Gospodarka hormonalna - naturalne sposoby regulacji

Podejmując się regulacji hormonalnej za pomocą naturalnych środków możemy uniknąć wszelkiego rodzaju efektów ubocznych, które po prostu nie wystąpią, a które pojawiają się podczas stosowania suplementów diety skomponowanych z produktów chemicznych
Gospodarka hormonalna - naturalne sposoby regulacji
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Gospodarka hormonalna to niezwykle ważny element naszego zdrowia, który bezpośrednio wpływa na działanie wielu układów znajdujących się w naszym organizmie, a co za tym idzie, również na nasze samopoczucie. Gospodarka hormonalna ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza podczas dolegliwości menstruacyjnych, przy trądziku, problemach z płodnością czy w zaburzeniach libido.

Czy wiedziałaś jednak o tym, że stosując naturalne metody, możesz sprawić, że gospodarka hormonalna Twojego organizmu będzie o wiele bardziej stabilna? Co więcej możesz to osiągnąć bez wystawianie się na ryzyko cierpienia z powodu działań niepożądanych. Kiedy wypróbujesz naszą metodę, przekonasz się jak bardzo zmienia się jakość życia, gdy gospodarka hormonalna organizmu działa w poprawny sposób.

Gospodarka hormonalna organizmu – możesz ją regulować

Sposób działania hormonów, ich ilość występująca w naszym organizmie, a także sposób ich dystrybucji są ściśle uzależnione od naszych cech genetycznych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wpływać na to, by organizm zachowywał w tej kwestii równowagę. Można to osiągnąć stosując w tym celu odpowiednią strategię odżywiania, a także stosując należycie dobrane suplementy diety.

Tabletki

Poza tym nie bez znaczenia pozostaje cały styl życia, jakie prowadzimy. Z tego powodu, powinnyśmy wiedzieć jakie codzienne nawyki działają w tym względzie na naszą korzyść, a które powinnyśmy uznać za szkodliwe.

Wśród tych drugich można by wymienić między innymi następujące elementy, których warto unikać:

 • Spożywanie produktów mięsnych i z krowiego mleka, które nie są wytwarzane z zachowaniem norm ekologicznych. Zawierają one hormony, które przyjmowane do organizmu sprawiają, że nasza gospodarka hormonalna ulega zakłóceniu.
 • Wyroby z soi nie poddanej fermentacji, takie jak mleko sojowe czy różnego rodzaju sojowe mąki.
 • Unikaj stresu, który wpływa negatywnie na większość funkcji organizmu.
 • Dieta bogata w produkty oczyszczane i cukier.
 • Siedzący tryb życia.
 • Zwyczajowe spożywanie tabletek, przede wszystkim antykoncepcyjnych.
 • Spożywanie alkoholu.

Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat tych, produktów, które zdecydowanie mogą być Twoimi sprzymierzeńcami w kwestii regulacji poziomu wytwarzanych hormonów.

1. Olej lniany

Ten naturalny olej roślinny uzyskuje się w procesie tłoczenia na zimno pod wysokim ciśnieniem nasion lnu. Nasiona te zawsze powinny być chronione przed wysoką temperaturą, a także przed światłem w celu zapobiegania procesowi utleniania.

Olej ten sprzedaje się zarówno jako produkt spożywczy, jak również jako suplement diety. W obu przypadkach cenną właściwością jest to, że dostarcza do organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.

Olej lniany zaleca się zwłaszcza wtedy, gdy u kogoś występują stany zapalne, brak równowagi hormonalnej i problemy z płodnością. Wszystko to dzięki zawartym w nim fitoestrogenom. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, koniecznie powinnyśmy przyjmować go w postaci surowej.

2. Korzeń maca

Korzeń maca to bulwa pochodząca z Andów, bardzo popularna w Peru, znana dziś jako superprodukty. Poza tym, że dostarcza on mnóstwo energii i działa stymulująco, korzeń maca może odmłodzić i zregenerować cały układ endokrynny, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Korzeń maca

Maca prowokuje uzyskanie równowagi w układzie hormonalnym, ponieważ działa stymulująco na podwzgórze i przysadkę mózgową. W ten sposób przyczynia się do rozwiązania problemów związanych z zaburzeniami występującymi w trakcie menstruacji, libido czy płodnością. Działa również jako remedium stosowane dla upiększania skóry i włosów.

3. Olej z wiesiołka

Popularny już olej z wiesiołka stanowi naturalne remedium przydatne zwłaszcza dla tych kobiet, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami menstruacyjnymi. Innym powodem, dla którego warto się zainteresować wspomnianym produktem jest wkraczanie w menopauzę.

Mężczyzna naciska dłońmi na brzuch

Olej z wiesiołka zawiera nasycone kwasy tłuszczowe omega 6, które są niezastąpione do zachowania równowagi hormonalnej. Z tego powodu wielu ginekologów zaleca jego przyjmowanie w okresie syndromu przedmiesiączkowego. Zwłaszcza dla zwalczania niepłodności, w profilaktyce torbieli na jajnikach, a także endometriozy.

Jeśli zdecydujesz się wypróbować olej z wiesiołka, zalecamy wybranie takiego, który zawiera w sobie również witaminę E, która z jednej strony skutecznie go konserwuje, a z drugiej ułatwia organizmowi jego wchłanianie.

4. Drożdże piwne

Drożdże piwne to doskonały suplement diety, który dostarcza organizmowi dużą ilość witamin i składników mineralnych. Świetnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na piękny wygląd zewnętrzny. Drożdże zawierają między innymi cynk. Ten związek mineralny ma bezpośredni wpływ na wydzielanie niezbędnych w organizmie hormonów.

Również pozostałe składniki drożdży piwnych ze względu na ich obfitość nie pozwalają, by w naszym organizmie doszło do deficytu któregoś z nich. W taki więc, czy inny sposób przyczyniają się do prawidłowej gospodarki hormonalnej naszego ciała.

5. Koper

Różne części kopru stosuje się w wielu produktach hormonalnych z przeznaczeniem dla kobiet. I całkiem słusznie, ponieważ w całkowicie naturalny i bezpieczny sposób podnoszą one poziom hormonów takich jak na przykład estrogen.

Koper stanowi naturalne remedium, którego spożywanie zaleca się zwłaszcza w okresie menopauzy. Poza tym koper warto jeść w ciąży. Głównie ze względu na to, że wspomaga proces wytwarzania mleka w organizmie matki. Również w okresie karmienia piersią.

Niezależnie jednak od tego, co spożywamy i w jaki sposób, warto utrzymywać stały kontakt z lekarzem lub innym specjalistą, który z pewnością rozwieje wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości © wikiHow.com

To może Cię zainteresować ...
Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują

Zaburzenia hormonalne mogą być wywoływane przez różne czynniki, a są o tyle groźne, że wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. • Alpe A. La evaluación de riesgo en la anticoncepción
  hormonal regular femenina: esbozo de paradigmas. XIII Jornadas de
  Sociología. Facultad de Ciencias Sociales, Universidad de Buenos Aires,
  Buenos Aires, 2019.
 • Ávila R, Coral Díaz EA. Implementación de la Maca Andina Peruana en la Alimentación Diaria de Mujeres que Realizan Actividad Física y Mental. Quito: Universidad de Israel, 2012.
 • Kim TW, Jeong JH, Hong SC. The impact of sleep and circadian disturbance on hormones and metabolism. Int J Endocrinol. 2015;2015:591729. doi: 10.1155/2015/591729
 • Simopoulos AP. The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids. Biomed Pharmacother. 2002 Oct;56(8):365-79. doi: 10.1016/s0753-3322(02)00253-6

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.