Jak uprościć sobie sprzątanie? - 8 porad

Sprzątanie to bez wątpienia obowiązek, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Możemy jednak uczynić go prostszym i znośniejszym. Poznaj 8 sztuczek, które uproszczą Ci życie!
Jak uprościć sobie sprzątanie? - 8 porad

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2020

Domowe porządki to zajęcie, którego wielu z nas nie znosi. Dowiedz się, jak uprościć sobie sprzątanie, by mieć więcej czasu na przyjemności!

Zewsząd bombardują nas informacje, by zacząć o siebie dbać i poświęcać więcej czasu na odpoczynek, relaks i pielęgnowanie swoich zamiłowań. Jak jednak znaleźć na to czas, gdy trzeba pójść do pracy, zająć się dziećmi, zrobić zakupy, pranie, prasowanie i do tego wszystkiego posprzątać cały dom?

Wykończeni nadmiarem obowiązków niechętnie sięgamy po szmatę i z grymasem niezadowolenia szorujemy wszystkie kąty. A czy wiesz, że czas poświęcony na sprzątanie można skrócić do minimum? Wystarcz tylko zacząć stosować kilka bezcennych trików. Jeśli nie wiesz, jak uprościć sobie sprzątanie, świetnie trafiłeś!

Odkryj dziś z nami receptę na czysty dom i więcej czasu dla siebie! Poniżej znajdziesz osiem porad, które pomogą Ci się lepiej zorganizować i zaoszczędzić sporo czau podczas codziennych porządków. Chociaż nie wyeliminujesz z nimi potrzeby sprzątania, zaoszczędzisz wiele czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na przyjemności.

8 porad na to, jak uprościć sobie sprzątanie

1. Szuflady i skrzynki pomogą Ci utrzymać porządek

Czego nie ma na widoku, to nam nie przeszkadza. Podobnie jest też w kwestii utrzymania porządku w domu. Staraj się wykorzystywać do maksimum komody, półki i szuflady.

Układaj w nich różne przedmioty – kiedy będą one schowane w odpowiednim miejscu, nie będą blokowały przepływu energii, a tym samym nie będą Ci przeszkadzały. Najgorsze jest to, gdy przekładamy rzeczy z miejsca na miejsce, tworząc jednocześnie nieustanny bałagan.

Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością szuflad i półek, zaopatrz się w kartony lub plastikowe pojemniki i w nich poukładaj swoje rzeczy, zwłaszcza te, których używasz tylko od czasu do czasu:

  • Zabawki z czasów dzieciństwa
  • Dawne notatki i zeszyty ze szkoły, okresu studiów
  • Stare książki, gazety
  • Buty i ubrania, których nie nosisz o tej porze roku

Generalnie chodzi o to, by każdy przedmiot miał przypisane swoje stałe miejsce. Nie rozrzucaj rzeczy, myśląc że później je odłożysz na miejsce. Zrób to od razu, a tym sposobem twój dom zawsze będzie uporządkowany. Choć z początku zmiana nawyków bywa nieco trudna, z czasem się do tego przyzwyczaisz.

2. Nie rozrzucaj ciuchów byle gdzie

Nie wiesz, jak uprościć sobie sprzątanie? Niezawodnym sposobem na utrzymanie porządku w domu jest odkładanie ubrań do szafy, na przypisane im miejsce. Porozrzucane wszędzie ciuchy sprawiają wrażenie nieładu i potęgują uczucie wiecznego bałaganu w domu.

Można tego uniknąć odkładając ubrania na ich miejsce. W rzeczywistości zajmuje to tylko kilka sekund. Zamiast rzucić brudne ubrania na podłogę, od razu włóż je do kosza na pranie. Przecież nie musisz wieszać kurtki na oparciu krzesła – tyle samo czasu zabierze Ci odwieszenie jej do szafy lub na wieszak.

Stos poskładanych ubrań - czyli jak uprościć sobie sprzątanie

To samo z bluzkami, swetrami, spodniami, koszulkami… Poskładaj je i odłóż na półkę lub do szafy. Od tego przecież są meble! Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że często po prostu nie chce się nam sprzątać od razu.

Jednak w dłuższej perspektywie taki nawyk sprawi, że Twój dom będzie wyglądał niechlujnie  i nie będziesz się w nim czuć przyjemnie i komfortowo.

3. Opracuj grafik prania

Aby uniknąć góry brudnego prania, regularnie przygotowuj grafik prania. Grunt to dobrze się zorganizować!

Możesz na przykład puszczać pralkę co trzy dni. Przygotuj kilka koszy na pranie, aby od razu grupować brudne ciuchy. Wyegzekwuj od wszystkich członków rodziny, aby rozbierając się wieczorem, od razu wrzucali brudy do odpowiedniego kosza.

Jednego dnia upierz białe tkaniny, innego czarne, a jeszcze innego delikatne bądź bieliznę. Zorganizuj się tak, jak będzie Ci wygodniej. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie gromadzić stosów brudnych ubrań przez długi okres czasu.

4. Codziennie zmywaj naczynia

Wyobraź sobie, że po całym dniu pracy wracasz do domu i chcesz sobie przygotować kolację, a w zlewie piętrzą się stosy nieumytych naczyń. Nie ma się co oszukiwać – od razu zniechęcasz się do gotowania. Co więcej, zaciągasz rękawy i bierzesz się do zmywania. A na koniec zjadasz coś szybkiego i niezdrowego, bo nie masz już ochoty ani siły na przyrządzanie posiłku.

Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku w kuchni jest zmywanie naczyń zaraz po posiłku. Staraj się wdrożyć ten nawyk w swój plan dnia. Zagoń także całą rodzinę do dbania o czystość. Przecież każdy może za sobą umyć kubek po herbacie czy talerzyk.

Jeśli w danej chwili nie masz czasu na zmywanie, zrób to przy najbliższej nadarzającej się okazji. Pamiętaj, że natychmiastowe mycie naczyń jest dużo prostsze niż po kilku godzinach, gdy musisz zdrapywać przyschnięte resztki jedzenia.

Jeśli masz liczną rodzinę rozważ zakupienie zmywarki i wyegzekwuj od wszystkich, by zaraz po posiłku wkładali brudne naczynia do urządzenia. Wówczas łatwiej ci będzie utrzymać nieskazitelnie czystą kuchnię na co dzień.

5. Naucz się sprzątać codziennie

Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że sprząta się tylko raz na tydzień, zwykle w piątek lub w sobotę. Regularne porządkowanie każdego dnia po trochu jest jednak lepszym rozwiązaniem.

Czy nie lepiej poświęcić codziennie 10-15 minut na drobne prace niż kilka godzin w weekend, kiedy teoretycznie powinniśmy cieszyć się z czasu wolnego? Jeśli nie wiesz, jak uprościć sobie sprzątanie, sprzątaj na raty!

Czyszczenie kranu w łazience

Staraj się każdego dnia przeznaczyć około kwadransa na domowe obowiązki. Jednego dnia przetrzyj łazienkę, kolejnego kuchnię, następnego sypialnię itd. Wcale nie muszą to być gruntowne porządki. Wystarczy, że przetrzesz kurze, uporządkujesz rozrzucone przedmioty, zamieciesz podłogę.

Wypróbuj tę metodę przez cały tydzień, a ze zdziwieniem stwierdzisz, że w weekend możesz pozwolić sobie na relaks i miłe spędzanie czasu z rodziną. Generalne porządki rób tylko od czasu do czasu, na przykład raz na miesiąc.

6. Regularnie wietrz łazienkę

Jeśli zastanawiasz się, jak uprościć sobie sprzątanie łazienki, odkryj dwa wielkie sekrety! Pierwszym z nich jest wietrzenie łazienki po każdym prysznicu czy kąpieli. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się wilgoci i odkładania pleśni w łazienkowych zakamarkach.

Z kolei drugim sekretem utrzymania czystości w łazience jest zastępowanie tradycyjnego mydła żelem pod prysznic. W ten sposób wyeliminujesz osady z mydła i konieczność ich częstego usuwania z płytek, luster, umywalki, wanny i kabiny prysznicowej.

7. Rozwieszaj ranie tak, aby uniknąć prasowania

Nie ma co ukrywać – prasowanie zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli chcesz ograniczyć ten niezbyt przyjemny domowy obowiązek, naucz się wieszać pranie tak, aby później nie trzeba było go prasować.

Żelazko na desce do prasowania

W tym celu wyciągaj pranie z pralki natychmiast po zakończeniu cyklu prania. W ten sposób ubrania nie będą miały czasu na to, by się pognieść.

Przed rozwieszeniem rozciągnij ubrania i powieś tak, aby nie odbić sznura ani klamerek w widocznym miejscu. Znajdź swój sposób, a zaoszczędzisz naprawdę wiele czasu!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Przypalone żelazko? – Są na to sposoby!

8. Stosuj sodę oczyszczoną, ocet i sok z cytryny

Zamiast wydawać krocie na chemiczne środki czyszczące, zaopatrz się w podstawowe naturalne produkty, z którymi posprzątasz cały dom. Klasycznym zestaw do sprzątania składa się z sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny. Pewnie znajdziesz je w swojej kuchni!

Jeśli dotychczas nie poznałeś czyszczących właściwości naturalnych produktów, takich jak soda, ocet i sok z cytryny, koniecznie je wypróbuj. Z pewnością zdziwi Cię to, jak skutecznie usuwają one brud z kranów, garnków, piekarników, powierzchni kuchennych i łazienkowych.

Koniecznie zastosuj powyższe porady na to, jak uprościć sobie sprzątanie. Chodzi o to, by zminimalizować wysiłek wkładany w codzienne porządki, abyś mógł przeznaczyć zaoszczędzony czas na relaks lub inne zajęcia, na które trudno Ci wygospodarować czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ubillus Lombeida, Carlos Andrés (2019). Propuesta para la fabricación y comercialización de un desinfectante que no posea químicos, a base de vinagre de manzana, bicarbonato y limón en la ciudad de Guayaquil. Universidad Católica de Santiago de Guayaquil. http://repositorio.ucsg.edu.ec/handle/3317/13440
  • Molina Esquivel, Enrique. (2015). Contaminantes biológicos del aire interior de la vivienda: factores contribuyentes, afecciones relacionadas y medidas correctivas. Revista Cubana de Higiene y Epidemiología53(1) Recuperado en 24 de mayo de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-30032015000100008&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.