Wzmocnić włosy odpowiednią dietą - zobacz, to proste!

Niektóre pokarmy, takie jak orzechy, są bogate w cynk, który przyczynia się do dobrego stanu włosów, a także daje inne korzyści dla organizmu.
Wzmocnić włosy odpowiednią dietą - zobacz, to proste!

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowa i zbilansowana dieta pomoże nam zawsze mieć piękne i zdrowe włosy. Z tego powodu musimy włączyć do diety pokarmy, które nie tylko są smaczne, ale pomagają też wzmocnić włosy.

Wybierzemy więc te bogate w białka, w witaminy z grupy B a także tłuszcze pochodzenia roślinnego.

W tym artykule omówimy podstawowe cechy włosów. Przedstawimy także pokarmy, które dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych aby odpowiednio odżywić i wzmocnić włosy. Czytaj dalej!

Charakterystyka włosów

Włosy zbudowane są z następujących składników:

Zewnętrzna warstwa włosów nazywana jest pochewką lub otoczką i to ona owija wewnętrzną część włosów, czyli korę. Stan zewnętrznej warstwy włosów jest wskaźnikiem Twojego zdrowia.

Dlatego jeśli otoczka jest nietknięta, tworzy gładką powierzchnię, która odbija światło, a włosy lśnią. Wręcz przeciwnie będzie, jeśli warstwa otoczki jest zniszczona i szorstka, na przykład w wyniku kolejnych farbowań lub użycia suszarki. W rezultacie wszystkie włosy wyglądają na matowe i kruche.

Budowa włosa.
Keratyna jest podstawowym budulcem włosów, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tej części naszego ciała.

Jak już powiedzieliśmy, 80% składu włosów to keratyna. Jeśli ograniczymy spożycie białek w naszej diecie, trudno będzie nam stworzyć keratynę. Z kolei brak żelaza wpływa również na włosy, sprawiając, że stają się one rzadkie i łamliwe.

Podobnie jak istnieją produkty, które mogą wzmocnić włosy, istnieją też inne, które mogą im zaszkodzić i sprzyjają wypadaniu włosów. Do drugiej grupy należy kawa, napoje bezalkoholowe i diety bogate w węglowodany i tłuszcze, ale zawierające niewiele białek.

Oprócz przestrzegania dobrej diety, żeby wzmocnić włosy, zaleca się również, aby nie palić papierosów. Ponadto należy spać co najmniej osiem godzin dziennie, a także mieć pod kontrolą stres i niepokój.

Wysoki poziom stresu powoduje większe zwężenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, mniejszy dopływ krwi na poziomie skóry głowy.

5 pokarmów, które pomogą Ci wzmocnić włosy

Aby wzmocnić włosy i uzyskać piękną i zdrową czuprynę, musimy wprowadzić szereg niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Poniżej podajemy niektóre produkty, które zapewnią nam te właściwości odżywcze.

Zniszczone włosy.
Wprowadzenie pokarmów wzmacniających włosy zmniejsza ich wypadanie oraz dodaje im większej witalności.

1. Łosoś

Oprócz tego, że jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, zawiera również witaminy z grupy B i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A i D. Innym źródłem witaminy A są również warzywa, wątroba i oliwa z oliwek.

Witamina A pełni istotną funkcję w życiu włosów. Polega ona na odpowiednim smarowaniu mieszków włosowych, aby tym sposobem zapobiegać wypadaniu włosów albo je zmniejszać.

2. Orzechy

Orzechy są, generalnie rzecz biorąc, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Z kolei orzechy włoskie są również źródłem witaminy B i kwasu foliowego, który pomaga dotlenić krew w mieszkach włosowych.

Ponadto orzechy zawierają miedź, minerał, który pomaga utrzymać naturalny kolor włosów.

3. Warzywa są idealne, aby wzmocnić włosy

Niektóre warzywa, takie jak bakłażany, seler lub szparagi, są bogate w cynk. Ten minerał jest niezbędny, aby utrzymać włosy w dobrym stanie, ponieważ wpływa na tworzenie DNA. Ponadto pomaga utrzymać równowagę hormonalną i interweniuje w licznych reakcjach enzymatycznych.

Gdy poziom cynku jest niski, obserwujemy wypadanie włosów, opóźnienie ich wzrostu, pojawianie się siwych włosów i inne rodzaje niedoborów immunologicznych.

4. Czerwone mięso

Czerwone mięso i niektóre warzywa, takie jak szpinak, są produktami bogatymi w żelazo. Są to pokarmy wzmacniające podstawę włosów, dzięki którym stają się mocne i zdrowe.

Ponadto żelazo jest niezbędne dla odpowiedniego dotlenienia skóry głowy a także pigmentacji włosów.

Czerwone mięso
Żelazo zawarte w czerwonym mięsie przyczynia się do dotleniania krwi i tkanek.

Żelazo jest minerałem, który uczestniczy w odnowie komórek krwi i ułatwia przenoszenie tlenu do narządów, mięśni i mózgu. Niedobór tego minerału może powodować wiele różnych zaburzeń naszego zdrowia.

Jednym z takich zaburzeń może być własnie wypadanie włosów.

5. Owoce wzmacniające włosy

Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze i cytryny, a także niektóre z warzyw, jak szpinak lub brokuły, są źródłem witaminy C. Witamina ta pomaga zwalczać wypadanie włosów, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu, który jest niezbędny dla trzonu włosów, aby pozostały zdrowe i silne.

Pozwala także naprawić uszkodzone części włosa, zapobiegając pękaniu i łamaniu się włosów przy pierwszej okazji. Z kolei sama witamina C pomaga w absorpcji żelaza.

Jak widać, rożne pokarmy uczestniczą i wzajemnie się uzupełniają w procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Jeśli wiemy, jak z nich korzystać, zawsze będziemy mieć pod ręką coś, by wzmocnić nasze włosy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.