenie.
  • Należy pamiętać, że istnieją filtry dezodoryzujące i HEPA, których nie można ponownie użyć, ale należy je wymieniać co jakiś czas.
  • Filtr wstępny Intense Pure Air należy czyścić co 2 lub 4 tygodnie.

Wreszcie ważne jest, aby użytkownicy pamiętali, że oczyszczacz powietrza nie zużywa tyle energii, ile na przykład klimatyzator. A ponieważ spełnia on swoją funkcję już w ciągu mniej niż 10 minut dziennie, koszt zużycia energii generalnie nie jest wygórowany.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.