Sól w sprzątaniu - 7 zastosowań

Wiedziałaś, że sól jest doskonałym sposobem na pozbycie się nawet największych zabrudzeń? Skutecznie wchłania tłuszcz i ułatwia sprzątanie. 
Sól w sprzątaniu - 7 zastosowań

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli chodzi o sprzątanie, istnieje kilka ciekawych sztuczek, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jedną z nich jest właśnie – obecna w każdym domu – sól kuchenna.

Na rynku mamy do dyspozycji nieskończoną ilość środków czyszczących, które ułatwiają nam usuwanie nawet największych zabrudzeń. Problem tkwi w tym, że większość z nich zawiera agresywne związki chemiczne. Szkodzą one ni tylko środowisku – mogą negatywnie wpłynąć również na nasze zdrowie.

Zwolennicy ekologicznego sprzątania dzielą się z nami najróżniejszymi poradami i recepturami, które zawierają jedynie naturalne składniki. Jednym z najbardziej skutecznych środków czyszczących jest sól. W dzisiejszym artykule poznasz jej najciekawsze zastosowania.

Sól sposobem na brudną deskę do krojenia

Deska do krojenia

Jednym z najbardziej zanieczyszczonych elementów w kuchni jest deska do krojenia. Wykonana z drewna, wchłania wilgoć i inne substancje, które tworzą idealne siedlisko dla bakterii i grzybów.

Sól działa przeciwbakteryjnie i pomaga pozbyć się mikroorganizmów, które oddziaływują na nasze zdrowie.

Jak wyczyścić deskę solą?

 • Deskę posypujemy niewielką ilością soli i polewamy wodą lub sokiem z cytryny. Szczotkujemy.
 • Czekamy 5 minut i płuczemy.
 • Powtarzaj czynność po każdym użyciu deski.

Eliminuje plamy po dezodorancie

Niemal wszystkie dezodoranty pozostawiają po sobie białe, nieestetyczne plamy na naszych ubraniach. Żeby się ich pozbyć, wykorzystaj wybielające właściwości soli.

Jak wykorzystać sól?

 • Podgrzej pół litra wody, dodaj 4 łyżki stołowe soli i zamocz tkaninę w przygotowanym preparacie. Wystarczą dwie godziny.
 • Możliwe, że będziesz musiała powtórzyć proces kilka razy zanim otrzymasz oczekiwany efekt.

Zatwardziały tłuszcz w piekarniku

Czyszczenie piekarnika

Plamy po rozlanym tłuszczu, sosach, itp. sprawiają, że nasz piekarnik staje się ulubionym miejscem bakterii. To nie wszystko! Zazwyczaj tego typu zabrudzeniom towarzyszy przykry zapach. W tym przypadku warto wykorzystać sól.

Co należy zrobić?

 • Wystarczy zmoczyć trochę soli i nałożyć na plamy.
 • Przy pomocy gąbki lub ścierki czyścimy piekarnik.

Usuwamy plamy po kawie z filiżanek

Kawa jest naprawdę pyszna. Problem polega na tym, że pozostawia po sobie przebarwienia. Do mycia filiżanek stosuj odrobinę soli.

Jak wykorzystać sól?

 • Łączymy dwie łyżki stołowe soli z jedną łyżką octu. Przy pomocy przygotowanej mikstury i gąbki myjemy zabrudzone filiżanki.
 • Teraz wystarczy wypłukać sporą ilością wody i gotowe!

Wyczyści zabrudzone żelazko

Żelazko

Żelazko gromadzi brud i sztuczne związki z tkanin syntetycznych, które mogą prowadzić do zniszczenia Twoich ubrań. Wykorzystaj sól, a problem natychmiast zniknie.

Co należy zrobić?

 • Dość dużą ilość soli nakładamy na papier woskowany. Żelazko nagrzewamy i kładziemy na wierzch.
 • Pozostawiamy do ostygnięcia. Jak już będzie zimne, przecieramy wilgotną szmatką.

Sposób na brudny metal

Niektóre przedmioty wykonane ze stali, złota i srebra, wraz z upływem czasu stają się ciemne i matowe.

Jednym z najbardziej skutecznych (i ekonomicznych) sposobów jest wykorzystanie soli połączonej z octem.

Sposób użycia

 • Przygotowujemy swego rodzaju pastę: 3 łyżki stołowe soli i jedna łyżka octu. Szczotkujemy.
 • Potem wystarczy delikatnie przetrzeć ściereczką i gotowe. Będą wyglądały jak nowe.

Odwiedź ten artykuł: Domowe sposoby i płytka nazębna

Sposób na zatkany zlew

Zatkany zlew

Najczęściej kupujemy specjalne środki, które – ze względu na zawarte w nich związki chemiczne – są niezwykle niebezpieczne. Unikniemy problemu korzystając z soli kuchennej.

Co należy zrobić?

 • Rozpuszczamy 5 łyżek stołowych soli kuchennej w litrze wrzącej wody.
 • Wlewamy roztwór do zlewu, który chcemy odetkać.

Jak widzisz, sól posiada wiele zastosowańktóre nie mają nic wspólnego z gotowaniem. Następnym razem, zanim weźmiesz się  za sprzątanie przy pomocy detergentów, wykorzystaj wszystkie powyższe zalecenia. Będziesz zachwycona!

Znasz inne zastosowania soli? Podziel się nimi w komentarzach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Manrique, J. T., & Rodríguez, A. M. (2012). El aprovechamiento prehistórico de sal en la Alta Andalucía. El caso de Fuente Camacho (Loja, Granada). Cuadernos de Prehistoria y Arqueología de la Universidad de Granada, 21, 221-249.

 • Conant, J. (2005). Saneamiento y limpieza para un ambiente sano. Fundación Hesperian.

 • Rebollar, M. C. (2017). El mineral de los 14.000 usos. La utilización de la sal a lo largo de la historia. De re metallica (Madrid): revista de la Sociedad Española para la Defensa del Patrimonio Geológico y Minero, (28), 5-24.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.