Pralka - Pozbądź się pleśni i grzybów!

Aby usunąć pleśń i grzyby ze swojej pralki, stosuj ten sposób raz na dwa tygodnie i dokładnie oczyszczaj gumowe zabezpieczenie bębna.
Pralka - Pozbądź się pleśni i grzybów!

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2018

Pralka to urządzenie, bez którego nie może się obejść żadne gospodarstwo domowe. Jest ona nie tylko bardzo potrzebna, ale i bardzo wymagająca, o czym często w codziennym pędzie po prostu zapominamy. Pamiętajmy jednak, że to właśnie to urządzenie wielokrotnie ratuje nas w podbramkowych sytuacjach.

Jako że pralka jest używana niemal codziennie, z biegiem czasu odkłada się w niej sporo zabrudzeń, w tym pleśni i grzybów. Chcesz dokładnie wyczyścić swoją pralkę? Koniecznie poznaj na to sposób!

Pralka i pleśń – co musisz o nich wiedzieć?

Pleśń

Pleśń to rodzaj grzyba, najczęściej występujący w ciemnych i wilgotnym miejscach. Istnieje wiele różnych rodzajów pleśni, a wiele z nich jest niewidocznych gołym okiem.

Mimo że najlepiej rozwija się w wilgotnym środowisku, pleśń jest w stanie przetrwać długi czas także w suchym miejscu. Straci tylko zdolność rozmnażania się.

Pralka to miejsce idealne do rozwoju pleśni i grzybów. Na szczęście mikroorganizmy te nie wpływają na wygląd i stan naszych ubrań, aczkolwiek jeśli chodzi o efekty uboczne, może pojawić się nieprzyjemny zapach lub nawet infekcje skórne.

Skąd pleśń bierze się w pralce?

Wiemy już, czym jest pleśń i jak generalnie z nią walczyć. Warto jednak zastanowić się nad tym, skąd bierze się ona akurat w naszej pralce. Winą za to możemy obciążyć wodę oraz używane detergenty do prania.

Mieszanka tych dwóch czynników plus dodatkowa ekstremalna wilgotność sprawiają, że pralka to idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów.

Pleśń w pralce łatwo rozpoznać – jest najczęściej gęsta i ciemnozielona.

Naturalne sposoby, by pralka lśniła jak nowa

Codzienne sprzątanie wymaga od nas ciągłych zakupów detergentów i środków czystości. Większość z nich jest jednak pełna agresywnych i silnych substancji chemicznych. W dodatku nie są to produkty tanie.

Substancje chemiczne obecne w środkach czystości mogą mieć wiele skutków ubocznych – przede wszystkim mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Co więcej, mogą także uszkodzić urządzenia AGD, do których są używane, takie jak pralka.

Z kolei, co oczywiste, ich cena to duża strata dla naszego domowego budżetu. Chciwość nie zawsze popłaca, ale już ekonomiczne podejście do sprzątania i zdroworozsądkowa oszczędność to cecha, dzięki której Twoja pralka będzie lśnić jak nowa. W dodatku niskim kosztem!

Naturalna alternatywa

Jeśli szukasz taniego i naturalnego sposobu, by Twój dom był czysty i bezpieczny dla zdrowia, nie ignoruj siły naturalnych produktów. Niektóre z nich są porównywalnie, a nawet bardziej skuteczne niż ich komercyjne zamienniki.

W dodatku najczęściej są znacznie tańsze, a ich stosowanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych.

Aby pralka lśniła zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz, koniecznie wypróbuj naszą naturalną alternatywę, dzięki której pozbędziesz się pleśni i grzybów.

Pralka i jej ustawienia

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1/4 szklanki soku z cytryny
 • 3 litry wody
 • 1 szklanka wody utlenionej
 • butelka ze spryskiwaczem

Co należy zrobić?

 • Wymieszaj wszystkie składniki w wiadrze, a następnie przelej odpowiednią ilość preparatu do butelki ze spryskiwaczem.
 • Dokładnie wstrząśnij i wymieszaj. Upewnij się, że butelka jest szczelna.
 • Do czyszczenia pralki tym sposobem koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki i jednorazową chirurgiczną maseczkę, aby uniknąć wdychania oparów pleśni.
 • Spryskaj pokryte pleśnią miejsca. Pamiętaj, że nie zawsze jest ona widoczna na pierwszy rzut oka.
 • Resztę roztworu wlej do pojemnika na płyn do płukania i uruchom pralkę na normalny cykl prania z gorącą wodą.

Przeczytaj także artykuł: Naturalny detergent domowej roboty

Jak uniknąć problemu pleśni w pralce?

Woda w bębnie pralki

Być może stosując opisany wyżej sposób po raz pierwszy tak gruntownie wysprzątasz swoją pralkę i usuniesz z niej pleśń i grzyby!

Aby w przyszłości uniknąć sytuacji, w której Twoja pralka jest tak bardzo zabrudzona, staraj się zapobiegać regularnie formowaniu się pleśni i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w Twoim urządzeniu.

Oto podstawowe zasady:

 • Zawsze po praniu zostaw drzwiczki pralki otwarte, aby skutecznie pozbyć się wilgoci.
 • Mokre ubrania wyjmuj z pralki od razu po praniu, aby uniknąć nadmiaru wilgoci.
 • Regularnie osuszaj gumowe zabezpieczenie bębna (tam gromadzi się najwięcej pleśni i grzybów).
 • Opisany wyżej sposób stosuj raz na dwa tygodnie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.