Domowe sposoby i płytka nazębna

Codzienne szczotkowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie płytki, a wraz z nią chorobotwórczych bakterii.

Płytka nazębna inaczej nazywana osadem nazębnym to miękki, kleisty nalot utworzony głównie przez bakterie na początku te niepowodujące próchnicy jednak z upływem godzin osad ten narasta, a bakterie, które w nim są, zaczynają stwarzać zagrożenie dla zębów.

Jeżeli każdego dnia nie będzie on usuwany poprzez porządne szczotkowanie zębów i nitkowanie może powodować nie tylko próchnicę, ale i choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz poważne choroby przyzębia.

Płytka nazębna oprócz tego, że goszczą w niej bakterie, składa się również z glikoprotein pochodzących ze śliny, polisacharydów i złuszczonych komórek nabłonka.

W momencie jedzenia cukry, które są dostarczane wraz z pożywieniem, są wykorzystywane przez bakterie do wytwarzania kwasów, które mogą poważnie zaszkodzić szkliwie zębów i jeżeli płytka nie jest regularnie mechanicznie usuwana, może doprowadzić do powstawania ubytków.

Płytka nazębna – co o niej wiesz?

Płytka nazębna jest bezbarwna i praktycznie niewidoczna. Jednak gdy zaczyna się akumulować, można zaobserwować ją w postaci gęstego białego nalotu pomiędzy zębami wymieszanego z resztkami jedzenia. Gromadzi się ona każdego dnia, co może doprowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej.

Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia codzienna higiena jamy ustnej, a oprócz tego istnieje kilka domowych sposobów na jej likwidację. Można powiedzieć, że najważniejsze jest odpowiednie szczotkowanie zębów, dzięki czemu bakterie wywołujące problemy zostaną usunięte.

Jak zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej?

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Codzienne szczotkowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie płytki, a wraz z nią chorobotwórczych bakterii. Jednak mimo wszystko wiele osób nieprawidłowo myje zęby i w ten sposób mikroorganizmy pozostają w jamie ustnej, działając na naszą szkodę.

Na początek należy odpowiednio wybrać szczoteczkę do zębów. Najlepiej zdecydować się na tę zaokrągloną z miękkim włosiem, dzięki czemu uchronimy dziąsła przed uszkodzeniami.

Następnym krokiem jest odpowiednie wybranie pasty najlepiej, by miała ona dodatek fluoru, ale przede wszystkim powinna posiadać pieczęć ADA (Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego). Dalej okrężnymi ruchami wyszczotkuj ząb po zębie, aż wszystkie będą czyste.

Używanie nitki dentystycznej, a płytka nazębna

Nić dentystyczna

Wiele osób zapomina o nitce dentystycznej, a jest ona ważnym punktem w całej procedurze dbania o higienę jamy ustnej. Pomaga ona jeszcze efektywniej wyeliminować wszystkie nagromadzone w ciasnych zakamarkach bakterie i resztki pokarmowe.

Podobnie jak w poprzednim wypadku istotne jest poprawne jej używanie. Należy urwać kawałek o długości 45 cm, a następnie owinąć ją wokół palców, tak by uzyskać fragment o długości około 2,5 cm. Następnie delikatnie wsuwamy nitkę między zęby, przesuwając ją w dół i w górę wzdłuż szczeliny między zębami.

Płukanie jamy ustnej pomiędzy posiłkami, a płytka nazębna

To ważne, by pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej szczególnie po posiłkach. W ten sposób usuniemy znaczną część resztek jedzenia, które osadzają się pomiędzy zębami.

Płyny do płukania jamy ustnej możemy kupić gotowe lub przygotować je samemu. Wystarczy wymieszać zwykłą wodę z wodą utlenioną o niskim stężeniu (0,2% – 0,8%) w stosunku 1:1.

Płytka nazębna i domowe sposoby na jej eliminację

Jeżeli płytka nazębna już zaczęła się gromadzić i negatywnie wpływać na zdrowie Twojej jamy ustnej poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów, które pomogą ją zwalczyć.

Sposób nr 1

Orzechy

Do przygotowania tego środka potrzebne będzie 15 g łupek orzechów i woda. Na początek należy umieścić łupki w wodzie i gotować je przez 15 minut. Po upływie zalecanego czasu wystarczy zanurzyć szczoteczkę do zębów w mieszance, a następnie szczotkować delikatnie zęby przez 3 minuty. Zabieg powtarzać trzy razy dziennie.

Sposób nr 2

Ten przepis łączy ze sobą właściwości nasion słonecznika i kwiatów limetki. Przygotowanie polega na gotowaniu na średnim ogniu w pół litrze wody dwóch łyżek nasion słonecznika i dwóch łyżeczek kwiatów owocu.

Gotowanie powinno trwać około 30 minut, a następnie wystarczy zamaczać szczoteczkę w preparacie i myć zęby po każdym posiłku.

Sposób nr 3

Ocet jabłkowy i zęby

Ocet jabłkowy jest bardzo skuteczny w momencie prób zwalczania bakterii, które zasiedlają płytkę nazębną. Jedną z opcji jest płukanie nim ust i natychmiastowe wyplucie i przepłukanie ust wodą. Innym sposobem jest przygotowanie płynu do płukania ust z takiej samej ilości wody i octu.

Sposób nr 4

Ostatni środek przygotowuje się z 1,5 łyżki liści bylicy piołun z dwiema łyżkami łyżki sfermentowanego wina. Mieszankę odstawić na dwie godziny, następnie przecedzić i stosować do mycia zębów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE