Utrzymanie czystości w domu - poznaj 5 nawyków

Te nawyki na utrzymanie czystości w domu są naprawdę proste. Wszystko jest kwestią zdrowego rozsądku i bycia konsekwentnym, gdy już zaczniesz je stosować.
Utrzymanie czystości w domu - poznaj 5 nawyków

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2019

Czy wydaje Ci się, że utrzymanie czystości w domu jest zadaniem prawie niewykonalnym? Czy zaraz po sprzątaniu, brudne i przypadkowe obiekty pojawiają się wszędzie w bardzo krótkim czasie? Może jeśli mieszkasz w pojedynkę, to nie jest tak powszechne, ale jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością częściej się zdarza.

Utrzymanie czystości w domu to wyzwanie dla wielu rodzin. W codziennym życiu, kurz i przedmioty rozproszone po różnych pokojach są prawie niemożliwe do uniknięcia. Istnieją jednak pewne środki, które możesz podjąć, aby Twój dom był czysty przez dłuższy czas.

Wiele osób w końcu przyzwyczaja się do życia z bałaganem w domu. Inni w międzyczasie szukają alternatywy dla tej rzeczywistości. Aby Ci pomóc, przedstawimy pięć najlepszych nawyków czyszczenia, aby utrzymanie czystości w domu stało się znacznie łatwiejszym zadaniem.

Utrzymanie czystości w domu – jakie korzyści z tego płyną?

Po pierwsze warto zastanowić się, dlaczego lepiej jest mieszkać w czystym i schludnym domu. Chociaż możesz w to nie wierzyć, odgrywa to ważną rolę dla naszej psychiki.

Zrelaksowana kobieta

Oto trzy główne zalety:

  • Mniejsze ryzyko zachorowań: Nagromadzenie się kurzu i bakterii powoduje wiele powszechnych reakcji alergicznych i inne problemy zdrowotne .
  • Lepszy nastrój: Każdy lubi żyć w porządku i mieć przyjemny zapach w swoim otoczeniu. To nieświadomie, ale bardzo wyraźnie wpływa na Twój nastrój i aktywność w domu.
  • To forma ćwiczeń: Sprzątanie zużywa umiarkowaną ilość energii, która jest dobra dla twojego organizmu. Kiedy skończysz, poczujesz ulgę i satysfakcję z powodu wykonania zaległego zadania.

5 nawyków które sprawią, że utrzymanie czystości w domu stanie się łatwiejsze

A teraz przejdźmy do konkretów. Jak zmienić swoje przyzwyczajenia, aby utrzymać porządek w swoim domu? Dzięki tym prostym zwyczajom zauważysz, że są to małe codzienne wysiłki, które znacznie ułatwią Ci życie i ułatwią utrzymanie czystości w domu.

1. Utrzymuj podłogi w czystości

Jeśli poświęcisz pięć minut dziennie na umycie podłóg, zobaczysz, że ich konserwacja będzie znacznie łatwiejsza. Zamiast gromadzić kurz i inne zanieczyszczenia, umyj je codziennie wilgotnym mopem.

Sprzątanie domu

Jeśli go nie potrzebujesz, po prostu zmieć z nich wszelki brud. Możesz to robić codziennie po obiedzie.

2. Ściel łóżka

Tak, wiemy, że wielu ludzi tego nienawidzi. Jednak ścielenie łóżka zapewni Ci poczucie, że Twój pokój jest zawsze czysty. Najlepiej zrobić to rano, zaraz po wstaniu. Jeśli możesz zostaw okna otwarte, aby przewietrzyć sypialnię. Prześcieradła należy prać raz w tygodniu w gorącej wodzie.

3. Pozostawiaj ubrania złożone lub zawieszone na stojaku

Jeśli istnieje jeden widok, który można winić za zaniedbany dom, to byłyby to porozrzucane wszędzie ubrania. Aby tego uniknąć, dobrze jest wejść w nawyk trzymania ubrań na swoim miejscu.

Poskładane ubrania

Kiedy wrócisz do domu, odwieś płaszcz. Po prysznicu, wrzuć ubrania do kosza na brudną bieliznę. Jeśli przebierasz  się by wyjść do miasta lub położyć się spać, zostaw ubrania na następny dzień na krześle lub gdzieś w szafie. To proste działania, ale będą miały świetny efekt wizualny.

4. Myj prysznic lub wannę po każdym użyciu i raz dziennie sprzątaj łazienkę

Chociaż może wydawać się nieco zbędne mycie prysznica po każdej kąpieli, ale jest to naprawdę skuteczne.

Możesz przetrzeć ściany ściereczką i środkiem dezynfekującym, aby uniknąć gromadzenia się mydła i pleśni. Możesz również poświęcić kilka minut przed kąpielą, aby szybko wyczyścić toaletę i umywalkę.

Zobaczysz, że będzie to bardzo mało wysiłku, a radykalnie zmienisz wygląd swojej łazienki.

5. Sprzątaj zespołowo i podziel zadania między członków rodziny

Przydziel zadanie każdemu członkowi rodziny: mycie naczyń, wynoszenie śmieci, karmienie zwierząt domowych lub zamiatanie podłóg. Jeśli mieszkasz w pojedynkę, nadal próbuj rozdzielić zadania, nawet jeśli zajmie Ci to więcej czasu.

Są to małe czynności, które naprawdę robią różnicę. To również pomaga uczyć dzieci odpowiedzialności i pomoże wam żyć razem szczęśliwie.

Rodzina wspólnie sprząta dom

Na sam koniec warto wspomnieć, że to wszystko nie oznacza, że Twoje życie ma się ograniczać do wiecznego sprzątania. Nie musisz popadać w skrajność, aby wprowadzić trochę równowagi i dobrej atmosfery do Twojego domu.

Chodzi o znalezienie rutyny i stworzenie zdrowego, a zarazem przyjemnego środowiska. Nie musisz mieć na tym punkcie obsesji, ważna jest po prostu systematyczność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Limpieza, P. D. E. (2012). Limpieza y desinfección Cap.7. Instituto Nacional de Aprendizaje. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1898-5.50007-9
  • Casanova, V. (2011). Métodos de limpieza , desinfección y esterilización.
  • Rivas, C., & Mota, M. (2000). Bacterias anaerobias. In TEMAS DE BACTERIOLOGÍA Y VIROLOGÍA MÉDICA.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.