Proste sztuczki na pleśń ze ścian!

W niektórych wypadkach zastosowanie naturalnych produktów do usuwania pleśni będzie wymagać kilkakrotnej aplikacji. Wyeliminuje to jednak zagrożenie ewentualnego zatrucia substancjami chemicznymi, które znajdują się w agresywnych środkach czyszczących.
Proste sztuczki na pleśń ze ścian!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jak usunąć pleśń ze ścian? Pytanie to trapi wielu z nas. Pleśń to potoczna nazwa grzybów saprofitycznych należących do różnych grup systematycznych. Razem z grzybami kapeluszowymi i drożdżami należą do wielkiego królestwa Fungi Juss (Grzyby).

Pleśń zbudowana jest z charakterystycznych komórek, co sprawia, że nie są zaliczane ani do królestwa roślin, ani do królestwa zwierząt. Na świecie występuje ich setki gatunków. Jednak te, które najczęściej zagnieżdżają się w domu to Cladosporium, Penicillium, Alternaria i Aspergillus.

Za środowisko bytowania wybierają te pomieszczenia, w których jest wilgotno Dlatego też najłatwiej je spotkać w łazienkach, na płytkach lub na ścianach.

Minusem występowania pleśni jest nie tylko nieestetyczny wygląd powierzchni, ale również wpływ jej obecności na nasze zdrowie. Wywołuje ona bowiem problemy związane z układem oddechowym i jest przyczyną reakcji alergicznych.

Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek, które pozwalają w skuteczny sposób usunąć pleśń ze ścian i innych powierzchni, bez konieczności sięgania po agresywne środki czyszczące.

Dziś przedstawimy Ci najskuteczniejsze naturalne środki, które sprawią, że pleśń zniknie z Twojego domu w mgnieniu oka.

 Usuń pleśń ze ścian i innych powierzchni w swoim domu!

1. Biały ocet

Chcesz usunąć pleśń ze ścian, nie wydając przy tym gigantycznych sum pieniędzy? Nie wahaj się w takim wypadku wykorzystać właściwości białego octu.

Biały ocet na pleśń ze ścian

Ten łatwo dostępny produkt ma silne działanie przeciwbateryjne i przeciwgrzybicze. Powoduje to, że świetnie sprawdza się przy usuwaniu nalotu ze ścian.

Zastosowanie:

 • szklankę produktu wlej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl na zabrudzonej ścianie
 • pozostaw na kilka minut, a następnie usuń, wycierając powierzchnię do czysta
 • powtórz proces tyle razy, ile będzie to potrzebne, by usunąć całą pleśń ze ścian i innych powierzchni

2. Olejek z drzewa herbacianego

Dzi ęki swoim silnym właściwościom antybiotycznym i przeciwbakteryjnym, olejek z drzewa herbacianego ma wiele zastosowań – zarówno w medycynie, jak i w gospodarstwie domowym.

Cena tego naturalnego produktu jest nieco wyższa niż innych proponowanych tutaj środków. Jednak warto pamiętać o tym, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia i jest przyjazny dla środowiska.

Zastosowanie:

 • jedną łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego rozpuść w pół litra wody i rozprowadź na zanieczyszczonej powierzchni
 • pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj obszar szmatką lub szczotką

3. Woda utleniona

W przypadku usuwania pleśni będziemy używać jej bez rozcieńczania. Sprawi to, że usuwanie jej ze ścian będzie dużo łatwiejsze.

Sprzątanie - jak usunąć pleśń ze ścian

Chociaż wykorzystanie właściwości wody utlenionej raczej kojarzy się z dezynfekowaniem ran, okazuje się, że nadtlenek wodoru ma silne właściwości przeciwbakteryjne. A to dobrze sprawdza się przy sprzątaniu domu.

Zastosowanie:

 • wodę utlenioną dokładnie rozpyl na ścianach, pozostaw na 15 minut, a następnie wyszczotkuj powierzchnię
 • jeżeli będzie to konieczne spłucz i powtórz aplikację

4. Nadwęglan sodu

Substancja ta to jeden z najpopularniejszych ekologicznych wybielaczy. Dzięki właściwościom utleniającym, skutecznie czyści i wybiela. Jest składnikiem proszków do prania i tabletek do zmywarek.

Ma zdolność do usuwania wszelkiego rodzaju uciążliwych zanieczyszczeń, do których zalicza się również pleśń ze ścian i innych powierzchni.

Zastosowanie:

 • wymieszaj kilka łyżek substancji z ciepłą wodą i rozprowadź na zabrudzone obszary
 • pozostaw na około 20 minut i spłucz

Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Czysty dom – jak często czyścisz tych 9 rzeczy?

5. Ekstrakt z pestek grejpfruta

Ekstrakt z pestek grejpfruta nie należy do najpopularniejszych sposobów na pleśń, ale zapewniamy Cię, że jest to świetny środek czyszczący!

Olejek grejpfrutowy na pleśń ze ścian

Jego antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości sprawiają, że jest on skutecznym naturalnym produktem, który pomoże Ci utrzymać porządek w Twoim domu. Ponadto w odróżnieniu od innych rozwiązań, nie ma silnego zapachu.

Zastosowanie:

 • 20 kropli ekstraktu rozpuść w szklance wody i zaaplikuj na powierzchnię, na której pojawiła się pleśń
 • pozostaw na kilka minut, a następnie usuń preparat wycierając czystą szmatką. Nie ma potrzeby płukania.

6. Wódka

Mimo że kojarzona jest głównie z dobrą zabawą i drinkami, dzięki wysokiej zawartości alkoholu można wykorzystać ją również w innych celach. Skutecznie eliminuje ona grzyby i bakterie z niemal każdej powierzchni.

Zastosowanie:

 • rozprowadź produkt na powierzchni zabrudzonej pleśnią i pozostaw na około 10 minut
 • po upływie zalecanego czasu przetrzyj miejsce szczotką lub gąbką
 • w razie konieczności powtórz aplikację kilka razy

Po zapoznaniu się z naszymi propozycjami możesz wybrać sposób, który najbardziej przypadł Ci do gustu. Wypróbuj jego skuteczność w swoim domu. Pamiętaj, by przestrzegać podanych zaleceń!

Oprócz tego zadbaj, by pomieszczenie, w którym często pojawia się pleśń było dobrze wentylowane. Dzięki temu wyeliminujesz utrzymujące się tam wilgotne powietrze i sprawisz, że środowisko przestanie sprzyjać rozmnażaniu się grzybów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.