Filozofia feng shui – stwórz dom pełen harmonii

· Styczeń 1, 2016
Obecność luster w sypialni może negatywnie wpływać na Twój sen oraz wypoczynek, więc staraj się je zakrywać trzymając lustra na przykład za drzwiami szafy.

Nasz dom jest bardzo ważny dla wszystkich. To miejsce, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie, przeżywając najlepsze chwile w kręgu naszej rodziny. Ale ważne jest także to, aby nasz dom był czysty i cechował się pełną harmonią. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka pomysłów opartych o filozofię feng shui, które mogą okazać się pomocne w stworzeniu i utrzymaniu harmonii w Twoim domu.

Podstawą naszych dzisiejszych rozważań jest starożytna filozofia zwana feng shui.

Jest to koncepcja estetyki powstała w Chinach, opierająca się na taoistycznej doktrynie i mająca na celu poprawić codzienne życie.

Jej początki są dość stare, ale obecnie wciąż uważa się ją za jeden z najlepszych sposobów na przystrojenie i zorganizowanie swojego domu w sposób sprawiający, że będziemy po prostu czuć się w nim dobrze.

Podstawa filozofii feng shui – dobra ochrona

Jednym z zaleceń feng shui jest zapewnienie solidnej ochrony domu.

Może oznaczać właściwie wszystko: począwszy od wzgórza lub góry, innego domu, a na małym budynku stojącym za Twoim domem skończywszy po to, by czuć się w środku chronionym i bezpiecznym.

Przestrzeń przed domem

Ogród

Ważna jest również otwarta przestrzeń przed domem. Najlepsze opcje to duże podwórko lub ogród, zaraz przy głównym wejściu, ale doskonale sprawdzi się także plac zabaw lub taras. W każdym razie musisz sobie stworzyć przestrzeń, aby mieć poczucie otwartości.

Zwróć uwagę na teren z boku domu

Oprócz ochrony tylnej części domu i rozległej przestrzeni z przodu, powinieneś także zadbać o boki swojego domu. W tym celu doskonale sprawdzi się sąsiadujący dom lub inny budynek pozwalający stworzyć wrażenie stabilności, równowagi i harmonii.

Podobnie jak fotel bujany, także i dom potrzebuje dobrego wsparcia po bokach.

Zawsze szukaj ochrony

Mając na uwadze wyżej wymienione powody wynikające z feng shui widać wyraźnie, że budowanie domu na szczycie góry lub wynajmowanie apartamentu na najwyższym piętrze budynku mieszkalnego nie jest dobrym pomysłem.

Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – miejsca takie nie zapewniają należytej ochrony z każdej strony. Twój dom powinien być zawsze czymś otoczony i dzięki temu bezpieczny.

Rozejrzyj się wokół

Salon

Zawsze należy zwracać uwagę na otoczenie swojego domu, a nie tylko bezpośrednią bliskość elementów ochronnych, ponieważ istnieją także inne przyczyny negatywnie wpływające na zdefiniowaną przez feng shui harmonię w domu.

Zwróć szczególną uwagę na takie kwestie jak słupy, anteny, kable itp., które mogłyby wytwarzać negatywną energię. I zadbać o obecność drzew przed swoim domem.

Nie pozwól im jednak na zakłócanie przebiegu chodników lub działania bramy. Upewnij się, że ich gałęzie nie znajdują się w bezpośredniej bliskości Twojego domu.

Drzwi wejściowe

Zadbaj o swoje drzwi wejściowe, ponieważ są one według zaleceń feng shui jednym z najważniejszych aspektów harmonijnego domu. Staraj się utrzymać je w dobrym stanie, niech będą zawsze pomalowane i polakierowane, widoczne z ulicy, z kilkoma krzewami po obu stronach dla zapewnienia lepszej estetyki.

Pamiętaj, że drzwi frontowe są niejako „twarzą” i „wizytówką” domu, więc powinny zawsze sprawiać przyjazne wrażenie i być naprawdę dobrze utrzymane.

Wnętrze domu jest równie ważne

Według filozofii feng shui, wszystkie ścieżki wewnątrz naszego domu powinny być zakrzywione lub łamane, w każdym razie nie mogą przebiegać w linii prostej.

Jednocześnie na ich drodze nie powinno być jakichkolwiek przeszkód takich, jak meble lub kwiaty, w przeciwnym razie mogą wytwarzać one negatywną energię.

Uważaj na lustra

Chociaż jak najbardziej możesz mieć lustra w swoim domu, to jednak najlepiej jest zakrywać je przez cały czas. Na przykład jeśli masz lustro w pokoju, to zalecamy umieszczenie go wewnątrz szafy lub garderoby tak, że jest ono widoczne tylko wtedy, gdy chcesz z niego skorzystać.

Unikaj spoglądania w lustro, gdy nie jest ono w użyciu.

Nie zapominaj o utrzymaniu czystości i porządku w swoich rzeczach

Porządek w farbach

Nasza ostateczna i najważniejsza wskazówka dotyczy utrzymania domu w czystości i dobrej organizacji swoich rzeczy. Nie pozwól, by brud lub nieprzyjemne zapachy zanieczyściły wnętrze domu, unikaj bałaganu lub rozrzucania rzeczy po całym domu.

Każdy przedmiot powinien mieć swoje własne miejsce i powinien być często czyszczony. Oczywiście nie należy przesadzać z nadmierną pedantycznością w kwestiach sprzątania – ale należy zachować wnętrze domu w dobrym stanie i wysokiej czystości.

Wszystkie te wskazówki sprawią, że poczujesz się w swoim domu znacznie bardziej komfortowo, szczęśliwie i bezpiecznie, właśnie dzięki feng shui.