Barwa moczu – co warto wiedzieć?

Aby sprawdzić, że nasz organizm jest zdrowy, mocz powinien być jasnożółtego koloru. Jeśli jego kolor jest ciemnożółty oznacza odwodnienie, wówczas powinniśmy pić więcej wody.
Barwa moczu – co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2018

Kolor ludzkiego moczu już od czasów starożytnych jest bardzo przydatnym narzędziem do diagnozowania różnych dolegliwości. Każda zmiana zabarwienia, gęstości czy zapachu moczu może być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Wraz z moczem codziennie wydalamy setki niepotrzebnych toksycznych substancji pochodzących ze spożywanej żywności i wypijanych płynów.

Pamiętaj, że zmiana zabarwienia moczu może być sygnałem problemów zdrowotnych, oznaką, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Szczególnie powinnaś się zaniepokoić, jeśli dodatkowo zmianie koloru moczu towarzyszy silny, nieprzyjemny zapach.

Co zabarwienie moczu mówi o Twoim zdrowiu?

Często nie jesteśmy świadome tego, co barwa moczu mówi o naszym zdrowiu i nie zwracamy uwagi na wszelkiego rodzaju zmiany w jego kolorze.

Powinnyśmy jednak koniecznie nauczyć się interpretować możliwe zmiany zachodzące w naszym organizmie oraz dowiedzieć się, co powinno nas zaalarmować, kiedy udajemy się do toalety.

Poniżej wyszczególniamy 8 różnych zabarwień moczu, które odpowiednio wskazują na stan naszego zdrowia.

Mocz o jasnożółtym zabarwieniu

Taką właśnie barwę ma mocz zdrowej osoby – jasnożółty, klarowny, niemalże przezroczysty. Ten charakterystyczny żółty ton jest wywołany zawartym w nim związku o nazwie urobilinogen.

Nasz mocz transportuje te związki, które ulegają rozpuszczeniu w wodzie, w wyniku czego wytrąca się żółtawy niemalże przezroczysty kolor. Oznacza on, że nasze ciało jest odpowiednio nawodnione. Z kolei jeśli przyjmuje on barwę intensywnie żółtą, jest to oznaką niedoboru wody w organizmie.

Szklanka wody

Jeśli natomiast Twój mocz jest zbyt jasny i bardzo często chodzisz do łazienki, możemy mówić o zatruciu w wyniku przedawkowania wody. 

W przypadku jednak, gdy kolor jest bardzo jasny i często chodzisz do toalety, ale nie spożywałaś wcześniej dużo wody – jest to oznaką cukrzycy.

Mętny mocz

Mętny mocz wskazuje na zawartość w nim fosforanów, które mogą być oznaką kamieni nerkowych. Jeśli mętna barwa moczu utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, z pewnością dopadła Cię infekcja dróg moczowych – powinnaś wówczas niezwłocznie udać się do lekarza.

Generalnie mętnej barwie towarzyszy silny nieprzyjemny zapach i chęć częstych wizyt w toalecie. W przypadku mężczyzn, mętny lub „brudny” kolor moczu może być wynikiem pozostałego w drogach moczowych nasienia.

Mocz o niebiesko-zielonej barwie

Taka niecodzienna barwa moczu jest sygnałem wcześniejszego spożycia produktów z dodatkiem zielonych lub niebieskich barwników. Na przykład zielone szparagi mogą zabarwiać mocz na egzotyczny zielono-niebieski kolor.

Z drugiej strony mocz o niebieskim lub zielonkawym zabarwieniu może być wynikiem zmiany przyjmowanych dotychczas witamin lub leków na inne. Jeśli żadne z dwóch powyższych wyjaśnień nie stanowi odpowiedzi na Twój problem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Mocz o pomarańczowym kolorze

Spożywanie produktów takich jak malina moroszka, buraki czy marchewka może sprawić, że mocz przybierze pomarańczową barwę. Przyczyniają się do tego również niektóre leki oraz odwodnienie organizmu.

Zwróć szczególną uwagę na ton pomarańczowego koloru – jeśli jest on bardzo ciemny, wręcz brązowy, może to oznaczać problemy z woreczkiem żółciowym. W takim przypadku udaj się do lekarza.

Brązowy kolor

Brązowe zabarwienie może być wynikiem spożywania produktów takich jak fasola, bób, rabarbar lub niektórych leków. W szczególnych przypadkach mocz o brązowym kolorze może być oznaką problemów z wątrobą lub skrajnego odwodnienia organizmu.

Spieniony mocz

W przypadku, gdy wydalany mocz jest spieniony, zwykle jego barwa jest normalna. Alarmujący może być moment, gdy przybiera on znacznie ciemniejszą barwę niż zwykle. Zwykle spieniony mocz jest sygnałem nadmiaru białka w Twoim organizmie.

Próbka moczu - barwa moczu

Mocz o silnym zapachu

Pamiętaj, że mocz w żadnym przypadku nie pachnie przyjemnie. Jednak wszyscy potrafimy odróżnić zwyczajny zapach moczu od silnego i nieprzyjemnego zapachu.

Taki nieprzyjemny zapach moczu może być wynikiem spożywania kawy lub szparagów. Jeśli nie jesteś zwolenniczką żadnego z tych dwóch produktów, zalecamy wizytę u lekarza – pomoże Ci on znaleźć przyczynę problemu.

Mocz o różowym lub czerwonawym zabarwieniu

Niektóre pokarmy zawierają naturalne czerwone barwniki, które mogą wpływać na zmianę koloru moczu i sprawiać, że przybiera on czerwonawy kolor. Mowa tu na przykład o jagodach czy rabarbarze.

Dodatkowo może być on wynikiem zażywania niektórych leków, obecności krwi w moczu, silnego wysiłku fizycznego czy rozmaitych infekcji. Jeśli w ciągu 24 godzin kolor moczu nie wróci do normy, zalecamy wizytę u lekarza.

Z kolei w najbardziej ekstremalnych przypadkach różowy lub czerwonawy odcień moczu może być sygnałem nowotworu nerki, przerostu prostaty lub kamieni w pęcherzyku żółciowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.