Maca – Korzeń będący darem natury dla kobiet

Maca wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Co więcej, naturalnie reguluje gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu, dzięki czemu łagodzi objawy związane z menstruacją. Najnowsze badania wykazują również, że korzeń tej rośliny doskonale wspomaga walkę w niepłodnością.
Maca – Korzeń będący darem natury dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2018

Korzeń maca (łac. lepidium meyenii) to roślina pochodząca z centralnych masywów peruwiańskich Andów. Są to tereny o skrajnie trudnych warunkach do życia, które wznoszą się ponad 3500 metrów n.p.m. Na tych obszarach Andów istnieje niewiele gatunków flory. Stąd też maca stanowi podstawę diety lokalnych społeczności.

Andyjscy Indianie znają cudowne właściwości tego niesamowitego korzenia już od wieków. Jednak dopiero w ostatnich latach ich tajemna wiedza odnoście naturalnej medycyny zaczęła rozprzestrzeniać się po świecie i zdobywać coraz to większe uznanie.

Ten naturalny skarb Inków, nazywany peruwiańskim ginsengiem, był spożywany przez wojowników i zwyczajnych pasterzy. Ich celem było podniesienie wytrzymałości organizmu podczas pracy i walk na wysokogórskich, wrogich do życia terenach. Nie bez powodu korzeń ten jest jednym ze składników super żywności dla kosmonautów.

Jeśli termin „korzeń maca” jest Ci obcy lub roślina ta nadal jest dla Ciebie tajemnicza i egzotyczna, zapraszamy cię do dalszej lektury niniejszego artykułu. Wyjaśnimy Ci, czym jest korzeń maca, jakie są jego zalety oraz jak i kiedy należy go spożywać.

Maca – co to takiego?

Maca to roślina, której korzeń wykazuje silne działanie energetyzujące. Ale to nie jedyna zaleta tej magicznej bulwy. Pomaga ona również w naturalny sposób regulować gospodarkę hormonalną organizmu. Czyni to z niej niezastąpiony wręcz składnik codziennej diety każdej kobiety.

Suplement diety tego niezwykłego korzenia powinien więc na stałe zagościć w codziennym życiu pań, którym dokuczają jakiekolwiek zaburzenia na tle hormonalnym.

Garść korzeni maca

Maca jest również cennym wsparciem dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Pomaga bowiem utrzymać pracę organizmu na najwyższych obrotach przez dłuższy czas. Także aktywnie wspiera proces regeneracji komórek i mięśni po wysiłku oraz jest niezastąpiona w okresie rekonwalescencję.

Krótko mówiąc, maca to naturalny dopalacz, autentyczna bomba odżywcza. Korzeń tej rośliny jest cennym źródłem białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin (głównie tych z grupy B: B1, B2, B6…). A także składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, fosfor, potas, sód, cynk.

Maca i jej wpływ na nasze zdrowie

Można więc powiedzieć, że maca jest niezwykle bogatym źródłem cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Jej regularne spożywanie doskonale wpływa na nasze zdrowie i skutecznie poprawia ogólną kondycję organizmu.

 • Ponieważ korzeń “maki” zawiera mnóstwo energii, pozwala na pokrycie zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu. Skutecznie pomaga też zwalczyć zmęczenie i znużenie.
 • Wzmacnia organizm: dodaje witalności, energii życiowej i optymizmu.
 • Maca jest uważana za naturalny afrodyzjak – zwiększa libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Wizyta u lekarza
 • Naturalnie reguluje gospodarkę hormonalną organizmu na wszystkich poziomach (przysadka i podwzgórze mózgu).
 • Maca okazuje się skuteczna w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U mężczyzn zwiększa produkcję plemników, a u kobiet pozytywnie wpływa na owulację.
 • Łagodzi dolegliwości związane z menstruacją (naturalnie pomaga zmniejszyć ból w podbrzuszu, zredukować napięcie, złagodzić objawy menopauzy, andropauzy itp.)
 • Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wspomaga walkę z fizycznymi oznakami upływu czasu. Pomaga opóźnić proces starzenia się komórek organizmu oraz w widoczny sposób poprawia kondycję skóry.
 • Wzmacnia włosy, sprawiając że stają się one silne, mocne, naturalnie lśniące i zdrowe.
 • Maca pozytywnie wpływa na przyrost tkanki kostnej, dzięki czemu stanowi doskonały środek zapobiegający rozwojowi osteoporozy.
 • Pomaga zwalczyć przewlekłe stany zmęczenia i wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Naturalnie podwyższa poziom adrenaliny we krwi.
 • Jest silnym suplementem wspomagającym radzenie sobie z silnym stresem.
 • Naturalnie łagodzi bóle kości i mięśni będące konsekwencją reumatologicznego zapalenia stawów czy artrozy.
 • Maca pozytywnie wpływa na krążenie krwi w mózgu, dzięki czemu pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Maca jest zatem wskazana w okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego.

Maca – jak i kiedy ją spożywać?

Maca jest dostępna w większości aptek oraz sklepów zielarski i ze zdrową żywnością.

Można ją nabyć w postaci tabletek lub proszku. Jeśli dotychczas nie stosowałaś suplementów tego korzenia, zalecamy, abyś na początku zakupiła sproszkowany korzeń maca, ponieważ łatwiej będzie ci regulować codzienną dawkę.

Specjaliści zalecają, by rozpocząć regularne spożywanie maki od niewielkiej dawki i stopniowo ją zwiększać. Jak już wspomnieliśmy, korzeń ten ma silne działanie energetyzujące. Jeśli będziesz go przyjmowała zbyt wiele, może to przynieść negatywne konsekwencje w postaci zaburzeń snu.

Naturalny sok owocowy
 • Pamiętaj o tym, by spożywać „makę” w godzinach porannych, w przeciwnym razie możesz mieć problemy z zaśnięciem.
 • Zalecana dawka to 3 gramy sproszkowanego korzenia maki dziennie (1 płaska łyżeczka).
 • W przypadku terapii mającej na celu walkę z niepłodnością należy zwiększyć spożycie tego suplementu, przyjmując go w ilości 6-9 gramów na dobę.
 • Dzieci powinny przyjmować połowę dawki dla dorosłej osoby, tzn. pół płaskiej łyżeczki. Zaleca się nawet rozpoczęcie od znacznie mniejszej ilości i stopniowe jej zwiększanie. Kontroluj przy tym cały czas nastrój pociechy, aby nie nastąpiła zbytnia stymulacji i nadpobudliwość.
 • Można przyjmować „makę” w towarzystwie soków owocowych, smoothie, koktajli, jogurtu…

Jak maca działa na nasz organizm?

Odkrycie regenerujących, wspomagających i energetyzujących właściwości „maki” sprawiło, że nieustannie wzrasta popyt na produkcję tego magicznego korzenia. Specjaliści zalecają jego regularne spożywanie jako dodatku do śniadania lub po prostu jako „wspomagacz” w upalne dni.

Chociaż niektóre korzyści płynące ze spożywania „maki” można odnotować niemalże natychmiast, na te najbardziej wartościowe (np. naturalną regulację gospodarki hormonalnej) trzeba jednak trochę poczekać.

Eksperci zalecają nieprzerwane przyjmowanie tego sproszkowanego korzenia przynajmniej przez 3 miesiące.

Po tym okresie należy udać się do lekarza i wspólnie przeanalizować stan zdrowia. A następnie ustalić, w jaki sposób maca wpłynęła na nasz organizm. Warto również zaznaczyć, że efekty „maki” działają jeszcze przez długi czas po zakończeniu kuracji.

Przeciwwskazania

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę, przed zastosowaniem kuracji na bazie korzenia maca koniecznie powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajmy, że pewnych suplementów – w tym wszystkich substancji, które dają naturalnego “kopa” –  nie powinny przyjmować osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym krwi lub obniżoną odpornością organizmu.

Warto uświadomić sobie, że naturalne produkty lecznicze często są równie silne i skuteczne w działaniu jak ich syntetyczne odpowiedniki z aptecznych półek. Nie zmienia to więc faktu, że nie powinniśmy ich traktować jak lekarstwa, a przed ich zastosowaniem zasięgnąć porady specjalisty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.