Proste sztuczki na pleśń ze ścian!

Choć w niektórych wypadkach zastosowanie naturalnych produktów do usuwania pleśni będzie wymagać kilkakrotnej aplikacji, wyeliminuje to zagrożenie ewentualnym zatruciem substancjami chemicznymi, które znajdują się w agresywnych środkach czyszczących.

Pleśń to potoczna nazwa grzybów saprofitycznych należących do różnych grup systematycznych. Razem z grzybami kapeluszowymi i drożdżami należą do wielkiego królestwa Fungi Juss (Grzyby).

Pleśń zbudowana jest z charakterystycznych komórek, co sprawia, że nie są zaliczane ani do królestwa roślin, ani do królestwa zwierząt.

Na świecie występuje setki gatunków jednak te, które najczęściej zagnieżdżają się w domu to Cladosporium, Penicillium, Alternaria i Aspergillus.

 Za środowisko bytowania wybierają te pomieszczenia, w których jest wilgotno, czyli najłatwiej je spotkać w łazienkach, na płytkach lub na ścianach.

Minusem ich występowania jest nie tylko nieestetyczny wygląd powierzchni, ale również ich obecność odbija się na zdrowiu. Wywołują problemy z układem oddechowym i są przyczyną reakcji alergicznych.

Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek, które pozwalają w skuteczny sposób je usunąć, bez konieczności sięgania po agresywne środki czyszczące.

Dziś przedstawimy Ci najskuteczniejsze naturalne środki, które sprawią, że pleśń zniknie z Twojego domu w mgnieniu oka.

 Usuń pleśń ze swojego domu!

1. Biały ocet

bialy-ocet

Chcesz usunąć pleśń ze swoich ścian, nie wydając przy tym gigantycznych sum pieniędzy? Nie wahaj się w taki wypadku wykorzystać właściwości białego octu.

Ten łatwo dostępny produkt ma silne działanie przeciwbateryjne i przeciwgrzybicze. Powoduje to, że świetnie sprawdza się przy usuwaniu ich ze ścian.

Zastosowanie:

 • szklankę produktu wlać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić na zabrudzonej ścianie
 • pozostawić do działania na kilka minut, a następnie usunąć wycierając powierzchnię do czysta
 • powtórzyć proces tyle razy ile będzie to potrzebne, by usunąć całą pleśń

2. Olejek z drzewa herbacianego

Dzięki swoim silnym właściwościom antybiotycznym i przeciwbakteryjnym olejek z drzewa herbacianego ma wiele zastosowań zarówno w medycynie, jak i w gospodarstwie domowym.

Co prawda cena tego naturalnego produktu jest nieco wyższa niż innych proponowanych tutaj środków, jednak warto pamiętać o tym, że nie jest on agresywny dla zdrowia i jest przyjazny dla środowiska.

Zastosowanie:

 • jedną łyżeczkę olejku herbacianego rozpuścić w pół litrze wody i rozprowadzić na pożądanej powierzchni
 • pozostawić do działania na kilka minut a następnie przetrzeć obszar szmatką lub szczotką

3. Woda utleniona

sprzatanie

Chociaż wykorzystanie właściwości wody utlenionej raczej ograniczamy tylko do dezynfekowania ran, okazuje się, że nadtlenek wodoru ma silne właściwości przeciwbakteryjne, co dobrze sprawdza się przy sprzątaniu domu.

W wypadku usuwania pleśni będziemy używać jej bez rozcieńczania, co sprawi, że usuwanie jej ze ścian stanie się dużo łatwiejsze.

Zastosowanie:

 • wodę utlenioną dokładnie rozpylić na ścianach, pozostawić do działania na 15 minut, a następnie wyszczotkować powierzchnię
 • jeżeli będzie to konieczne spłukać i powtórzyć aplikację

4. Nadwęglan sodu

Substancja ta to jeden z najpopularniejszych ekologicznych wybielaczy. Dzięki właściwościom utleniającym skutecznie czyści i wybiela, przez co jest składnikiem proszków do prania i tabletek do zmywarek.

Ma zdolność do usuwania wszelkiego rodzaju uciążliwych zanieczyszczeń w tym i pleśni ze ścian.

Zastosowanie:

 • wymieszać kilka łyżek substancji z ciepłą wodą i rozprowadzić na zabrudzone obszary
 • pozostawić do działania na około 20 minut i spłukać

Ekstrakt z pestek grejpfruta

olejek-grejpfrutowy

Ekstrakt z pestek grejpfruta nie należy do najpopularniejszych sposobów na pleśń, ale zapewniamy Cię, że jest to świetny środek czyszczący!

Jego antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości sprawiają, że jest on skutecznym naturalnym produktem, który pomoże Ci utrzymać porządek w Twoim domu. Ponadto w odróżnieniu od innych rozwiązań, nie ma silnego zapachu.

Zastosowanie:

 • 20 kropli ekstraktu rozpuścić w szklance wody i zaaplikować na powierzchnię, gdzie pojawiła się pleśń
 • pozostawić na kilka minut do działania, a następnie usunąć preparat kawałkiem materiału. Nie ma potrzeby płukania

Wódka

Mimo że kojarzona jest wyłącznie z dobrą zabawą i drinkami, dzięki wysokiej zawartości alkoholu można wykorzystać ją również w innych celach. Skutecznie eliminuje ona grzyby i bakterie z niemal każdej powierzchni.

Zastosowanie:

 • rozprowadzić produkt na powierzchni zabrudzonej pleśnią i pozostawić do działania na około 10 minut
 • po upływie zalecanego czasu przetrzeć miejsce szczotką lub gąbką
 • w razie konieczności powtórzyć działanie kilka razy

Po zapoznaniu się z naszymi propozycjami wybierze sposób, który najbardziej przypadł Ci do gustu i wypróbuj jego skuteczność w swoim domu. Pamiętaj, by przestrzegać podanych zaleceń!

Oprócz tego zadbaj, by pomieszczenie, w którym często pojawia się pleśń, było dobrze wentylowane. Dzięki temu utrzymujące się wilgotne powietrze i środowisko sprzyjające rozmnażaniu grzybów zostanie nieco zaburzone.

WIĘCEJ DLA CIEBIE