Przypalone żelazko? – Są na to sposoby!

Metalowa podstawa żelazka jak magnes przyciąga syntetyczne tkaniny. Nierzadko ich fragmenty przywierają do żelazka, powodując, że przywiera ono do kolejnych prasowanych tkanin. Aby uniknąć problemu, należy systematycznie czyścić metalową podstawę żelazka.
Przypalone żelazko? – Są na to sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Masz problem z prasowaniem ubrań i pościeli, ponieważ spód żelazka przywiera do tkanin? Rzeczywiście przypalone żelazko nie nadaje się do usuwania zagnieceń z ubrań bez ryzyka wypalenia w nich dziury. Z pewnością na metalowej bazie twojego urządzenia nagromadziły się resztki rozmaitych tkanin oraz cząsteczki, które znacząco utrudniają prasowanie.

Chociaż na pierwszy rzut oka twoje żelazko wygląda na czyste, warto od czasu do czasu je wyczyścić, aby zapobiec tworzeniu się nieestetycznego i utrudniającego pracę osadu. Pamiętaj, że przypalone żelazko nie działa prawidłowo oraz wydłuża czas prasowania, a także przyczynia się do osłabienia włókien tkanin.

Brak systematycznego czyszczenia żelazka prowadzi do znacznego skrócenia życia urządzenia na skutek gromadzenia się w nim drobnych fragmentów tkanin, kurzu i innych cząsteczek pochodzących ze środowiska. Prasowanie jasnych ubrań przypalonym żelazkiem wiąże się również z ryzykiem pojawienia się nieestetycznych ciemnych plam, często bardzo trudnych do usunięcia.

Poznaj dziś z nami kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie żelazka – nie tylko przypalonego. Regularna konserwacja pomoże ci wydłużyć czas użyteczności sprzętu oraz znakomicie zadba o stan twoich ubrań i innych często prasowanych tkanin. Nie ryzykuj i lepiej zadbaj o swoje żelazko!

Przypalone żelazko? – Nigdy więcej!

Żelazko jest jednym z najczęściej używanych urządzeń gospodarstwa domowego i jednocześnie najbardziej zaniedbywanych. Chociaż wielu z nas prasuje ubrania niemalże codziennie, często nawet nie przechodzi nam przez głowę, że należy regularnie czyścić to urządzenie.

Pamiętaj, że wszystkie sprzęty wymagają odpowiedniej troski i konserwacji. W przeciwnym razie będą nam służyły krótko, a rezultaty nie będą satysfakcjonujące.

Ile razy podczas prasowania miałaś wrażenie, że żelazko przywiera do tkaniny i drżałaś o swoje ulubione ubrania, aby nie wypalić w nich dziury? Z pewnością przydarzyło ci się to wiele razy. Przed następnym prasowaniem wyczyść swoje nieco przypalone żelazko i poczuj różnicę! Poniżej znajdziesz kilka domowych sztuczek na szybkie i tanie czyszczenie!

1. Sok z cytryny z dodatkiem sody oczyszczonej

Jeśli jesteś zwolennikiem sprzątania domu naturalnymi środkami czyszczącymi, z pewnością wiesz, że pasta na bazie soku z cytryny i sody oczyszczonej to jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych domowych detergentów.

Pasta ta doskonale sprawdza się również podczas czyszczenia metalowej podstawy żelazka. Zawiera ona w swym składzie sporo kwasów, które szybko i sprawnie odklejają przywarte do żelazka fragmenty tkanin oraz usuwają wszelkiego rodzaju bród.

Cytryna z sodą oczyszczoną

Twoje przypalone żelazko w kilka chwil znów będzie wyglądało jak nowe, a jego metalowa podstawa – lśniąca i idealnie gładka!

Składniki detergentu
Sposób przygotowania i użycia
  • Wyciśnij sok z dwóch cytryn i wymieszaj go z dwiema łyżkami sody oczyszczonej.
  • Odczekaj chwilę, aż minie musujący efekt zmieszania tych dwóch składników ze sobą i następnie wetrzyj pastę w zimną podstawę żelazka.
  • Pozostaw pastę na metalowej części przez około 5 minut, po czym dokładnie usuń ją wilgotną szmatką.
  • Przeprowadzaj czyszczenie żelazka przynajmniej raz w miesiącu.

2. Woda destylowana z białym octem

Poprzez zmieszanie wody destylowanej z octem otrzymamy niezwykle skuteczny środek pozwalający szybko wyczyścić przypalone żelazko. Mieszanka ta świetnie radzi sobie z usuwaniem ciemnych plam będących konsekwencją długotrwałego przywierania tkanin do metalowej podstawy żelazka.

Składniki detergentu
Sposób przygotowania i użycia
  • Przygotuj niewielkie naczynie i zmieszaj w nim obydwa składniki. Upewnij się, czy dobrze się ze sobą połączyły.
  • Następnie zanurz w przygotowanym roztworze czystą szmatkę i przetrzyj nią przypaloną bazę żelazka. Podczas czyszczenia żelazko powinno być minimalnie nagrzane (letnie).
  • Powtarzaj czyszczenie 2-3 razy w tygodniu. Dzięki tej metodzie twoje żelazko zawsze będzie idealnie czyste i bezpieczne dla prasowanych tkanin, nawet tych najdelikatniejszych.

3. Sól kuchenna

Niewielu z nas wie, że sól kuchenna jest znakomitym środkiem czyszczącym. Z powodzeniem możemy ją stosować również do usuwania przypaleń z podstawy żelazka. Sól, dzięki formie kryształków, szybko i skutecznie usuwa resztki tkanin i bród z tafli żelazka.

Gruboziarnista sól
Jak czyścić przypalone żelazko solą?
  • Przygotuj dwie łyżki gruboziarnistej soli kuchennej (30 g) oraz jeden arkusz gazety.
  • Rozłóż gazetę i rozsyp na arkuszu kryształki soli.
  • Następnie rozgrzej żelazko i przejedź nim po przygotowanej powierzchni, zupełnie jakbyś prasował jakąś tkaninę zamiast posypanej solą gazety.
  • Wykonuj czynność tak długo, aż przypalone żelazko stanie się idealnie czyste, a jego podstawa gładka i błyszcząca.
  • Na koniec wyłącz żelazko i gdy się ochłodzi, przetrzyj je delikatną ściereczką.

4. Świeczka woskowa

Wcieranie świeczki woskowej w podstawę żelazka fantastycznie usuwa zabrudzenia i przypalenia z metalowej tafli, które gromadzą się na niej podczas każdego prasowania.

Świeczka woskowa charakteryzuje się śliską teksturą, która szybko i skutecznie zmiękcza osady z przypalonego żelazka oraz sprawia, że znów wygląda ono jak nowe i działa bez zarzutu.

Jak czyścić przypalone żelazko świeczką woskową?
  • Nagrzej nieznacznie żelazko i zacznij wcierać w jego podstawę świeczkę woskową. Pozostaw powstałą na podstawie urządzenia cienką powłokę przez kilka minut (aż nieco się ochłodzi), po czym usuń ją delikatną ściereczką.
  • Jeśli przypalone zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, powtarzaj czynność tak długo, aż brud zejdzie całkowicie.

5. Pasta do zębów

Czy wiesz, że pasta do zębów świetnie radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z metalowych przedmiotów? Stąd też często bywa ona stosowana do czyszczenia przypalonego żelazka. Usuwa ona zabrudzenia z metalowej podstawy oraz przywraca jej gładkość i blask.

Szczotka i pasta do zębów
Jak czyścić przypalone żelazko pastą do zębów?
  • Nałóż na zimną podstawę żelazka niewielką ilość pasty do zębów. Następnie wcieraj ją za pomocą czystej ściereczki w całą metalową powierzchnię stopy żelazka.
  • Kolejnym krokiem jest włączenie żelazka i aktywowanie pary wodnej przez kilka minut z rzędu. Odczekaj kilka minut.
  • Na koniec po raz kolejny przetrzyj przypalone żelazko ścierką i zetrzyj z niego cały bród oraz przywarte fragmenty tkanin.

Teraz już wiesz, że żelazko należy regularnie czyścić. Powyższe sposoby są w pełni bezpieczne dla twojego urządzenia. Dzięki odpowiedniej trosce i regularnemu czyszczeniu, żelazko będzie ci służyło przez długie lata, a twoje ubrania i pościel nie będą narażone na uszkodzenie włókien ani przypalenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.