Jak rzucić palenie? - Kilka przydatnych porad

Czujesz się gotowy, aby zamknąć ten rozdział swojego życia? Istnieje wiele skutecznych porad, które pomogą ci rzucić palenie, zanim będzie za późno dla Twojego zdrowia.
Jak rzucić palenie? - Kilka przydatnych porad
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dzisiaj podpowiemy jak rzucić palenie. Zaczniemy jednak o tego, że według Międzynarodowej Organizacji zdrowia, co roku umiera 6 milionów osób na świecie z przyczyn związanych z paleniem tytoniu. Co więcej, 600 tysięcy z nich jest palaczami biernymi.

Palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych i najbardziej szkodliwych nałogów, w jakie możemy popaść. Jeden papieros może zawierać aż cztery tysiące substancji toksycznych, które są zabójcze dla naszego organizmu.

Zastanówmy się więc wspólnie jak rzucić palenie i dzięki temu odpowiednio wcześnie zapobiec śmiertelnym chorobom.

Jak rzucić palenie…? – Konsekwencje nałogu

Osoby uzależnione od palenia papierosów z upływem czasu będą ponosić bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Pamiętajmy, że mogą one nawet prowadzić do śmierci. Wśród tych konsekwencji znajdziemy:

Płuca wypełnione petami

 • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej lub cuchnący oddech. Palacze zwykle cierpią na cuchnący oddech z powodu przyjmowania nikotyny. Jest to dolegliwość bardzo trudna do wyleczenia i może nawet doprowadzić do odrzucenia społecznego.
 • Rak płuc. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn nowotworów związanych z układem oddechowym.
 • Inne typy nowotworów, takie jak rak jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, trzustki, szyjki macicy, macicy, nerki i układu moczowego.
 • Choroby układu krążenia. Tytoń i nikotyna powodują zmniejszają grubość tętnic i naczyń krwionośnych, przyspieszają rytm serca i podwyższają ciśnienie krwi.
 • Choroby dróg oddechowych, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, itd.
 • Choroby mózgu, takie jak tętniak.
 • Impotencja u mężczyzn i utrata popędu płciowego.

Jakie korzyści przynosi rzucenie palenia?

Każdy czas jest dobry, aby poznać rady na to, jak rzucić palenie. Jak wiadomo, uzależnienie to może doprowadzić do bardzo poważnych, nawet śmiertelnych chorób.

Zatem więc, jeżeli jesteś w gronie tych, którzy palą tytoń, warto postarać się rzucić nałóg i prowadzić zdrowe, wolne od chorób życie. Oto niektóre z korzyści, które wynikają z rzucenia palenia:

 • Już po dwóch dniach od rzucenia palenia nikotyna i dwutlenek węgla znikną z organizmu, co sprawi, że wzrośnie poziom tlenu we krwi i poprawi to twój wygląd.
 • Po trzech lub czterech dniach zmaleje ilość śluzu w gardle i oskrzelach, co znacznie poprawi swobodę oddychania.
 • Po pięciu lub siedmiu dniach znacznie poprawią się zmysły węchu i smaku.
 • W ciągu trzech miesięcy funkcjonowanie płuc poprawi się o 5%.
 • Gdy minie rok od rzucenia palenia, o połowę zmniejszy się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 • Po pięciu latach ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, przełyku i pęcherza moczowego zmniejszy się o połowę. Jednocześnie, po upływie tego czasu, palacz całkowicie straci potrzebę palenia i uwolni się całkowicie od tego nałogu.
 • Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka, rzucenie palenia będzie miało również pozytywny wpływ na zdrowie emocjonalne, pomoże przejąć kontrolę nad własnym życie, a co więcej pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w ciągu roku.

Już wiesz jak rzucić palenie? Jesteś na to gotowy?

Zaplanuj jak rzucić palenie

Jeżeli czujesz się gotowy, aby zamknąć ten rozdział swojego życia, to istnieje wiele skutecznych porad, które pomogą ci rzucić palenie, zanim będzie za późno dla zdrowia.

Zaplanuj, jak rzucić palenie

Czujesz się gotowy, aby zamknąć ten rozdział swojego życia?  Istnieje wiele skutecznych porad, które pomogą ci rzucić palenie, zanim będzie za późno dla Twojego zdrowia.

 • Po pierwsze ustal datę rzucenia palenia. W wyznaczonym dniu powinieneś zaprzestać definitywnie palenia papierosów. Natomiast w dniach poprzedzających możesz stopniowo zmniejszać ilość wypalanych papierosów.
 • Pozbądź się papierosów i popielniczki. Postaraj się pozbyć wszystkich rzeczy, które przypominają ci o nałogu. Warto też posprzątać i odświeżyć wszystkie rzeczy, które miały kontakt z dymem papierosowym, aby pozbyć się zapachu tytoniu.
 • Szukaj zdrowych alternatyw. Spróbuj na przykład zjeść owoc jeżeli najdzie cię ochota na palenie. Na rynku istnieje też wiele gum do żucia przeznaczonych dla osób rzucających palenie. Pij wodę i napary, to również pomoże ci w walce z ochotą na puszczenie dymka.
 • Zidentyfikuj momenty kiedy najbardziej chce ci się palić i postaraj się obmyślić strategię, jak im zapobiec. Staraj się być ciągle zajęty czynnościami, które sprawiają ci przyjemność. Wykonuj ćwiczenia, spotykaj się z przyjaciółmi, idź na zakupy albo spotkaj się z rodziną.

Jak radzić sobie na co dzień bez papierosa?

 • Ustal sobie rutynę wykonywania ćwiczeń i bądź zdyscyplinowany w utrzymywaniu jej, oprócz tego, że wpłynie to bardzo dobrze na zdrowie, to pomoże również zapomnieć o nałogu.
 • Jeżeli uzależnienie jest bardzo silne, poszukaj grupy wsparcia. W tego typu miejscach poznasz o wiele więcej sposobów na poradzenie sobie z nałogiem i będziesz mógł go bez problemu porzucić.
 • Aby zmniejszyć uczucie lęku, przeżuwaj marchew, jabłko i seler.
 • Powiedz swoim przyjaciołom, aby nie palili w twoim otoczeniu i nie próbowali oferować ci zapalenia z nimi. Koniecznie podziel się z nimi twoim planem na to, jak rzucić palenie.
 • Rób sobie przerwy w pracy, wykorzystuj je na zaczerpnięcie świeżego powietrza, picie wody i jedzenie zdrowej żywności.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.