Pasta do zębów — 12 sposobów na jej wykorzystanie

Czy wiesz, że pasta do zębów ma wiele zastosowań? Świetnie radzi sobie z wyeliminowaniem przykrego zapachu z rąk, a także w czyszczeniu przedmiotów.
Pasta do zębów — 12 sposobów na jej wykorzystanie

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pasta do zębów to produkt wszystkim dobrze znany i przez wszystkich używany na co dzień do utrzymania higieny jamy ustnej.

Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona zębów i dziąseł przed działaniem bakterii próchnicowych, usuwanie zanieczyszczenia, w tym płytki nazębnej oraz zapewnienie świeżego oddechu i zdrowego wyglądu jamy ustnej.

Pasta do zębów od momentu powstania przeszła przez wiele procesów zmian i ulepszeń. Dziś mamy jej wiele rodzajów dostosowanych do potrzeb konsumenta.

Każda pasta ma jednakże ten sam cel – zapewnić jak najlepszą ochronę przed chorobami zębów i dziąseł.

Pastę do zębów można wykorzystywać także do wielu innych czynności domowych, o których być może nigdy wcześniej nie słyszałaś!

Pasta do zębów – poznaj jej nietypowe zastosowania!

Usuwanie plam z farb i kredek

pasta do zębów usuwa plamy

Wszystkie mamy wiedzą, że dzieci, wyrażając swoją kreatywność przy użyciu farb i kredek, nie tworzą wyłącznie na kartkach papieru. Dlatego dzieła dziecięcej sztuki znajdują się także na ścianach, obrusach, ubraniach lub innych miejscach, których wyczyszczenie nie jest proste.

Przy usuwaniu takich plam pomocna okazać się może pasta do zębów. Wystarczy nałożyć jej odrobinę na zabrudzone miejsce, pozostawić na kilka minut, a następnie usunąć przy użyciu miękkiej gąbki.

Czyszczenie zaparowanych luster

Podczas brania gorącego prysznica wydzielająca się para wodna uniemożliwia nam przeglądanie się w lustrze. Aby tego uniknąć, wetrzyj odrobinę pasty do zębów w powierzchnię lustra, której później będzie Ci najwygodniej używać.

Polerowanie przedmiotów

Pasta do zębów może posłużyć za środek do polerowania akcesoriów łazienkowych, a także kuchennych. W ten sposób można nadać swoim przedmiotom nowego blasku, a jednocześnie zapewnić im odpowiednią dezynfekcję.

Wetrzyj drobinę pasty w obiekt, pozostaw na kilka minut, aż zadziała, a następnie usuń miękką szmatką.

Walka z trądzikiem

pasta do zębów może pomóc w walce z trądzikiem

Zastosowanie pasty do zębów w walce z trądzikiem jest dość popularne. U niektórych osób przynosi pozytywne efekty, ponieważ wysusza krosty, zmniejsza tłustość skóry, a także pomaga w eliminacji trądziku.

Wystarczy nanieść niewielką ilość pasty na koszmarnego pryszcza i pozostawić na kilka minut.

Należy jednak zachować ostrożność i używać pasty z umiarem, ponieważ może wywołać niepożądane reakcje przy niektórych rodzajach skóry.

Pasta do zębów a czyszczenie paznokci

Na paznokciach i pod nimi zbierają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia bez względu na to, jaki rodzaj pracy wykonujemy. Jeżeli chcesz utrzymać w czystości płytkę paznokciową i pozbawić ją wszelkich bakterii, przetrzyj je odrobiną preparatu i gotowe!

Dezodorant do rąk

Pasta do zębów pomoże Ci także zneutralizować i wyeliminować mocny zapach, który utrzymuje się na Twoich dłoniach, na przykład po użyciu czosnku lub cebuli.

Nałóż preparat na ręce, a następnie spłucz wodą.

Pasta czyści biżuterię

pasta do zębów czyści biżuterię

Okazuje się, że składniki, które znajdziemy w paście do zębów, świetnie sprawdzają się jako środki wybielające i czyszczące biżuterię oraz przedmioty metalowe. W tym celu wystarczy przetrzeć je odrobiną substancji, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Odnawianie płyt CD

Z biegiem czasu płyty CD i DVD ulegają zarysowaniom, co skutkuje zniszczeniem treści na nich zawartych. Aby temu zapobiec, należy przetrzeć je czystą ściereczką z dodatkiem pasty do zębów.

Może przyda Ci się także artykuł: Buty – co zrobić, żeby wyglądały jak nowe?

Zastosowanie samochodowe

Pasta do zębów może także okazać się pomocna przy wypełnianiu ubytków lakieru, które pojawiają się na karoserii samochodu.

Rany, oparzenia i ukąszenia

ukąszenie i rany na skórze

Pasta do zębów zmniejszy dyskomfort odczuwany po ukąszeniu oraz złagodzi skutki oparzenia. Może okazać się nawet skuteczna przy leczeniu niektórych typów wysypki.

Czyszczenie pianina i fortepianu

Kurz i kontakt ze środowiskiem zewnętrznym oraz z palcami powodują, że klawisze pianina i fortepianu tracą swój blask i przyjmują żółty, brudnawy odcień.

Aby zachować ich połysk i oryginalny wygląd, wypoleruj części instrumentu odrobiną pasty do zębów.

Pasta usuwa zapachy zwierząt domowych

Zapachy, które towarzyszą domowym zwierzętom, mogą okazać się kłopotliwe i trudne do usunięcia.

Aby je zneutralizować, należy zmieszać pastę do zębów z wodą i mieszanką posmarować swojego zwierzaka. Można również użyć odrobiny pasty podczas kąpieli pupila, a następnie zastosować normalny szampon.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.