Odżywiona wątroba i trzustka – jak to zrobić?

4 kwietnia, 2019
Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy poddawać wątrobę i trzustkę specjalnemu oczyszczaniu. Chcesz dowiedzieć się, jak je przeprowadzić? Czytaj dalej!

Prawidłowo odżywiona wątroba i trzustka to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata! Zarówno wątroba, jak i trzustka to dwa bardzo ważne organy trawienne w organizmie człowieka, odpowiedzialne między innymi za produkcję wielu hormonów, a dodatkowo również i za oczyszczanie krwi.

Jak w odpowiedni sposób o nie zadbać, by uniknąć gromadzenia się w nich toksyn i związanych z nimi chorób? Jak zadbać o to, by dobrze odżywiona wątroba i trzustka służyły nam jak najdłużej?

Prawidłowo odżywiona wątroba i trzustka – dlaczego ich zdrowie jest tak ważne?

Schemat wątroby i trzustki

Czasem zdarza się, że czujemy pełność w jamie brzusznej i towarzyszące temu zmęczenie. Okazuje się, że to, co jemy, nie jest dobrze trawione, a procesy metaboliczne nie są przeprowadzane poprawnie. W efekcie pochłaniana żywność szkodzi nam zamiast pomagać.

Na skórze może pojawić się swędząca wysypka, a Ty nie masz pojęcia co może być tego przyczyną? Najprawdopodobniej niektóre narządy, na przykład wątroba czy trzustka są przepełnione toksycznymi odpadkami, przez co nie mogą poprawnie wykonywać swoich funkcji.

Funkcje wątroby i trzustki

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak ważnym organem dla człowieka jest wątroba.

  • Jej funkcja oczyszczająca jest fundamentalna w utrzymaniu homeostazy organizmu, a co za tym idzie naszego dobrego samopoczucia.
  • Filtruje ona krew, reguluje poziom cholesterolu, cukru, hormonów, a oprócz tego wraz z pęcherzykiem żółciowym pozostaje w ścisłej zależności z trzustką.

Oznacza to, że dysfunkcja któregokolwiek z wyżej wymienionych narządów odbije się niekorzystnie na czynności pozostałych dwóch. W sytuacji, gdy dochodzi do stanu zapalnego wątroby, jedzenie jest nieprawidłowo trawione i może dojść do zaburzeń poziomu cukru we krwi.

Bardzo ważne jest zatem, by zwrócić na te narządy szczególną uwagę i zadbać o ich zdrowie na co dzień. Najlepszym sposobem jest przedwczesne zapobieganie powstawaniu stanów chorobowych poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz rezygnację z niezdrowych nawyków.

Co więcej, przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy poddawać je specjalnemu oczyszczaniu. Chcesz dowiedzieć się, jak je przeprowadzić? Czytaj dalej!

Przeczytaj także artykuł: Sygnały, które wysyła wątroba, kiedy coś jest nie tak

Odżywiona wątroba i trzustka – jak to osiągnąć?

1. Właściwości lecznicze cytrusów

cytryna trzustka i wątroba

Na pewno już słyszałeś o wielkich korzyściach z picia wody z cytryną na pusty żołądek. Jej sok podobnie jak sok z pomarańczy czy grejpfruta dostarcza nam tak niezbędną witaminę C, która odgrywa kluczową rolę w procesie detoksykacji organizmu.

Dlatego też, nie ma nic lepszego niż po przebudzeniu sięgnąć po szklankę soku z cytryny, a godzinę później szklankę soku z pomarańczy. Z kolei na kolację świetna okaże się papaja.

Istnieją owoce, których ani wątroba, ani trzustka nie toleruje zbyt dobrze. Są to owoce, w których znajdziemy kwasy organiczne, a należą do nich truskawki, melony i arbuzy.

2. Odżywiona wątroba dzięki leczniczym naparom

Napar z kwiatów mniszka lekarskiego

Istnieje wiele leczniczych roślin, które są bardzo pomocne przy uzdrawianiu zarówno wątroby, jak i trzustki. Dobrym rozwiązaniem jest 10-dniowa kuracja przeprowadzana raz w miesiącu. Należy wtedy napar z danej rośliny przyjmować na śniadanie i na kolację.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak taki detoks powinien wyglądać:

Napar z lukrecji

Korzeń tej rośliny zasługuje na szczególną uwagę. Lukrecja posiada cenną właściwość wyrównywania poziomu cukru w organizmie. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy, aby nasza wątroba i trzustka funkcjonowały poprawnie.

Jeżeli poziom cukru niebezpiecznie spada, napar z lukrecji podnosi go i na odwrót – gdy jest zbyt wysoki, obniża go.

  • Zaleca się przyjmowanie naparu z lukrecji w godzinach popołudniowych przez 10 dni z rzędu. 
  • Do przygotowania wystarczy kawałek korzenia, który wrzucamy do wrzącej wody i odczekujemy do zaparzenia.

Zobaczysz, jak Twoja wątroba od razu poczuje się lepiej!

Przeczytaj także artykuł: Detoks owocowy – oczyść swoje ciało papają i ananasem!

Napar z ostropestu plamistego

Ostropest plamisty jest łatwy do zakupienia w aptekach i sklepach zielarskich. Lecznicza roślina, która przyniesie ukojenie zarówno wątrobie, jak i trzustce. Sylimaryna, którą znajdziemy w jej składzie, pomoże w regeneracji i detoksykacji. Zalecana kuracja powinna trwać pięć dni.

Napar z mniszka lekarskiego

Przez wielu uważany za cud natury! Jeżeli jeszcze go nie próbowałeś, czym prędzej biegnij do apteki albo sklepu zielarskiego!

Napar z mniszka lekarskiego znakomicie oczyszcza wątrobę oraz łagodzi stany zapalne trzustki. Stymuluje także do pracy pęcherzyk żółciowy. Jest to jeden z najlepszych i najzdrowszych naparów, jakie istnieją, a najodpowiedniejszy moment na jego picie to czas po głównym posiłku.

3. Owoce dla wątroby i trzustki

pokrojony grejpfrut

Badania nad grejpfrutem wykazały, że jedzenie połówki owocu przed posiłkiem może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Dieta oczyszczająca i odżywiająca wątrobę i trzustkę powinna trwać 10 dni, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej tydzień. Podczas jej trwania fundamentalnym jest przyjmowanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Nie zapominajmy przy tym o zalecanych sokach z cytryny, pomarańczy, grejpfruta, ananasa czy papai.

Bez wątpienia podstawą diety jest spożywanie liści świeżych zielonych warzyw. Najbardziej zalecane są: szpinak, rukola, rukiew wodna, a także wszystkie inne bogate w witaminę B.

Sałaty uzupełniamy mięsem na przykład piersiami z kurczaka czy indyka lub łososiem. Można również dodać orzechy.

Innym sprzymierzeńcem tych dwóch organów są karczochy. Działają kojąco, a ich dodatkową zaletą jest bogata lista sposobów, w jaki można je przygotować. Nie rezygnuj również z brukselek i brokułów, które odżywią nie tylko Twoją wątrobę, ale także i trzustkę.

4. Nie zapomnij o probiotykach

Wiemy, że produkty mleczne mają swoje wady i zalety. Jednakże naturalnie fermentowany jogurt, który możemy samodzielnie przygotować w domu, przyniesie dużo korzyści nie tylko wątrobie i trzustce, ale całemu organizmowi.

Usprawni nasz układ odpornościowy, korzystnie wpłynie na florę bakteryjną. Inne produkty bogate w probiotyki to: kefir, spirulina, zupa miso, a także napar z grzyba herbacianego Kombucha, który znajdziemy w aptece lub w sklepach ze zdrową żywnością.

  • Velloni, F. G., Altun, E., Ramalho, M., & Semelka, R. (2017). Pancreas. In Imaging of the Cardiovascular System, Thorax, and Abdomen. https://doi.org/10.1201/b19675

  • Katoonizadeh, A. (2017). Liver Regeneration. In Liver Pathophysiology: Therapies and Antioxidants. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-804274-8.00007-2