Pasta do zębów — 12 sposobów na jej wykorzystanie

· Październik 18, 2015
Czy wiesz, że pasta do zębów jest bardzo skutecznym środkiem, aby wyeliminować przykry zapach rąk? Zwłaszcza te zapachy, które pozostają po krojeniu cebuli lub czosnku.

Pasta do zębów, produkt wszystkim dobrze znany i przez wszystkich używany na co dzień do utrzymania higieny jamy ustnej. Jej głównym zadaniem jest ochrona zębów i dziąseł przed działaniem bakterii próchnicowych, usuwanie zanieczyszczenia w tym płytki nazębnej, zapewnia świeży oddech i zdrowy wygląd jamy ustnej.

Pasta do zębów od momentu powstania przeszła przez wiele procesów zmian i ulepszeń. Dziś mamy jej wiele rodzajów dostosowanych do potrzeb konsumenta jednak każda ma na celu jak najlepszą ochronę przed chorobami zębów i dziąseł.

Okazuje się, że pasta do zębów oprócz funkcji, które są dobrze znane, dzięki składnikom, które zawiera, może być wykorzystana do wielu innych czynności domowych. Poniżej znajdziesz dwanaście nietypowych zastosowań pasty, o których być może nigdy wcześniej nie słyszałaś!

Pasta do zębów – poznaj jej nietypowe zastosowania!

Usuwanie plam z farb i kredek

Usuwanie plam

Wszystkie mamy na pewno już przekonały się, że dzieci wyrażając swoją kreatywność przy użyciu farb i kredek nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia na kartkach papieru. Dlatego najczęściej dzieła dziecięcej sztuki znajdują się na ścianach, obrusach, ubraniach lub innych miejscach, których wyczyszczenie nie jest proste.

Pomocna przy usuwaniu podobnych plam może okazać się pasta do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę na zabrudzone miejsce, pozostawić na kilka minut, a następnie usunąć przy użyciu miękkiej gąbki.

Czyszczenie zaparowanych luster

Podczas brania gorącego prysznica normalne jest, że para wodna, która się wydziela, później uniemożliwia nam przeglądanie się w lustrze. Aby tego uniknąć, wetrzyj odrobinę pasty do zębów w powierzchnię lustra, której później będzie Ci najwygodniej używać.

Polerowanie przedmiotów

Pasta do zębów może posłużyć za środek do polerowania akcesoriów łazienkowych czy też kuchennych. W ten sposób nadasz swoim przedmiotom nowy blask, a jednocześnie zapewnisz im odpowiednią dezynfekcję.

Odrobinę pasty wcierasz w obiekt, pozostawiasz na kilka minut, niech zadziała, a następnie usuwasz miękką szmatką.

Walka z trądzikiem

Walka z trądzikiem

Użycie pasty do zębów w walce z trądzikiem jest dość popularne. U niektórych osób przynosi zaskakująco pozytywne efekty. Wysusza ona krosty, zmniejsza tłustość skóry i ostatecznie pomaga w eliminacji trądziku.

Wystarczy nanieść niewielką ilość substancji bezpośrednio na koszmarnego pryszcza i pozostawić na kilka minut.

Trzeba jednak zachować ostrożność i używać jej z umiarem, ponieważ pasta do zębów może wywołać niepożądane reakcje przy niektórych rodzajach skóry.

Czyszczenie paznokci

Na paznokciach i pod nimi zbierają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia bez względu na to, jaki rodzaj pracy wykonujemy. Jeżeli chcesz utrzymać w czystości płytkę paznokciową i pozbawić ją wszelkich bakterii, przetrzyj je odrobiną preparatu i gotowe!

Dezodorant do rąk

Jeżeli na Twoich rękach utrzymuje się mocny zapach po kontakcie na przykład z czosnkiem, cebulą lub innymi produktami spożywczymi, pasta do zębów pomoże Ci go zneutralizować i wyeliminować.

Nałóż preparat na ręce, a następnie spłucz wodą.

Czyszczenie biżuterii

Czyszczenie bizuterii

Okazuje się, że składniki, które znajdziemy w paście do zębów, świetnie sprawdzają się jako środki wybielające i czyszczące biżuterię i przedmiotów metalowych. Wystarczy przetrzeć je odrobiną substancji i spłukać ciepłą wodą.

Odnawianie płyt CD

Z biegiem czasu poprzez częste używanie i brak odpowiedniej pielęgnacji płyty CD i DVD ulegają zarysowaniom, co skutkuje zniszczeniem treści na nich zawartych. Sposobem na zapobiegnięcie jest przetarcie ich czystą ściereczką z dodatkiem pasty do zębów.

Zastosowanie samochodowe

Pasta do zębów może okazać się pomocna także przy wypełnianiu ubytków lakieru, które pojawiają się na karoserii Twojego samochodu.

Rany, oparzenia i ukąszenia

Ukaszenie i rany

Pasta do zębów zmniejszy dyskomfort odczuwany po ukąszeniu, złagodzi skutki oparzenia, a nawet może okazać się skuteczna przy leczeniu niektórych typów wysypki.

Czyszczenie pianina i fortepianu

Kurz, kontakt ze środowiskiem zewnętrznym oraz z palcami powodują, że klawisze pianina i fortepianu tracą swój blask i przyjmują żółty, brudnawy odcień.

Aby zachować ich połysk, wypoleruj części instrumentu odrobiną pasty do zębów, a przekonasz się, jak odzyskają swoją świeżość i nowy wygląd.

Usuwanie zapachów zwierząt domowych

Zapachy, które towarzyszą domowym zwierzętom, nieraz mogą okazać się kłopotliwe i trudne do usunięcia. Aby je zneutralizować, można rozcieńczyć pastę do zębów z wodą i rozpylić na swojego zwierzaka. Innym sposobem jest użycie odrobiny pasty podczas kąpieli pupila, a następnie zastosować szampon.