Nieskazitelna kuchnia – 5 prostych wskazówek

Podpowiemy Ci jak utrzymać kuchnię w nieskazitelnym porządku i czystości. Nie jest to wcale trudne! Wystarczy pięć prostych i szybkich kroków.
Nieskazitelna kuchnia – 5 prostych wskazówek

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy nieskazitelna kuchnia jest Twoim wciąż nieosiągniętym marzeniem? Choć odpowiednie posprzątanie kuchni a następnie utrzymanie jej w czystości wymaga nieco czasu i energii, nie jest to tak ogromne poświęcenie jak może Ci się wydawać.

Często zapominamy o tym, że istnieją szybkie, proste i skuteczne rozwiązania. Magia polega na znaniu ich i umiejętnym ich wykorzystaniu. Nieskazitelna kuchnia? To może być Twoja kuchnia!

Ważne jest by zaznaczyć, że szybkie i proste rozwiązania pochodzą w wielu źródeł i mają różny charakter. Są wśród nich specjalistyczne produkty, domowe środki, sposoby rozwiązywania problemów i zapobiegania im.

W związku z tym postanowiliśmy podzielić się z Tobą najefektywniejszymi i sprawdzonymi sposobami na nieskazitelną kuchnię. Wypróbuj je. Na pewno nie wszystkie jeszcze znasz i nie wszystkie testowałaś!

Nieskazitelna kuchnia: pięć wskazówek, które pomogą Ci ją stworzyć i utrzymać

1. Dodaj biały ocet do płynu do czyszczenia podłóg

Dodawanie niewielkiej ilości octu do gotowych produktów czyszczących to popularny zabieg.

Biały ocet ułatwia domowe porządki, ponieważ sprawia, że lepkie zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia. Nie trzeba więc szorować i trzeć powierzchni, wystarczy przetrzeć je miękką szmatką lub gąbką. Ponadto łączenie octu z gotowym produktem do czyszczenia wzmacnia działanie tego produktu.

Ocet to najlepszy domowy środek czyszczący.

2. Wyczyść okap

Sprzątając kuchnię prawdopodobnie skupiasz się przede wszystkim na najbardziej widocznych miejscach. Łatwo jest zapomnieć o zakamarkach, do których trudno dotrzeć a które są w użyciu przez cały czas. Okap jest właśnie takim zakamarkiem.

Podobnie jak mikrofalówki i piekarniki, okapy szybko zbierają masę tłustego, lepkiego brudu. Rozwiązaniem jest ostrożne zdjęcie filtra i wyczyszczenie go mieszanką gorącej wody, soku z cytryny i octu.

Podczas gdy filtr będzie się moczył w wodzie ze środkami odtłuszczającymi i dezynfekującymi, wyczyść wnętrze obudowy okapu używając odrobiny amoniaku lub specjalnego produktu do usuwania tłuszczu z powierzchni materiału, z którego wykonany jest Twój model.

Kiedy skończysz tę fazę sprzątania, Twoja kuchnia będzie pachniała świeżo a rzut oka na całość pomieszczenia da wrażenie ogólnej czystości. Pamiętaj by czyścić okap i filtr co najmniej raz w tygodniu.

3. Susz umyte naczynia naturalnie

Nieskazitelna kuchnia to również wygląd Twoich naczyń. Dlatego ważne jest by zwracać uwagę na to jak je myjesz. Na początek przyjrzyj się swojej suszarce do naczyń.

Czy opróżniasz tackę na wodę często czy pozwalasz by woda stała w niej przez wiele dni? Czy po zdjęciu naczyń z suszarki przecierasz je szmatką przed włożeniem ich do szafki? Czy może odkładasz je na miejsce kiedy są wciąż lekko wilgotne?

Nieskazitelna kuchnia to również nieskazitelne naczynia.

Jeśli w suszarce pozostaje woda a naczynia odkładane są do szafek zanim wyschną w pełni, mogą nieprzyjemnie pachnieć i być pokryte plamami i zaciekami. To właśnie dlatego choć Twoja kuchnia jest czysta nie wygląda nieskazitelnie. Nieskazitelna kuchnia to naczynia w idealnym stanie.

Dlatego pozwól im wyschnąć naturalnie i w pełni zanim odłożysz je na miejsce. By upewnić się, że są całkowicie suche możesz przetrzeć je szmatką – koniecznie suchą – tuż przed umieszczeniem ich na półce.

4. Dezynfekuj gąbki do mycia naczyń

Jeśli nie oczyszczasz odpowiednio narzędzi, których używasz do mycia naczyń, może się na nich gromadzić brud (zwłaszcza tłuszcz). Gąbki i szmatki prawdopodobnie zaczną też brzydko pachnieć. Poza tym, że oczywiście należy je od czasu do czasu wymienić – optymalna częstotliwość to wymiana całego kompletu co najmniej raz w miesiącu – narzędzia te trzeba też regularnie dezynfekować. 

Jaki jest najszybszy i najskuteczniejszy sposób na wyczyszczenie szczotek, gąbek i szmatek które są zabrudzone i pachną nieświeżo?

Wieczorem po zakończeniu wszystkich kuchennych czynności, umieść je w szklanej misce z wodą i alkoholem. Pozostaw je na noc. Rano Twoje szmatki i gąbki będą jak nowe – czyste, świeże i gotowe do ponownego użycia. Powtarzaj taką dezynfekcję i oczyszczanie dwa razy w tygodniu.

Gąbki i szmatki wymagają regularnej dezynfekcji.

Z drugiej strony, należy pamiętać że takie narzędzia powinny być przechowywane w przewiewnym miejscu tak, by mogły swobodnie wyschnąć.

Jeśli przechowujesz je na tacce albo w pojemniku, pamiętaj by dobrze je odcisnąć przed odłożeniem, dzięki temu na dnie pojemnika nie będzie gromadziła się woda a gąbki i szmatki będą miały szansę dobrze wyschnąć. W ten sposób unikniesz zagrzybienia pojemników i samych narzędzi wskutek utrzymującej się wilgoci.

Nieskazitelna kuchnia i brudne narzędzia używane do czyszczenia i sprzątania nie idą w parze. Zabrudzone i nieświeże szmatki będą Ci przeszkadzały zamiast pomagać. Dlatego dbaj o nie odpowiednio. Jeśli nie, Twoje sprzątanie nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów.

5. Odetkaj i przeczyść odpływ zlewu

Kawałki jedzenia bardzo często wpadają do odpływu i trafiają do rur zlokalizowanych pod kuchennym zlewem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy myjesz na raz dużą ilość naczyń po gotowaniu i posiłku. Po pewnym czasie z odpływu zacznie wydobywać się brzydki zapach. Aby temu zapobiec, wykorzystaj dwa łatwo dostępne składniki: fusy po kawie  lub coca-colę.

Istnieje wiele domowych sposobów na odetkanie kuchennego odpływu.

Jak poprawnie oczyścić odpływ przy pomocy kawy i coli?

  1. Zacznij od umycia wszystkich naczyń tak, byś nie musiała używać zlewu przez jakiś czas – co najmniej przez godzinę. Następnie umyj sam zlew.
  2. Wyjmij z ekspresu filtr i wsyp do odpływu fusy. Dolej nieco gorącej wody.
  3. Pozostaw kawę w odpływie na co najmniej godzinę i gotowe!

Możesz powtarzać ten zabieg tak często jak tego potrzebujesz. Jest nieszkodliwy, nie uszkadza instalacji. Co więcej, sprawia że w kuchni utrzymuje się przyjemny zapach kawy, a nie drażniący zapach agresywnych środków chemicznych.

Kolejnym prostym trickiem jest wykorzystanie coca-coli. Mieszanka coli i sody oczyszczonej przeczyści rury usuwając zalegające resztki jedzenia.

  1. Wsyp do odpływu 4 łyżki sody oczyszczonej (około 40 gramów) i wlej litr coca-coli.
  2. Pozostaw mieszankę na godzinę lub nawet całą noc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.