Odżywiona wątroba i trzustka—jak to zrobić?

· Sierpień 31, 2015

 

Trzustka i wątroba to dwa bardzo ważne organy trawienne w organizmie człowieka odpowiedzialne między innymi za produkcję wielu hormonów, a dodatkowo również i za oczyszczanie krwi. Jak w odpowiedni sposób o nie zadbać, unikając tym samym gromadzenia się toksyn i występowania wielu schorzeń? Jak sprawić by wątroba i trzustka służyły nam w zdrowiu jak najdłużej?

Wątroba i trzustka – dowiedz się jak ważne są dla organizmu

2#:Wątroba i trzustka.jpg

Czasem zdarza się, że czujemy pełność w jamie brzusznej i towarzyszące temu zmęczenie. To, co jemy, nie jest dobrze trawione, a procesy metaboliczne nie są przeprowadzane poprawnie, i w efekcie pochłaniana żywność nam szkodzi. Na skórze może pojawić się swędząca wysypka, a Ty nie masz pojęcia co może być tego przyczyną? Najprawdopodobniej niektóre narządy, na przykład wątroba czy trzustka są przepełnione toksycznymi odpadkami, przez co nie mogą poprawnie wykonywać swoich funkcji.

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważnym organem dla człowieka jest wątroba. Jej funkcja oczyszczająca jest fundamentalna w utrzymaniu homeostazy organizmu, a co za tym idzie naszego dobrego samopoczucia. Filtruje ona krew, reguluje poziom cholesterolu, cukru, hormonów, a oprócz tego wraz z pęcherzykiem żółciowym pozostaje w ścisłej zależności z trzustką. Oznacza to, że dysfunkcja któregokolwiek z wyżej wymienionych narządów odbije się niekorzystnie na czynności pozostałych dwóch. W sytuacji, gdy dochodzi do stanu zapalnego wątroby, jedzenie jest nieprawidłowo trawione i może dojść do zaburzeń poziomu cukru we krwi. Bardzo ważne zatem jest, by zwrócić na te narządy szczególną uwagę i zadbać o ich stan. Najlepszym sposobem jest przedwczesne zapobieganie powstawania stanów chorobowych poprzez stosowanie odpowiedniej diety, zrezygnowanie z grzesznych nawyków, a przynajmniej raz w miesiącu poddać je specjalnemu oczyszczaniu i odżywieniu, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Odżywiona wątroba i trzustka – jak to osiągąć?

1. Właściwości lecznicze cytrysów

3#:trzustka-wątroba.jpg

Na pewno już słyszałeś o wielkich korzyściach z picia wody z cytryną na pusty żołądek. Jej sok podobnie jak z pomarańczy czy grejpfruta dostarcza nam tak niezbędną witaminę C, która odgrywa kluczową rolę w procesie detoksykacji organizmu. Dlatego też, nie ma nic lepszego niż po przebudzeniu sięgnąć po szklankę soku z cytryny, a godzinę później szklankę soku z pomarańczy. , na kolację świetna okaże się papaja.

Ważne jest, aby zapamiętać, że istnieją owoce, których ani wątroba, ani trzustka nie toleruje tak dobrze. Są to owoce, w których znajdziemy kwasy organiczne, a należą do nich truskawki, melony i arbuzy.

2. Lecznicze napary

4#:Trzustka-wątroba.jpg

Istnieje wiele leczniczych roślin, które są bardzo pomocne przy uzdrawianiu zarówno wątroby, jak i trzustki. Dobrym rozwiązaniem jest 10-ciodniowa kuracja przeprowadzana raz w miesiącu. Należy wtedy napar z danej rośliny przyjmować na śniadanie i na kolację. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak takie leczenie może wyglądać:

  • napary z lukrecji — korzeń tej rośliny zasługuje na kilka chwil uwagi. Lukrecja posiada cenną właściwość wyrównywania poziomu cukru w organizmie. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy, aby nasza wątroba i trzustka funkcjonowały poprawnie. Jeżeli poziom cukru niebezpiecznie spada, podnosi go i na odwrót, gdy jest zbyt wysoki, obniża go. Przez 10 dni zatem zaleca się przyjmowanie naparu z lukrecji w godzinach popołudniowych. Do przygotowania wystarczy kawałek korzenia, który wrzucamy do wrzącej wody i odczekujemy do zaparzenia. Zobaczysz, jak Twoja wątroba od razu poczuje się lepiej
  • napary z ostropestu plamistego — łatwy do zakupienia w aptekach i sklepach zielarskich. Lecznicza roślina, która przyniesie ukojenie zarówno wątrobie, jak i trzustce. Sylimaryna, którą znajdziemy w jej składzie, pomoże w regeneracji i detoksykacji. Zalecana kuracja powinna trwać pięć dni
  • napary z mniszka lekarskiego — przez wielu uważany za cud natury. Jeżeli jeszcze go nie próbowałeś czym prędzej biegnij do apteki! Wątroba dzięki niemu jest oczyszczona, a zapalenia trzustki złagodzone. Stymuluje także do pracy pęcherzyk żółciowy. Jest to jedna z najlepszych i najzdrowszych herbat, jakie istnieją, a najodpowiedniejszy moment na jej wypicie to czas po głównym posiłku

3. Najodpowiedniejsze owoce dla wątroby i trzustki

5#:trzustka-wątroba.jpg

Badania nad grejpfrutem wykazały, że jedzenie połówki owocu przed posiłkiem może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Dieta oczyszczająca i odżywiająca wątrobę i trzustkę powinna trwać 10 dni, a przynajmniej jeden tydzień. Podczas jej trwania fundamentalnym jest przyjmowanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, nie zapominając przy tym o zalecanych sokach z cytryny, pomarańczy, grejpfruta, ananasa czy papai.

Podstawą diety jest spożywanie liści świeżych zielonych warzyw, a mianowicie szpinaku, rukoli, rukwi wodnej, wszystkie bogate w witaminę B. Sałaty uzupełniamy  mięsem na przykład z kurczaka czy indyka lub łososiem. Można również dodać orzechy. Innym sprzymierzeńcem tych dwóch organów są karczochy. Działają kojąco, a ich dodatkową zaletą jest bogata lista sposobów, w jaki można je przygotować. Nie rezygnuj również z brukselek i brokuł, które odżywią Twoją wątrobę i trzustkę.

4. Nie zapomnij o probiotykach

 

Wiemy, że produkty mleczne mają swoje wady i zalety, jednak naturalnie fermentowany jogurt, który możemy wyhodować w domu, przyniesie dużo pozytywów nie tylko wątrobie i trzustce, ale całemu organizmowi. Usprawni nasz układ odpornościowy, korzystnie wpłynie na florę bakteryjną. Inne produkty bogate w probiotyki to: kefir, spirulina, zupa miso lub napar z grzyba herbacianego Kombucha, który znajdziemy w aptece lub w sklepach ze zdrową żywnością.