Szkodliwość tytoniu - 8 mitów dotyczących palenia

Istnieje spora grupa ludzi, którzy będąc czynnymi i aktywnymi palaczami, nawet nie rozważają rzucenia palenia. Wydaje im się to bowiem zbyt trudne i obawiają się skutków ubocznych związanych z zerwaniem z nikotynowym nałogiem.
Szkodliwość tytoniu - 8 mitów dotyczących palenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Szkodliwość tytoniu i jego konsumpcja wciąż jest jednym z najlepiej znanych, a przy tym najgorszych z nawyków praktykowanych przez wiele osób. I to pomimo licznych ostrzeżeń oraz informacji potwierdzających szkodliwość tytoniu oraz jego niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO) potwierdza, że palenie tytoniu jest jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia publicznego. A wyniki badań sugerują, że ponad połowa osób uzależnionych od tytoniu zmarło wskutek chorób powiązanych z paleniem.

Jednak najbardziej niepokojącą rzeczą jest to, że tysiące palaczy usiłuje usprawiedliwić swoje uzależnienie. W ten sposób pragną zminimalizować czynione przez nie szkody czy też wręcz ignorować to, jak duża jest szkodliwość tytoniu oraz jego oddziaływanie na tkanki i komórki naszego ciała.

Z wymienionych powyżej przyczyn musimy starać się walczyć z powszechnymi fałszywymi przesądami związanymi z paleniem, które mogą wprowadzać w błąd niektórych ludzi. Zapoznaj się z nimi!

Najgroźniejsze mity o tytoniu

1. Palenie jest odprężające

Tysiące osób padło ofiarą uzależnienia od tytoniu tylko dlatego, że myślały, że jest to efektywny sposób na radzenie sobie ze stresem i nerwicami.

Istnieje spora grupa ludzi, którzy będąc czynnymi i aktywnymi palaczami, nawet nie rozważają rzucenia palenia. Wydaje im się to bowiem zbyt trudne i obawiają się skutków ubocznych związanych z zerwaniem z nikotynowym nałogiem.

Kobieta pali papierosa

Prawda oczywiście jest zupełnie inna, a nawyk palenia nie ma nic wspólnego z relaksem. Toksyny zawarte w papierosach oddziałują na nasz układ nerwowy i są przyczyną gwałtownych zmian nastroju.

Nawet jeśli dym papierosowy może wywołać fałszywe poczucie relaksu i ulgi, z czasem powinniśmy spodziewać się niepożądanych efektów ubocznych.

2. Palenie kilka papierosów dziennie nie powoduje żadnych problemów

Palenie zaledwie kilku papierosów dziennie również ma znaczący i bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednakże nie jest tym samym, co konsumowanie ogromnych ilości wyrobów tytoniowych.

Warto zaznaczyć, że o ile nadmierne spożycie tytoniu może mieć bezpośredni wpływ na rozwój raka płuc, to wypalanie kilku papierosów dziennie jest jedną z przyczyn rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

3. Tytoń nie jest dla Ciebie zagrożeniem, jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem

Uważaj! Ten mit sprawił, że wiele osób uwierzyło w to, że Ci z nas, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, mogą palić tytoń bez żadnych konsekwencji i obaw o swoje zdrowie.

Osoby mogące poszczycić się tak zwanym „końskim zdrowiem”, bardzo szybko obniżają swoją jakość życia i zaczynają odczuwać pogorszenie samopoczucia po włączeniu papierosów do swojej codziennej rutyny.

4. Szkodliwość tytoniu w „lekkich” papierosach jest mniejsza

Cieszące się dużą popularnością papierosy “light” zawierają mniejsze stężenie nikotyny oraz ciał smolistych. Jednakże nie oznacza to, że są całkowicie wolne od tych składników.

Taka ilość tytoniu wciąż jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wdychany przez nas dym i zawarte w nim toksyny uszkadzają drogi oddechowe.

5. Aktywność fizyczna pozwala wyeliminować toksyny znajdujące się w tytoniu

To prawda, że wiele toksyn znajdujących się w tytoniu jest usuwanych z organizmu wraz z potem wytwarzanym w trakcie ćwiczeń fizycznych. Niestety ich znaczący odsetek pozostaje w krwi i narządach ciała.

Te substancje gromadzą się w tkankach i z czasem za ich sprawą pogarszają się nasze osiągnięcia sportowe.

6. Rzucenie palenia jest niemożliwe

To nieprawda! I chociaż nie możemy zaprzeczyć, że istnieją wtórne objawy, jesteśmy przekonani, że rzucenie palenia jest jak najbardziej wykonalne!

Palacze muszą przezwyciężyć szereg objawów. Symptomy obejmują nerwowość i uczucie niepokoju spowodowane tym, że mózg domaga się porcji nikotyny pochodzącej z papierosów.

Pomimo tego, dzięki odpowiedniemu wsparciu i poradom zerwanie z nałogiem raz na zawsze jest możliwe. W końcu ochota na papierosa opuści Cię na dobre.

7. „Jeśli zło już się stało… Po co rzucać?”

Nigdy nie jest za późno na rzucenie nałogu, nawet jeśli przez lata wypalałeś znaczne ilości papierosów.

Szkielet palący papierosa

Każdy, kto ma wystarczająco dużo samozaparcia, żeby zerwać z paleniem, doświadczy pozytywnych zmian z tym związanych:

  • Zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka i chorób płuc
  • Poprawia się krążenie krwi
  • Serce zaczyna lepiej pracować
  • Normalizuje się ciśnienie krwi
  • Naskórek zaczyna się odnawiać

Podsumowując, rzucając palenie możemy szybko odzyskać zdrowie i doskonałe samopoczucie!

8. „Każdy musi na coś umrzeć”

Palacze powtarzają to zdanie, żeby usprawiedliwić swoje uzależnienie. Ale… Czy naprawdę masz ochotę żyć z przewlekłymi schorzeniami, będącymi efektami ubocznymi powodowanymi przez szkodliwość tytoniu?

Warto przemyśleć tę (nie)sławną sentencję jeszcze raz! Osoby, które najczęściej ją powtarzają to zazwyczaj ci, którzy nie doświadczyli jeszcze nieprzyjemnych efektów ubocznych palenia.

Palisz albo myślałeś o tym, żeby zacząć? Jeśli tak, a wymienione popularne mity miały na to jakiś wpływ, warto unikać pokus. Rzuć palenie już dziś i przekonaj się sam, że jakość Twojego życia z czasem ulegnie poprawie, a o papierosie już wkrótce nawet nie będziesz pamiętać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.