Zdrowe i zadbane paznokcie - 9 wskazówek

Pamiętaj, że Twoje paznokcie nie są narzędziami, dlatego nie wykorzystuj ich do tego, co nie trzeba. Zawsze podczas zmywania, zakładaj gumowe rękawiczki. Osusz dłonie, aby zapobiec proliferacji bakteriom.
Zdrowe i zadbane paznokcie - 9 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2019

Silne i zadbane paznokcie sprawiają, że nasze dłonie wyglądają rewelacyjnie. Pamiętaj, że paznokcie są bardzo ważną częścią naszego ciała. Posiadają ogromną wartość estetyczną – owszem, ale to nie wszystko. Spełniają również inne, specyficzne funkcje.

W tym artykule poradzimy Ci jak osiągnąć piękne i odżywione paznokcie przez cały rok!

Coś więcej niż tylko zadbane paznokcie

Większość z nas wychodzi z założenia, że zadbane paznokcie to coś wyłącznie estetycznego. Nic bardziej błędnego. Musimy zdać sobie sprawę, że pełnią one też inną rolę: chronią nasze palce (podstawowe narzędzie służące do chwytania i dotykania).

Przy okazji, są swego rodzaju “oknem”, dzięki któremu możemy rozpoznać niektóre problemy zdrowotne. Jak dbać o paznokcie?

Powinny być zawsze suche i czyste

Wilgoć lub nagromadzony brud mogą przyczynić się do tego, że paznokcie staną się rajem dla bakterii i grzybów. Higiena dłoni i paznokci jest więc niezwykle ważna.

Należy unikać nadmiernego moczenia rąk, zakładać gumowe rękawiczki przy korzystaniu z produktów chemicznych i dobrze suszyć paznokcie po każdym prysznicu lub kąpieli.

Nie używaj ich do wszystkiego

Paznokcie są nam pomocne w niezliczonych sytuacjach: otwieranie puszek, ściąganie nakrętek. Skrobiemy nimi po stole, kiedy coś się przyklei, albo używamy ich do usuwania starych naklejek.

Pamiętaj, że istnieją odpowiednie narzędzia do wszystkich tych czynności. Paznokcie nie są od “brudnej roboty”.

Piękne, zadbane paznokcie

Nawilżaj je codziennie

Paznokcie powinny być odpowiednio nawilżone, podobnie jak skóra dłoni i jakiejkolwiek innej części ciała. Nadmiernie wysuszone nie wyglądają najlepiej. Używając kremu do rąk, wmasuj go również w paznokcie.

Jeżeli są łamliwe, to najprawdopodobniej przyczyną jest niedostateczne nawilżenie.

Zadbane paznokcie – regularnie je podcinaj

Zbyt długie paznokcie są raczej niewygodne. Poza tym, jeżeli regularnie je podcinasz (a nie piłujesz), rosną szybciej i są dużo silniejsze. Nigdy nie wycinaj skórek (to podstawowy błąd podczas manicure), ponieważ pełnią one ważną rolę: uniemożliwiają bakteriom dostęp do skóry.

Nigdy nie obgryzaj

Obgryzanie paznokci nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może również uszkodzić ich macierz, czyli tę część, która znajduje się pod skórą.

Przy okazji, ślina powoduje, że nasze paznokcie są cały czas wilgotne, a co za tym idzie, podatne na grzyby i bakterie. W ten sposób nigdy nie będą zdrowe i silne.

Polakierowane, zadbane paznokcie

Nie używaj lakierów na co dzień

Paznokcie powinny “oddychać”, a lakier im to uniemożliwia. Nie oznacza to wcale, że musimy odstawić wszystkie różnorodne kolory, tak modne w tym sezonie.

Jedynie wstrzymać się z malowaniem raz, dwa razy w tygodniu, coby nasze paznokcie mogły się zrewitalizować. Warto pamiętać, że wiele lakierów zawiera substancje toksyczne dla zdrowia!

Jeżeli nie możesz przeżyć bez lakieru, staraj się, żeby był możliwie naturalny. Zanim pomalujesz paznokcie na jakikolwiek kolor, nałóż jedną warstwę lakieru bezbarwnego. Jeżeli chodzi o zmywacz, używaj tego, który nie zawiera acetonu, i tylko raz na tydzień.

Odpowiednio dobrana dieta

Wszystko to, co jemy, wpływa na nasze ciało. Jeżeli chcemy mieć piękne i zdrowe dłonie, starajmy się jeść produkty bogate w proteiny: ryby, mięso, produkty mleczne lub warzywa o ciemnym, zielonym odcieniu.

Dzięki temu nasz organizm wyprodukuje większe ilości keratyny, z której paznokcie są zbudowane.

Reaguj na zmiany

Mówi się, że “oczy są zwierciadłem duszy”. Moglibyśmy dodać, że “paznokcie są zwierciadłem ciała”. Niektóre zmiany w kolorze, w formie, w strukturze, a także zahamowanie wzrostu, mogą wskazywać na dolegliwości zdrowotne.

Na przykład przeżółknięte paznokcie mogą oznaczać, że używamy zbyt dużych ilości lakieru, albo wskazywać na niektóre choroby płuc.

Fioletowy lakier do paznokci

Jeżeli są ciemniejsze niż zazwyczaj, mogą sugerować obecność czerniaka skóry. Chociaż zanim pomyślimy o najgorszym, warto wziąć pod uwagę inne czynniki: dym nikotynowy, barwniki lub resztki lakieru.

Dlatego też powinnaś dobrze znać własne paznokcie i zwracać uwagę na każdą zmianę. Powinny rosnąć rocznie 2 – 3 cm. Sprawdź czy nie mają zniekształceń, czy się kruszą, czy rosną w tym samym tempie przez cały rok, itp.

Zadbane paznokcie – chroń je przez cały rok

Kiedy jest wyjątkowo zimno na dworze, pamiętaj, żeby zakładać rękawiczki. Natomiast latem, smaruj kremem przeciwsłonecznym również i paznokcie. Staraj się, żeby były w miarę krótkie i gładkie.

Ozdobnie pomalowane paznokcie

Aby je rozjaśnić, możesz użyć kawałka cytryny raz na tydzień (zawsze przed snem, chyba że zamierzasz spędzić cały dzień bez wychodzenia z domu). Innym domowym sposobem na odżywione paznokcie jest podgrzana oliwa z oliwek, którą wmasowujemy w nasze dłonie. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.