Warzywa, które usprawnią pracę Twoich nerek

Czy wiedziałaś o tym, że cebula ogranicza odkładanie się tłuszczu w naszym organizmie, wspomagając krążenie krwi? Ponadto stymuluje funkcję nerek i oczyszczania organizmu.
Warzywa, które usprawnią pracę Twoich nerek

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Twoja dieta powinna być zawsze bogata w naturalne produkty, które w najlepszy sposób dbają o zdrowie. Nerki to jedne z najważniejszych organów Twojego ciała, których funkcjonowanie bezpośrednio wpływa na jakość Twojego życia. Właśnie dlatego Twoja dieta powinna zawierać przede wszystkim warzywa, które znacząco usprawnią pracę Twoich nerek.

Warzywa wspomagające pracę nerek

O zdrowie najłatwiej zadbać utrzymując zdrową i zbilansowaną dietę. Unikanie tłuszczu, przetworzonej żywności, cukrów i soli, to pierwszy krok do zdrowych i sprawnych nerek.

Jeśli myślisz o zmianie swoich nawyków żywieniowych, lekarze i dietetycy zalecają wszelkie produkty o działaniu oczyszczającym, ochronnym i wzmacniającym, których właściwości usprawnią funkcjonowanie nerek.

Jakie produkty, a zwłaszcza warzywa, należy włączyć do swojej diety dowiesz się już za chwilę.

1. Szparagi

Warzywa i szparagi

Szparagi to warzywa zawierające asparaginę, której efektem ubocznym jest bardzo intensywny zapach moczu, ale posiada za to niezwykłe właściwości oczyszczające, tak ważne dla odpowiedniego funkcjonowania nerek.

Jeśli chcesz wzmocnić swoje nerki i poprawić ich wydolność, jedz szparagi codziennie. Dodatkowo dostarczysz sobie dużą dawkę witamin i minerałów, przeciwutleniaczy, witaminy C i błonnika. Jest to więc niezwykle zdrowe, smaczne i dietetyczne naturalne lekarstwo.

2. Czerwona papryka

Warzywa i papryka

Dzięki wysokiej zawartości potasu, czerwona papryka jest świetnym rozwiązaniem dla Twoich nerek. Co więcej warzywa te są bogate także w likopen, witaminy A, C i B6, kwas foliowy i błonnik.

Aby przygotować danie przyjazne nerkom, dodaj tuńczyka do pokrojonej papryki, przygotuj sałatkę lub smażone chińskie danie.

3. Kapusta

Kapusta i warzywa

Kapusta to jedno z tych zielonych warzyw, które tak jak brokuły jest nie tylko smaczne, ale i bogate w fitochemikalia, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Dodanie kapusty to swojego codziennego jadłospisu poprawi zarówno funkcjonowanie Twoich nerek, jak i wątroby.

Dodatkowo warzywa te przyniosą Ci wiele zdrowotnych korzyści, związanych z ich zawartością błonnika, witaminy B6 i kwasu foliowego.

4. Kalafior

Warzywa i kalafior

Zielone warzywa, o których właściwościach wspomnieliśmy już wyżej, to także kalafiory. Warzywa te to także świetne uzupełnienie diety przyjaznej Twoim nerkom. Zastąp tłuczone ziemniaki sałatką, surowym kalafiorem z oliwą czy octem winnym.

Kalafior jest nie tylko smaczny, ale zawiera także witaminę C, błonnik i kwas foliowy, co sprawia, że jest doskonałym środkiem oczyszczającym i wzmacniającym nerki. Wśród właściwości kalafiora można wymienić także zdolność do neutralizowania toksyn w wątrobie.

Warzywa te warto więc dodać do swojego codziennego jadłospisu.

5. Czosnek

Warzywa i czosnek

Czosnek to powszechnie znane i niezwykle skuteczny naturalny antybiotyk, o właściwościach przeciwzapalnych, wzmacniających odporność, oczyszczających i obniżających poziom cholesterolu. Zawiera on także przeciwutleniacze oraz ma działanie przeciwzakrzepowe.

Nie musisz przejmować się sposobem jego przygotowania, gdyż niezależnie od obróbki, jakiej go poddasz, czosnek nie straci swoich właściwości zdrowotnych. Może być dodawany do wielu różnych potraw oraz sosów.

6. Cebula

Warzywa i cebula

Jeśli szukasz warzywa, które pomoże Ci oczyścić organizm i jednocześnie doda potrawom smaku, cebula jest idealnym rozwiązaniem. Są one bogate we flawonoidy, które pomogą usunąć z organizmu toksyny i substancje chemiczne oraz tłuszcze, co udrażnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi.

Oprócz właściwości przeciwzapalnych, cebula ochroni i wzmocni także Twoje nerki, nie zawiera bowiem zbyt dużo potasu i wspomaga metabolizm protein i węglowodanów.

Dodaj cebulę do sałatki lub innych potraw, a poprawisz nie tylko smak potraw, ale i stan swojego zdrowia.

Jeśli chcesz poprawić swoje nawyki żywieniowe i usprawnić funkcjonowanie nerek, wybierz zdrowe warzywa, o których pisaliśmy w tym artykule. Świeże, surowe czy w sałatkach… Na pewno znajdziesz swój sposób, aby warzywa na stałe zagościły w Twojej diecie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.