Alergie? Oto 7 produktów o właściwościach łagodzących

Zamiast stosować leki, które mogą mieć niepożądane skutki uboczne, warto wzbogacić swoją dietę o produkty żywnościowe mające cechy naturalnych leków przeciwhistaminowych, aby kontrolować objawy alergii za ich pomocą.
Alergie? Oto 7 produktów o właściwościach łagodzących
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Alergie są odpowiedzią układu immunologicznego na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak pyłki i roztocza. Przedostanie się ich do organizmu powoduje uruchomienie procesów wytwarzania białka znanego jako histamina.

Białko to jest główną przyczyną objawów, jakimi cechują się alergie, czyli przekrwienie nosa, kichanie, swędzenie, wysypka itd.

Chociaż histamina nie jest jedynym czynnikiem wywołującym alergie, to spożywanie naturalnych produktów spożywczych o właściwościach przeciwhistaminowych może stanowić częściowe rozwiązanie dla wszystkich dolegliwości o podłożu alergicznym.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów pochodzących od mniej lub bardziej uznanych producentów leków. Niektóre dostępne są wyłącznie na receptę.

Spora część tych leków ma dość uciążliwe efekty uboczne, powoduje na przykład nadmierną senność. Aby uniknąć ich stosowania, natura pozwala wykorzystać kilka zdrowszych alternatyw o podobnym działaniu.

Chcesz wiedzieć , jakie są najbardziej polecane naturalne alternatywy dla leków antyhistaminowych oraz jakie mają właściwości? Jeśli tak, zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

1. Zielona herbata jako skuteczny sposób na alergie

Zielona herbata stanowi jeden z najlepszych suplementów diet odchudzających. Jest także jednym z najlepszych naturalnych środków antyhistaminowych skutecznie łagodzących objawy spowodowane przez alergie.

zielona herbata na alergie

Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim znaczącym ilościom kwercetyny i katechiny, czyli dwóm substancjom działającym jak silne przeciwutleniacze. Substancje te pozwalają tym samym zmniejszyć wydzielanie histaminy.

Niezbędne składniki

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Zalej zieloną herbatę szklanką wrzącej wody i pozostaw na 10 minut do czasu zaparzenia.
  • Następnie przecedź napar i wypij go od razu, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy alergii.
  • Powinieneś jednak unikać picia więcej niż trzech szklanek zielonej herbaty dziennie, ponieważ napój ten ma działanie przeczyszczające.

2. Napar z pokrzywy

Napar z pokrzywy to kolejne naturalne lekarstwo, które pomoże Ci szybko złagodzić objawy powodowane przez alergie.

Jego właściwości nie tylko przyczyniają się do zredukowania ilości alergenów obecnych w drogach oddechowych, lecz także zmniejszają ilość zalegającego w nich śluzu.

Niezbędne składniki

  • 1 łyżka stołowa świeżych liści pokrzywy (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Dodaj pokrzywę do wody, doprowadź całość do wrzenia. Gotuj przez około 10 minut.
  • Po upływie wskazanego czasu odstaw do wystygnięcia, przecedź i wypij napój. Nie pij więcej niż dwie szklanki naparu na dobę.
  • Nie pij naparu z pokrzywy jeśli zażywasz leki na nadciśnienie krwi lub jesteś w ciąży.

3. Ocet jabłkowy na alergie

Ocet jabłkowy ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Zawiera także naturalne substancje przeciwhistaminowe, które skutecznie zwalczają dolegliwości wywoływane przez różnego rodzaju alergie.

ocet jabłkowy na alergie

Ocet jabłkowy to produkt szczególnie zalecany w przypadku alergii typowo sezonowych i problemów z oddychaniem spowodowanych między innymi przeziębieniem.

Niezbędne składniki

  • 1 łyżka stołowa octu jabłkowego (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Rozcieńcz łyżkę octu jabłkowego w szklance wody i natychmiast wypij tę mieszaninę.
  • Pij dziennie od dwóch do trzech szklanek tego napoju.

4. Herbata rooibos

Herbata rooibos, znana również jako afrykańska czerwona herbata lub herbatka z czerwonokrzewu, to napój o wysokiej zawartości naturalnych produktów przeciwhistaminowych, które spowalniają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz łagodzą uczucie pieczenia lub swędzenia w gardle.

napar rooibos

Jest to w 100% produkt pochodzenia naturalnego, więc nie będzie powodować żadnych skutków ubocznych, jak na przykład senność, którą powoduje wiele leków przeznaczonych do leczenia tych samych objawów.

Niezbędne składniki

  • 1 torebka herbaty rooibos
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj do niej torebkę herbaty. Niech całość zaparza się przez kilka minut.
  • Wypij herbatę od razu, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy alergii.

5. Jogurt naturalny i jego wpływ na alergie

Żywe kultury bakterii i naturalne środki przeciwhistaminowe występujące w dużych ilościach w jogurcie naturalnym poprawiają kondycję naturalnej flory bakteryjnej.

Ponadto, pozwalają wzmocnić funkcje układu odpornościowego. A to właśnie on pozwala skutecznie zwalczyć alergie oraz związane z nimi dolegliwości.

Bakterie takie jak Lactobacillus acidophilus i bifidus także skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii.

jogurt naturalny a alergia

Niezbędne składniki

  • pół szklanki jogurtu naturalnego (122 g)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Wymieszaj dokładnie jogurt z łyżką miodu, możesz jeść taki produkt raz na dzień.

6. Napar z lucerny

Picie naparu z lucerny może złagodzić uczucie pieczenia i łzawienia oczu, a także zmniejszyć nadmiar śluzu wydzielającego się w nosie.

Niezbędne składniki

  • 1 łyżka stołowa lucerny (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Dodaj lucernę do naczynia z gotującą się wodą i gotuj całość na małym ogniu przez kilka minut.
  • Odstaw całość do wystygnięcia, następnie przecedź przed sitko.
  • Pij tak uzyskany napar raz dziennie, najlepiej na pusty żołądek.

7. Herbata z ginkgo biloba

Herbata z ginkgo biloba (miłorzębu japońskiego) zawiera substancje zwane ginkgolidami. Ich antyalergiczne właściwości skutecznie redukują ilość śluzu wytwarzanego w nosie oraz zmniejszają swędzenie oczu.

Naturalne związki przeciwhistaminowe występujące w tej herbacie pozwalają także złagodzić inne objawy powodowane przez alergie.

herbata z ginkgo biloba

Niezbędne składniki

  • 1 łyżka suszonego ginkgo biloba (miłorzębu japońskiego – 10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przyrządzania opisywanego produktu

  • Ginkgo biloba umieść w naczyniu z wodą i podgrzewaj na małym ogniu, aż się zagotuje.
  • Zdejmij naczynie z ognia i przelej zawartość przez sitko.
  • Odczekaj, aż wystygnie, a następnie wypij. Pij maksymalnie dwie szklanki tego naparu na dobę.

Każdy z wymienionych w powyższej części artykułu środków pozwala skutecznie zredukować nieprzyjemne objawy wywołujące alergie.

Należy jednak zauważyć, że niektóre z tych środków nie powinny być przyjmowane w tym samym czasie, jako że ich łączne działanie może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Dlatego jeśli zdecydujesz się na ich stosowanie, czyń to z rozwagą i nie łącz kilku herbat lub naparów ze sobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.